Statistika našeho portálu

  • 93 199 Akcí v kalendáři
  • 5 385 Ubytovacích zařízení
  • 24 177 Míst a památek

Brumov-Bylnice

Brumov-Bylnice

Město Brumov-Bylnice leží ve Zlínském kraji i okrese, přibližně 7 km jižním směrem od Valašských Klobouk a zhruba 46 km od Zlína. . Jedná se o hraniční město mezi Českou a Slovenskou republikou, které je tvořeno čtyřmi místními částmi (Brumov, Bylnice, Svatý Štěpán a Sidonie). Historie a vývoj města úzce souvisely s historií středověkého hradu Brumov. Město leží mezi soutokem řeky Brum…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Brumov-Bylnice leží ve Zlínském kraji i okrese, přibližně 7 km jižním směrem od Valašských Klobouk a zhruba 46 km od Zlína. . Jedná se o hraniční město mezi Českou a Slovenskou republikou, které je tvořeno čtyřmi místními částmi (Brumov, Bylnice, Svatý Štěpán a Sidonie). Historie a vývoj města úzce souvisely s historií středověkého hradu Brumov. Město leží mezi soutokem řeky Brumovky s říčkou Nedašovkou a soutokem Brumovky s řekou Vlárou. Prochází tudy i silniční i železniční trať vedoucí přes Vlárský průsmyk na Slovensku. Nad městem se vypínají vrcholky chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Pod zříceninou hradu Brumova byla vybudována soustava několika menších rybníků. Městem prochází i žlutá turistická značka a začíná zde zelená stezka. V současné době žije ve města Brumov-Bylnice více než 6 000 obyvatel na území o katastrální výměře 56,30 km².

Historie

Původní městečko se rozvíjelo v podhradí stejnojmenného hradu v údolí potoka Brumovky. Hrad byl postaven ve 13. století a zabezpečoval ostrahu východní hranice země s Uhrami. První písemná zmínka o Brumově pochází z roku 1255 a připomíná zdejšího purkrabího Smila z Obřan. Hrad i přilehlá obec se rychle staly důležitým správním a hospodářským centrem celého okolí. Vlastnili je čeští králové a právě za Vladislava Jagellonského byla městečku udělena trhová privilegia. Na počátku 16. století získali do trvalého užívání hrad i městečko Podmaničtí. Strategická poloha přinesla zdejším obyvatelům mnoho útrap při útocích nepřátelských vojsk. Zvláště v 17. a 18. století zde plenily Uhři, Tataři i Turci. V roce 1750 navíc celé městečko vyhořelo a o deset let později podlehl ničivým plamenům i středověký hrad. Městečko se tak stalo novým hospodářským centrem. V 19. století se postupně rozvíjela především pivovarnická produkce. Život ve městě však byl ochromen během epidemií hladomoru a následně i tyfu. V minulém století si velkou proslulost získal zdejší chov koní a včel. V roce 1964 vzniklo město spojením dvou samostatných obcí Brumova a Bylnice.

Co je k vidění

Kromě zrekonstruované zříceniny královského hradu upozorňujeme na barokní sousoší, umístěné na náměstí. Celé historické jádro Brumova spolu s nedalekou dělnickou kolonií jsou od roku 1995 vyhlášeny městskými památkovými zónami. Městskému náměstí dominuje budova radnice. Ze sakrálních staveb upozorňujeme na původně gotický kostel svatého Václava, pocházející ze 14. století.

Zajímavost

Pozornému návštěvníkovi Brumova jistě neuniknou zachovalé příklady domů lidové architektury jižního Valašska, které jsou rozmístěny v různých částech města.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Extrem food a travel festival Zlín

20.06.2020 - 20.06.2020
Zlín

Spojení exotické a extrémní kuchyně s cestováním - to je Extrem food a travel festival - tady nesmíš v roce 2020 chybět.

Festivalový půlmaraton MONET+ Zlín …

12.09.2020 - 12.09.2020
kongresové centrum, Zlín

Festivalový půlmaraton je unikátní sportovní akce, která letos již popáté završí doprovodný program tradičního…

Lords Of The Sound v programu "Musi…

05.10.2020 - 06.10.2020
Zlín

Orchestr nové generace LORDS OF THE SOUND opět vystoupí v České republice se svým programem "Music is coming"…

Balet: "Šípková Růženka" - Zlín

25.01.2021 - 25.01.2021
Zlín

Baletní představení “Šípková Růženka” (Balet o dvou dějstvích na hudbu P. I. Čajkovského) Nemá smysl znovu opakovat…

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Karanténa.

pondělí 25. květen

Dnes má svátek Viola

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete