Statistika našeho portálu

  • 102 520 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Bystřice nad Pernštejnem

Bystřice nad Pernštejnem

Město Bystřice nad Pernštejnem se nachází v kraji Vysočina, v okrese Žďár nad Sázavou, východním směrem od Nového Města na Moravě. Jedná se o poklidné město s mnoha romantickými zákoutími, obklopené vrcholky Českomoravské vrchoviny. Bystřicí protéká stejnojmenná řeka a severním směrem od města byly na řece Svratce postaveny dvě přehradní nádrže (Vír I. a Vír II.). Okolí Bystřice mohou k rozmanitý…

Adresa a kontaktní informace

Město Bystřice nad Pernštejnem se nachází v kraji Vysočina, v okrese Žďár nad Sázavou, východním směrem od Nového Města na Moravě. Jedná se o poklidné město s mnoha romantickými zákoutími, obklopené vrcholky Českomoravské vrchoviny. Bystřicí protéká stejnojmenná řeka a severním směrem od města byly na řece Svratce postaveny dvě přehradní nádrže (Vír I. a Vír II.). Okolí Bystřice mohou k rozmanitým výletům využít vyznavači pěší turistiky i cykloturisté, kterým doporučujeme Santiniho cyklistickou stezku. V letních měsících se na zdejším koupališti koná mnoho kulturních akcí. V Bystřice nad Pernštejnem žije v současné době necelých 9 000 obyvatel na území o katastrální výměře 53,08 km².

Historie

Bystřice byla založena v průběhu 13. století a jméno získala po nevelké říčce Bystřici, která tudy protékala. V písemných pramenech je poprvé připomínána k roku 1298. Z historických análů vyplývá, že v polovině 14. století již Bystřice disponovala titulem městečka a patřila moravskému markraběti. Období rozvoje a průmyslové prosperity je spojováno s panováním rodu Pernštejnů, který se zasloužil i o udělení několika privilegií pro Bystřici.

V roce 1580 povýšil císař Rudolf II. Bystřici na město a přidělil zdejším občanům i znak s půlenou hlavou zubra a půleného orla. Období úpadku odstartoval požár v roce 1585. Během třicetileté války zde řádily zdivočelé soldatesky císařských i švédských vojsk. Město se takřka celé vylidnilo a opětovnému rozvoji zabránil další ničivý požár z roku 1666, při kterém shořel i kostel a fara.

Až na konci 19. století se z Bystřice stalo významné hospodářské centrum Moravy. Věhlas městu zajistila především výroba sukna. Odbytu vyráběného zboží napomohlo zavedení železniční trati do města v roce 1905. V polovině minulého století pak k rozvoji průmyslu přispělo otevření uranových dolů v Dolní Rožince.

Co je k vidění

Z důvodu několika ničivých požárů se v Bystřici nad Pernštejnem zachovalo jen málo historicky cenných památek. Z těch zbylých upozorňujeme na gotický kostel sv. Vavřince ze 13. století či na kostel sv. Trojice na zdejším hřbitově. Na Černém vršku stojí kaple svaté Anny, pocházející z roku 1749. V centru náměstí stojí mariánský sloup. Připomínku prvního československého prezidenta je socha T. G. Masaryka stojící před základní školou.

Zajímavost

Z několika zajímavých tipů na výlet do okolí města doporučujeme cestu ke zřícenině hradu Zubštejn, která se nachází v nedaleké obci Pivonice. Návštěvníci Bystřice rozhodně nesmí zapomenout na výlet na krásný středověký hrad Pernštejn.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Bike sraz na Vysočině 21. ročník 20…

14.06.2024 - 16.06.2024
Polnička

Turbošnek team uvádí, již 21. ročník tradiční bajkové akce na Vysočině. Máš kolo, tak nemůžeš chybět.

BLUE STYLE PRIMA FEST 2024

12.07.2024 - 13.07.2024
Zvole

Letní rodinný festival BLUE STYLE PRIMA FEST, který přináší zábavu pro celou rodinu, se nezadržitelně blíží a odtajňuje…

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 14. červen

Dnes má svátek Roland

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete