Statistika našeho portálu

  • 101 005 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 207 Míst a památek

Brandýs nad Labem-Stará Boleslav

Brandýs nad Labem-Stará Boleslav

Odedávna významné místo našich dějin v bezprostřední blízkosti Prahy. Zámek Brandýs nad Labem byl oblíbeným sídlem Habsburků v čele s Rudolfem II. Stará Boleslav, nejstarší poutní místo v Čechách, se každoročně stává dějištěm Národní Svatováclavské pouti…Více než deset kilometrů dlouhá cyklostezka podél řeky Labe, blízká Proboštská jezera nebo naučná trasa Krajinou Rudolfa II. , to jso…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Odedávna významné místo našich dějin v bezprostřední blízkosti Prahy. Zámek Brandýs nad Labem byl oblíbeným sídlem Habsburků v čele s Rudolfem II. Stará Boleslav, nejstarší poutní místo v Čechách, se každoročně stává dějištěm Národní Svatováclavské pouti…

Více než deset kilometrů dlouhá cyklostezka podél řeky Labe, blízká Proboštská jezera nebo naučná trasa Krajinou Rudolfa II. , to jsou lákadla pro aktivně strávené chvíle v tomto městě s nejdelším názvem v ČR.

Zámek Brandýs nad Labem

Císařský a královský zámek Brandýs nad Labem patří k nejvýznamnějším památkám renesančního stavitelství v Čechách se skvostnou sgrafitovou výzdobou. Císař Rudolf II. zámek vybavil jako své hlavní mimopražské sídlo a často tu pobýval. Císař Karel VI. Sem často zajížděl lovit, Marie Terezie i Ferdinand V. se vypravovali z brandýského zámku ke své pražské korunovaci. Císař František I. Zde hostil ruského cara Alexandra I. a pruského krále Fridricha Viléma III. V dobách napoleonských válek. Posledním císařem na brandýském zámku byl Karel I. Rakouský, který zde sloužil u 7. pluku.

Zámecká expozice nabízí prohlídku císařských pokojů, Toskánské knihovny Národního muzea, expozici c. a k. kavalerie Vojenského historického ústavu a zámeckou obrazárnu.

www.brandyszamek.cz

Brandýský zámek je otevřen celoročně, kromě pondělí, v době od 10:00 – 17:00 hod. Mimo hlavní sezónu, od října do dubna, jsou pravidelné prohlídky pouze v sobotu a v neděli. Prohlídky jsou každou celou hodinu, v době od 10.00 do 16.00 hod., minimální počet 5 osob. Objednávky prohlídek: tel.: 731 648 463 nebo 326 904 630 .

Zajímavost

Vyznavačům lehké atletiky jistě není třeba připomínat existenci sportovního areálu v městské části Houšťka, který je pojmenován po Emilu Zátopkovi. Najdeme zde i krytý bazén, tenisové kurty či střelecký tunel.

Staroboleslavské chrámy

Basilika sv. Václava

Trojlodní baziliku sv. Václava dal nad starobylým kostelem sv. Kosmy a Damiána vyzdvihnout kníže Břetislav. Byla vysvěcena roku 1046 a ve svých zdech chránila místo, kde stával dřevěný kostelík Boleslavova hradu, místo umučení a prvního hrobu knížete Václava. Raně středověké přemyslovské údělné hradiště na těchto místech vzniklo právě na přelomu 9. a 10. století a původní kostelík sv. Kosmy a Damiána, kde 28. září roku 935 (v dřívější tradici 929) došlo k bratrovraždě, lze situovat do prostor románské krypty v kostele sv. Václava nejen podle tradice, ale i podle nejnovějších archeologických výzkumů. Na místě události, v tzv. Vrábské kapli, je výjev umučení knížete zobrazen v pískovcovém sousoší z dílny Matyáše Bernarda Brauna. Rozvoj svatováclavské tradice byl roku 1052 za vlády knížete Břetislava posílen ustanovením staroboleslavské Kolegiátní kapituly sv. Kosmy a Damiána.

Kostel sv. Klimenta

Knížecí kostel, zasvěcený jednomu z prvních papežů, mučedníku sv. Klimentu, byl na akropoli boleslavského hradiště postaven v 11. století a z poloviny století 12. se datuje jeho románská fresková výzdoba, která je nejstarší v Čechách – proto byl tribunový kostelík sv. Klimenta spolu s kostely Sv. Václava a Panny Marie zařazen mezi národní kulturní památky ve Staré Boleslavi.

Poutní chrám Nanebevzetí Panny Marie

Stará Boleslav není jen poutním místem národní tradice svatováclavské. Na tomto nejstarším českém poutním místě mariánském je uctívána Panna Maria s Ježíškem, zpodobněná na starobylé ikoně, vytvořené v pozlacené korintské mědi. Kult obrazu milostné Panny s Ježíškem - Palladia České země - přiváděl do Staré Boleslavi desetitisíce poutníků, a tak původní kapli, postavenou na místě nálezu Palladia, nahradil kostel Panny Marie a sv. Jiří, ale ani ten poutnímu provozu nedostačoval. Od roku 1617 za vydatné podpory císařovny Anny, choti krále Matyáše, začal italský stavitel Jacoppo de Vaccani s budováním chrámu Nanebevzetí Panny Marie. Tento chrám, otevřený roku 1623, je jednou z prvních barokních sakrálních staveb na českém území. V 18. století byl za presbyteriem svatyně zbudován ambit a dvorský architekt Kilián Ignác Dientzenhofer dostavěl jižní věž a nově vyřešil průčelí chrámu se sochami hlavních českých světců s Palladiem. Hlavní oltář chrámu, dílo Františka Maxmiliána Kaňky, je vyzdoben Braunovým sousoším Nanebevzetí Panny Marie. V presbytáři chrámu byla zřízena zvláštní schrána pro Palladium, jejíž mřížové dveře jsou zdobeny znakem donátorů, osmi stříbrnými hvězdami rodu Šternberků. Také oltáře a celá výzdoba bočních kaplí byla pořízena na náklady předních šlechtických rodů a kaple nesou jejich jména: Černínská, Berků z Dubé, Lažanských, Slavatovská, Valdštejnská a Morzinsko-Martinická.V kryptě chrámu je spolu s mumiemi duchovních pohřben pruský generál von Wartenberg, který zde roku 1757 padl v jednom ze střetů války prusko-rakouské.

www.maticestaroboleslavska.cz

Návštěvy staroboleslavských chrámů

Za návštěvu jistě stojí i Oblastní muzeum, sídlící v renesančním domě čp. 97, zvaném Arnoldinovský, Židovský hřbitov, renesanční mlýn a most, bohatá archeologická expozice z období nejstaršího osídlení okolí města ve staroboleslavské bráně …a mnoho dalších.

Pro bližší informace nebo tipy na výlet neváhejte kontaktovat Informační centrum!

Informační centrum Brandýs nad Labem-Stará Boleslav

Masarykovo náměstí 1

250 01 Brandýs nad Labem-Stará Boleslav

Tel: 326 909 188

Fax: 326 909 171

Mob: 731 660 933; 731 681 274

E-mail: infocentrum@brandysko.cz

www.infocentrum-brandysko.cz

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 29. září

Dnes má svátek Michal

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete