Statistika našeho portálu

  • 98 908 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Broumov

Broumov

Město Broumov leží v Královéhradeckém kraji, v Náchodském okrese. Nachází se v Broumovské kotlině, přibližně 65 km severovýchodním směrem od Hradce Králové. Jde o přirozené hospodářské, kulturní a správní centrum celé oblasti. Velké množství významných památek v kombinaci s nádhernou přírodou dělá z města oblíbené a vyhledávané místo pro turisty a návštěvníky. V současné době žije ve východočeské…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Broumov leží v Královéhradeckém kraji, v Náchodském okrese. Nachází se v Broumovské kotlině, přibližně 65 km severovýchodním směrem od Hradce Králové. Jde o přirozené hospodářské, kulturní a správní centrum celé oblasti. Velké množství významných památek v kombinaci s nádhernou přírodou dělá z města oblíbené a vyhledávané místo pro turisty a návštěvníky. V současné době žije ve východočeském Broumově přibližně 8 000 obyvatel na katastrální výměře 22,26 km².

Historie

Území dnešního Broumovska získali v roce 1213 břevnovští benediktini darem od Přemysla Otakara I. Řeholníci zde zahájili rozsáhlou kolonizaci. Zřejmě v roce 1255 byl na ostrohu nad pravým břehem řeky Sténavý založen Broumov. V průběhu let se z něj stalo správní centrum a jediné místo na panství vyhrazené obchodu a řemeslné výrobě.

Klášter se v držení Broumova střídal v období vrcholného středověku se zástupci několika šlechtických rodů, např. Pannewitzů. Karel IV. odměnil klášter několika privilegii a udělil opatovi pro jeho poddané v Broumově stejná práva, jaká měli i obyvatelé královských měst Hradce a Kladska. Za husitských válek stál Broumov na straně katolíků a válečné události město hospodářsky poznamenaly. Z Broumova se stalo známé centrum soukenictví.

Náboženské spory na počátku 17. století výrazně postihly i zdejší kraj. Spor o broumovský protestantský kostel se dokonce stal jedním z hlavním impulsů pražské defenestrace místodržících v roce 1618. Po obnovení císařovy moci se vlastnictví dominia vrátilo do rukou břevnovských benediktinů. Broumovu však byla za trest odejmuta všechna práva, která mu byla v omezené míře navrácena až po dalších třech letech.

V 17. a 18. století se podařilo třem opatům dosáhnout výborného hospodářského postavení, které bylo založeno především na čilé podnikatelské činnosti s plátenickou produkcí. V průběhu let se stále vylepšovaly podmínky pro textilní produkci. Průmyslu se dařilo až do poloviny 19. století, kdy začalo upadat domácí tkalcovství. V roce 1848 se broumovští občané dočkali úplné samostatnosti. O dva roky později byl v Broumově zřízen okresní úřad jako sídlo politické správy. Další vlna průmyslového rozvoje následovala po roce 1875, kdy byla otevřena železniční trať Choceň – Broumov.

Co je k vidění

Nejvýraznější památkou Broumova je samo historické jádro města, které nezapře svůj kolonizační původ. Krásnou atmosféru uliček dokreslují měšťanské domy s období pozdního středověku. Za návštěvu jistě stojí benediktinský klášter sv. Václava, který byl založen v polovině 14. století. Ze sakrálních staveb ještě zaujmou klášterní kostel sv. Vojtěcha, farní kostel sv. Petra a Pavla či špitální kostel sv. Ducha.

Zajímavost

V areálu benediktinského kláštera se nachází Muzeum Broumovska, které návštěvníky seznamuje s historií celého regionu.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 2. prosinec

Dnes má svátek Blanka

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete