Statistika našeho portálu

  • 92 676 Akcí v kalendáři
  • 5 381 Ubytovacích zařízení
  • 24 177 Míst a památek

Bystrá nad Jizerou

Bystrá nad Jizerou

Obec Bystrá nad Jizerou leží v Libereckém kraji, v okrese Semily, ve výšce cca 460 metrů nad mořem. Z kopců obklopujících Bystrou je nádherný výhled na hřebeny našich nejvyšších hor a dále i na Ještěd či Strážník. Turisté mohou z Bystré vyrazit na nespočet zajímavých výletů, převážně po značených stezkách pro pěší turisty či cyklisty. K nejlákavějším cílům v okolí patří Bozkovské jeskyně či oblas…

Adresa a kontaktní informace


Obec Bystrá nad Jizerou leží v Libereckém kraji, v okrese Semily, ve výšce cca 460 metrů nad mořem. Z kopců obklopujících Bystrou je nádherný výhled na hřebeny našich nejvyšších hor a dále i na Ještěd či Strážník. Turisté mohou z Bystré vyrazit na nespočet zajímavých výletů, převážně po značených stezkách pro pěší turisty či cyklisty. K nejlákavějším cílům v okolí patří Bozkovské jeskyně či oblast "Na Jírově skali", která je unikátním melafyrovým skalním městem. Bystrá nad Jizerou si uchovává ojedinělou atmosféru podkrkonošské oblasti s mnoha původními chalupami z 19. století. V současné době zde žije přibližně 120 stálých obyvatel na území o katastrální výměře 5,61 km².

Historie

V písemných pramenech se první zmínka o Bystré nad Jizerou objevuje v roce 1320. K zásadnějšímu rozvoji obce došlo až v 19. století, kdy zde žilo na 600 obyvatel. O dřívějších dějinách obce se nedochovaly takřka žádné informace a v obecní kronice je první zápis až z počátku minulého století. Jisté je to, že zde v roce 1893 byl založen sbor dobrovolných hasičů, o sto let později Tělovýchovná jednota a v roce 1907 byla postavena stará hasičská zbrojnice.

Co je k vidění

Bystrá nad Jizerou je členem svazku obcí Mikroregion Pojizeří, který se vyznačuje unikátní přírodní scenérií. V Bystré nad Jizerou zaujme především bysterský dřevěný most věšadlového typu, pocházející z roku 1922. Jedná se o unikátní kulturní památku, zapsanou v ústředním seznamu památek ČR a jediný funkční i existující most svého druhu v Evropě. Obec žije čilým kulturním životem. Konají se zde pravidelné plesy, karnevaly, divadelní představení či sportovní akce.

Zajímavost

Melafyrové skalní město "Na Jírově skali" je unikátní především tím, že skály zde spadají stupňovitě do údolí až dvacetimetrovými stěnami ověnčenými kamennými moři.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Tomáš Pfeiffer - Setkání s biotroni…

17.03.2020 - 17.03.2020
TJ Sokol Turnov,…

Společenství Josefa Zezulky. Hledáš? Ve svém tichu? Všichni hledáme cestu poznání a moudrosti.

Příjezd Krakonoše - Harrachov

21.03.2020 - 21.03.2020
Harrachov

Příjezd Krakonoše má dlouholetou tradici, 74 let od jejího vzniku, tudíž je celorepublikovou akcí. Návštěvníky čeká…

Čokoládový festival - Turnov

27.03.2020 - 29.03.2020
Kulturní Centrum,…

Přijďte se bavit s celou rodinou! Připravené jsou pro návštěvníky kvízy, soutěže a spousty dárků! Hlavním programem…

Bleší trhy Tuhaň a Čurdovo pivo - S…

29.03.2020 - 29.03.2020
Obec Tuhaň na Semilsku

Akce s téměř 40letou tradicí, dříve známá pod názvem - burza Chuchelna. Nyní v obci Tuhaň na Semilsku, rodná vesnice…

« zpět na seznam položek

Sdílet

sobota 29. únor

Dnes má svátek Horymír

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete