Statistika našeho portálu

  • 95 141 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 192 Míst a památek

Bzenec

Bzenec

Město Bzenec leží v Jihomoravském kraji, přibližně 24 km od okresního města Hodonín. Jedná se o město známé mnoha folklorními akcemi, ležící mezi Veselím nad Moravou a Kyjovem. Tradicionalistickou atmosféru ve městě umocňuje vzdálenost necelých 10 km od známého kulturního centra Strážnice. Jižní částí města protéká řeka Morava a příznivé klimatické podmínky umožňují rozsáhlé pěstování vinné révy.…

Adresa a kontaktní informace

Město Bzenec leží v Jihomoravském kraji, přibližně 24 km od okresního města Hodonín. Jedná se o město známé mnoha folklorními akcemi, ležící mezi Veselím nad Moravou a Kyjovem. Tradicionalistickou atmosféru ve městě umocňuje vzdálenost necelých 10 km od známého kulturního centra Strážnice. Jižní částí města protéká řeka Morava a příznivé klimatické podmínky umožňují rozsáhlé pěstování vinné révy. Širokou popularitu si získalo kvalitní víno známé pod názvem Bzenecká lipka. Oblíbené jsou i slavnosti nazývané Bzenecké vinobraní, které se každoročně konají v polovině září a doprovází je jarmark řemeslných výrobků. V Bzenci žije v současné době více než 4 200 obyvatel na území o katastrální výměře 40,34 km².

Historie

Počátky osídlení zdejšího kraje sahají až do doby dávného pravěku. V období velkomoravské říše se Bzenec po zániku Velehradu stal na určitý čas jejím centrem. V písemných pramenech se první zmínka o Bzenci objevuje v roce 1015, kdy jej uvádí známý kronikář Dětmar, v souvislosti s dobytím hradu Businc českým knížetem Oldřichem. V první polovině 13. století se Bzenec stal střediskem župy, na které byl rozdělen břeclavský kraj. O sto let později jej písemné prameny již označují jak město.

Významnou součástí života v Bzenci byla početná židovská komunita. Židovská obec dokonce patřila k nejstarším na Moravě. V období husitských válek bylo město zcela vypáleno a dřívější prosperity dosahovalo jen velmi těžko. Na počátku 16. století vlastnili Bzenec Kropáčové z Nevědomí, kteří zde zbudovali rozsáhlou soustavu rybníků Na místě zbořeného hradu byla vystavěna tvrz, která v polovině 16. století získala podobu zámku.

Kašpar Pruskovský z Pruskova získal celé zdejší panství v roce 1588 a příslušnici tohoto rodu jej vlastnili až do roku 1806. Z tohoto období vyčnívá postava hraběte Ermana, který se zasloužil o renesanční úpravu zámku a výstavbu farního kostela a kaple sv. Floriána. V roce 1806 se bzeneckého panství ujali Ditrichštejnové, následně hessensko-kasselský kurfiřt a poté Vilém z Reichenbachu-Lesonic. V roce 1917 pak Bzenec zakoupil hrabě Magnis ze Strážnice.

Celé dějiny města byly provázeny několika ničivými požáry, které si vyžádaly mnoho lidských životů a zároveň zabránily progresivnějšímu rozvoji města.

Co je k vidění

Dominantou města je kopec se zbytky kaple sv. Floriána, kde kdysi stával středověký hrad. Dalším nepřehlédnutelným objektem v Bzenci je raně barokní kostel sv. Jana Křtitele z počátku 18. století. Největším lákadlem je však zajisté zámek Bzenec s rozsáhlým parkem, který byl z původní renesanční podoby přestavěn na současnou pseudogotickou stavbu. Zajímavostí anglického parku je 900 let stará Bzenecká lípa.

Zajímavost

V polovině srpna se zde každoročně schází velké množství návštěvníků ze širokého okolí na tzv. Bzeneckou pouť k svátku Panny Marie.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Krajem vína - Putování po vinařskýc…

05.06.2021 - 05.06.2021
Strážnice

Pojeďte objevovat krásy slovácké přírody mezi vinohrady Strážnicka a okolí. Na kole nebo pěšky v sobotu 5. června.

Festival otevřených sklepů - Kyjov

19.06.2021 - 20.06.2021
Kyjov

Odložený 27. Festival otevřených sklepů zavítá na Kyjovsko, které je známé jako kraj lidových písní, krojů, tanců,…

Voxel & spol. na Skaláku - Hodonín

18.07.2021 - 18.07.2021
Vinné sklepy Skalák

Vinné sklepy Skalák Vás srdečně zvou na novou sérii kulturních události s podtitulem Neděle na Skaláku. Na úvodní…

Bára Basiková na Skaláku - Hodonín

08.08.2021 - 08.08.2021
Vinne sklepy Skalka

Vinné sklepy Skalák Vás srdečně zvou na novou sérii kulturních události s podtitulem Neděle na Skaláku.

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

pátek 23. duben

Dnes má svátek Vojtěch

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete