Statistika našeho portálu

  • 85 487 Akcí v kalendáři
  • 5 370 Ubytovacích zařízení
  • 24 151 Míst a památek

Budyně nad Ohří

Budyně nad Ohří

Město Budyně nad Ohří leží v Ústeckém kraji, v okrese Litoměřice, západním směrem od města Roudnice nad Labem. Protéká tudy uměle vedený tok Malé Ohře. Budyně se rozkládá v severní části Dolnooharské Tabule, která představuje malou pahorkatinu. Zdejší obyvatelé se přičinily o rozsáhlou obnovu městské památkové zóny, díky níž bylo v roce 1997 nominováno na titul Historické město roku. Velkým lákad…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Budyně nad Ohří leží v Ústeckém kraji, v okrese Litoměřice, západním směrem od města Roudnice nad Labem. Protéká tudy uměle vedený tok Malé Ohře. Budyně se rozkládá v severní části Dolnooharské Tabule, která představuje malou pahorkatinu. Zdejší obyvatelé se přičinily o rozsáhlou obnovu městské památkové zóny, díky níž bylo v roce 1997 nominováno na titul Historické město roku. Velkým lákadlem pro turisty je kromě unikátního historického centra i areál původního gotického hradu s kostelem svatého Václava. Nedaleko od Budyně se rozkládá přírodní park Dolní Poohří. Ze západu město obklopují Budyňský a Pístecký les. Prochází tudy i dvě značené cyklostezky a jedna turistická trasa, vedoucí přes Budyňský les do Libochovic. U řeky Ohře byl vybudován kemp, sloužící k letní rekreaci. Tu zpříjemňují rozličné kulturní akce, v čele s festivalem folkové hudby – Budyňským poutníkem. V současné době žije ve městě přibližně 2 000 obyvatel na území o katastrální výměře 33,58 km².

Historie

Dlouhá a bohatá historie města je známa od roku 1173, kdy zde již stálo opevněné sídlo. Řeka Ohře tehdy ohraničovala území patřící kmenem Lučanů a na druhé straně středočeských Přemyslovců. Během několika desetiletí se Budyně stala oblíbeným sídlem českých přemyslovských knížat i prvních králů. Výrazně tomu napomohla lesnatá krajina plná bohaté kořisti pro možný lov.

Během 16. století zde probíhala rozmanitá stavební činnost a zdejší renesanční zámek se stal nejhonosnějším panským sídlem v tehdejších Čechách. Současnou podobu pak získal za posledního majitele města – hraběte Herbersteina (na počátku minulého století). V roce 1631 bylo město vypleněno saskou armádou a přibližně o sto let později zde řádily pruské vojenské pluky. Do dnešních dnů si Budyně zachovala status významného hospodářského i kulturního centra celého regionu.

Co je k vidění

Z mnoha historicky cenných budov upozorňujeme zvláště na renesanční zámek, jehož gotický předchůdce vznikl ve středověku během vlády šlechtického rodu Zajíců. V objektu zámku se dochovala alchymistická dílna a desítky pozoruhodných přírodovědných exponátů. Zajímavostí je vycpaný krokodýl, kterého si v roce 1518 přivezl Jan Zajíc z Házmburka. Na historii střelných zbraní odkazuje i Jandovo muzeum, nacházející se v bývalém vodním hradě. Upozorňujeme i na barokní kostel svatého Václava, postavený na přelomu 13. a 14. století. Přes řeku Malá Ohře se klene unikátní barokní most.

Zajímavost

V posledních letech si velkou oblibu získala kulturní akce Keltský kruh, která představuje přehlídku keltské, irské a alternativní hudby.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Offroadsafari - Stezky révy: za vín…

24.03.2019 - 24.03.2019
Třebívlice

Opojná krajina sopek, která dává chuť a vůni místnímu vínu, z úplně jiné perspektivy. Nepoznaná zákoutí a třpytivý…

« zpět na seznam položek

Sdílet

pondělí 21. leden

Dnes má svátek Běla

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete