Statistika našeho portálu

  • 96 094 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 199 Míst a památek

Brumov-Bylnice

Brumov-Bylnice

Město Brumov-Bylnice leží ve Zlínském kraji i okrese, přibližně 7 km jižním směrem od Valašských Klobouk a zhruba 46 km od Zlína. . Jedná se o hraniční město mezi Českou a Slovenskou republikou, které je tvořeno čtyřmi místními částmi (Brumov, Bylnice, Svatý Štěpán a Sidonie). Historie a vývoj města úzce souvisely s historií středověkého hradu Brumov. Město leží mezi soutokem řeky Brum…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Brumov-Bylnice leží ve Zlínském kraji i okrese, přibližně 7 km jižním směrem od Valašských Klobouk a zhruba 46 km od Zlína. . Jedná se o hraniční město mezi Českou a Slovenskou republikou, které je tvořeno čtyřmi místními částmi (Brumov, Bylnice, Svatý Štěpán a Sidonie). Historie a vývoj města úzce souvisely s historií středověkého hradu Brumov. Město leží mezi soutokem řeky Brumovky s říčkou Nedašovkou a soutokem Brumovky s řekou Vlárou. Prochází tudy i silniční i železniční trať vedoucí přes Vlárský průsmyk na Slovensku. Nad městem se vypínají vrcholky chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Pod zříceninou hradu Brumova byla vybudována soustava několika menších rybníků. Městem prochází i žlutá turistická značka a začíná zde zelená stezka. V současné době žije ve města Brumov-Bylnice více než 6 000 obyvatel na území o katastrální výměře 56,30 km².

Historie

Původní městečko se rozvíjelo v podhradí stejnojmenného hradu v údolí potoka Brumovky. Hrad byl postaven ve 13. století a zabezpečoval ostrahu východní hranice země s Uhrami. První písemná zmínka o Brumově pochází z roku 1255 a připomíná zdejšího purkrabího Smila z Obřan. Hrad i přilehlá obec se rychle staly důležitým správním a hospodářským centrem celého okolí. Vlastnili je čeští králové a právě za Vladislava Jagellonského byla městečku udělena trhová privilegia. Na počátku 16. století získali do trvalého užívání hrad i městečko Podmaničtí. Strategická poloha přinesla zdejším obyvatelům mnoho útrap při útocích nepřátelských vojsk. Zvláště v 17. a 18. století zde plenily Uhři, Tataři i Turci. V roce 1750 navíc celé městečko vyhořelo a o deset let později podlehl ničivým plamenům i středověký hrad. Městečko se tak stalo novým hospodářským centrem. V 19. století se postupně rozvíjela především pivovarnická produkce. Život ve městě však byl ochromen během epidemií hladomoru a následně i tyfu. V minulém století si velkou proslulost získal zdejší chov koní a včel. V roce 1964 vzniklo město spojením dvou samostatných obcí Brumova a Bylnice.

Co je k vidění

Kromě zrekonstruované zříceniny královského hradu upozorňujeme na barokní sousoší, umístěné na náměstí. Celé historické jádro Brumova spolu s nedalekou dělnickou kolonií jsou od roku 1995 vyhlášeny městskými památkovými zónami. Městskému náměstí dominuje budova radnice. Ze sakrálních staveb upozorňujeme na původně gotický kostel svatého Václava, pocházející ze 14. století.

Zajímavost

Pozornému návštěvníkovi Brumova jistě neuniknou zachovalé příklady domů lidové architektury jižního Valašska, které jsou rozmístěny v různých částech města.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Festival zdraví Otrokovice - Otroko…

25.09.2021 - 26.09.2021
Otrokovická Beseda

ASTRO – FESTIVAL ZDRAVÍ – OTROKOVICE , 25.-.26.9.2021 V prostorách Otrokovické BESEDY se o víkendu 25.-26. září…

Minerál Otrokovice - Otrokovice (

25.09.2021 - 26.09.2021
Otrokovická Beseda

Minerál - OTROKOVICE , 25.- 26.9.2021 V prostorách Otrokovické BESEDY proběhne o víkendu 25.-26. září tradiční…

Kreativ Otrokovice - Otrokovice

25.09.2021 - 26.09.2021
Otrokovická Beseda

KREATIV– OTROKOVICE , 25.-26.9.2021 V prostorách Otrokovické BESEDY se o víkendu : 25.-26. září uskuteční kreativní…

Milena Fucimanová: Hnízda v octu - …

02.10.2021 - 02.10.2021
Masarykovo nám.

Vernisáž a křest nově vydané knihy

« zpět na seznam položek

Sdílet

středa 22. září

Dnes má svátek Darina

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete