Statistika našeho portálu

  • 94 552 Akcí v kalendáři
  • 5 386 Ubytovacích zařízení
  • 24 188 Míst a památek

Bystřice pod Hostýnem

Bystřice pod Hostýnem

Město Bystřice pod Hostýnem leží ve Zlínském kraji, přibližně 22 km severovýchodním směrem od okresního města Kroměříž. Kromě okouzlující přírody najdeme v okolí města i nejvýznamnější mariánské poutní místo Moravy – Svatý Hostýn. Samo historické jádro Bystřice bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou. Nad městem se tyčí vrcholky Hostýnských vrchů. Na vrcholu Hostýn byla dokonce postave…

Adresa a kontaktní informace

Město Bystřice pod Hostýnem leží ve Zlínském kraji, přibližně 22 km severovýchodním směrem od okresního města Kroměříž. Kromě okouzlující přírody najdeme v okolí města i nejvýznamnější mariánské poutní místo Moravy – Svatý Hostýn. Samo historické jádro Bystřice bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou. Nad městem se tyčí vrcholky Hostýnských vrchů. Na vrcholu Hostýn byla dokonce postavena rozhledna, odkud lze nerušeně pozorovat nádherné panoramata zdejšího kraje. Městem samotným pak protéká řeka Bystřička a okolí je lemováno desítkami hektarů hustých lesů. Východním směrem od Bystřice nalezneme vyhledávaná rekreační střediska Tesák a Troják. V zimních měsících zde fungují lyžařské vleky. Z několika turistických tras procházejících městem doporučujeme tu vedoucí ke zřícenině hradu Obřany. V současné době žije v Bystřici pod Hostýnem necelých 8 800 obyvatel na území o katastrální výměře 26,81 km².

Historie

Osada předcházející dnešnímu městu vznikla přibližně v polovině 13. století a sloužila jako důležitá křižovatka obchodních cest. Vzhledem k příznivým klimatickým podmínkám a nezbytné pracovitosti zdejších obyvatel se postupem let rychle rozrůstala a již v roce 1368 byla povýšen na městečko. Na pravém břehu řeky Bystřičky byla postavena tvrz v průběhu 14. století. Ta byla v roce 1555 přestavěna na renesanční zámek.

Ve středověku i novověku bylo město častou sužováno ničivými požáry, které zde opakovaně propukaly. Ten nejničivější je spojován s rokem 1789, kdy shořel i objekt zámku, radnice, nového kostela a necelá stovka obytných domů. Ani požáry však nebyly tak strašlivé ve srovnání s útrapami způsobenými řádícími vojáky během třicetileté války a zvláště pak vpádů Tatarů v roce 1663. Po jejich běsnění zůstala celá třetina městečka pustá.

Z významných akcí minulého století nesmíme opomenout korunovační slavnosti Matky Boží svatohostýnské na Hostýně v roce 1912.

Co je k vidění

Bystřický zámek byl založen v první polovině 15. století pány z Tvorkova. Během 19. století byl zámek dvakrát vystaven ničivým plamenům a musel se poté podrobit rozsáhlé rekonstrukci. Za zámkem se rozkládá veliký park, kterému dominuje pomník polního maršála Loudona. V současné době je zámek ve vlastnictví města a veřejnosti nepřístupný. Na budově zámku můžeme obdivovat unikátní sluneční hodiny od malíře Hanuše Schwaigra. Ze sakrálních staveb upozorňujeme na farní kostel sv. Jiljí, či historicky cenou kapli na starém hřbitově.

Zajímavost

Východním směrem od města vede turistická trasa směřující kolem vrcholku Skalný až k malebné Veverkově studánce. Její okolí je tvořeno unikátními skalními útvary.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

pondělí 30. listopad

Dnes má svátek Ondřej

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete