Statistika našeho portálu

  • 94 239 Akcí v kalendáři
  • 5 384 Ubytovacích zařízení
  • 24 186 Míst a památek

Brodek u Prostějova

Brodek u Prostějova

Městys Brodek u Prostějova leží v Olomouckém kraji, v okrese Prostějov, na půl cesty mezi Prostějovem a Vyškovem. Prochází tudy rychlostní komunikace R46 a protéká potok Brodečka. Jedná se o přirozenou spádovou obec a centrum mikroregionu Předina. Součástí Brodku je i osada Sněhotice. Pro cyklisty upozorňujeme na lokální cyklostezky, které se v obci křižují. Z kulturních památek upozorňujeme zvlá…

Adresa a kontaktní informace

Městys Brodek u Prostějova leží v Olomouckém kraji, v okrese Prostějov, na půl cesty mezi Prostějovem a Vyškovem. Prochází tudy rychlostní komunikace R46 a protéká potok Brodečka. Jedná se o přirozenou spádovou obec a centrum mikroregionu Předina. Součástí Brodku je i osada Sněhotice. Pro cyklisty upozorňujeme na lokální cyklostezky, které se v obci křižují. Z kulturních památek upozorňujeme zvláště na zámek, jenž prošel poslední přestavbou na počátku 18. století. V Brodku u Prostějova žije přibližně 1490 obyvatel na území o katastrální výměře 6,11 km².

Historie

V písemných pramenech se s Brodkem u Prostějova poprvé setkáváme v roce 1334. Obec velmi dobře prosperovala a dokonce 14. století byla prohlášena městysem. Během husitských válek byl vypálen a vydrancován jednotkami Táboritů. Na kopci nad obcí byla postavena tvrz, ale během 16. století byla již pustá a zchátralá. Přímo v obci pak na konci téhož století vznikla tvrz nová a v roce 1685 i zámek. Jeho současná podoba pochází z přestavby v letech 1707 – 1709.

Katastrofou pro místní obyvatele byl počátek 19. století, kdy zde během napoleonských válek řádili jednotky francouzských vojsk. Po této pohromě se zásluhou zdejších obyvatel obec rychle vzpamatovala z utrpěných ztrát a především zásluhou nové císařské silnice začala i hospodářsky prosperovat. Významnou roli hrála především produkce brodských džbánkařů, kteří vyráběli skvostné předměty. V 19. století byl Brodek na prvním místě mezi výrobci keramiky na Moravě. Ve zdejším zámku sídlil v roce 1866 i německý korunní princ Bedřich, který se následně stal císařem. Z dalších významných osobností které navštívili Brodek, jmenujme alespoň prvního československého prezidenta, T. G. Masaryka (1921, 1929). V 50. letech minulého století byla zahájena rozsáhlá výstavba rodinných domků a místního koupaliště.

Co je k vidění

Chloubou nevelkého městečka je zvláště objekt zámku, ve kterém se nacházejí bohaté sbírky obrazů, rytin, nádobí a barokního a rokokového nábytku. Ve středu obce pak stojí barokní farní kostel Povýšení sv. Kříže. Zámecký park zdobí sochy dvou žen a kašna v předzámčí. Zaujme i unikátní zahradní pavilon. Městečko samotné i jeho blízké okolí lze prozkoumat při výletech po značných lokálních cyklostezkách.

Zajímavost

Všeobecnou oblibu si na počátku minulého století získalo vyhlášené pivo, vyráběné právě v Brodku u Prostějova. Činnost pivovaru byla nuceně přerušena během první světové války a již nikdy nedošlo k jejímu obnovení.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 18. září

Dnes má svátek Kryštof

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete