Statistika našeho portálu

  • 94 418 Akcí v kalendáři
  • 5 385 Ubytovacích zařízení
  • 24 187 Míst a památek

Čelákovice

Čelákovice

Město Čelákovice leží ve Středočeském kraji, v severovýchodní části okresu Praha-východ, přibližně 10 km od hlavního města. Nachází se v jižní části Jizerské Tabule, nachází se zde několik přírodních rezervací a protéká tudy řeka Labe. Jedná se o vyhledávané místo pro začátek turistických či cyklistických výletů. Prochází tudy několik značených tras, které zájemce provedou po zalesněném okolí měs…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Čelákovice leží ve Středočeském kraji, v severovýchodní části okresu Praha-východ, přibližně 10 km od hlavního města. Nachází se v jižní části Jizerské Tabule, nachází se zde několik přírodních rezervací a protéká tudy řeka Labe. Jedná se o vyhledávané místo pro začátek turistických či cyklistických výletů. Prochází tudy několik značených tras, které zájemce provedou po zalesněném okolí města. Doporučujeme zvláště naučnou stezku vedoucí z Čelákovic do Lysé nad Labem. Východním směrem od města leží Přerov nad Labem, ve kterém se nachází ojedinělý skanzen lidové architektury. V Čelákovicích žije necelých 11 500 obyvatel na území o katastrální výměře 15,87 km2.

Historie

Na počátku historie Čelákovic stojí dřevěné opevněné sídlo, které bylo vybudováno na počátku 12. století. O sto let později bylo rozšířeno do podoby kamenné tvrzi, o níž se písemné prameny poprvé zmiňují v roce 1290. Na konci 13. století se osada pod tvrzí rozrostla v městečko, kterému byl dokonce přidělen status královského městečka.

Objekt tvrze prošel během staletí několikanásobnou přestavbou a spolu s kostelem, středověkým mlýnem a budovou děkanského úřadu tvoří historické jádro města. Během husitských válek byly Čelákovice napadeny husity a takřka celé srovnány se zemí. Následný rozvoj byl dovršen v roce 1547, kdy se Čelákovice dočkaly povýšení na komorní město. Reálný městský status však Čelákovice získaly až v roce 1847. Tragickým obdobím pro místní obyvatele byla třicetiletá válka. Městečko bylo několikrát obléháno vojsky a opakovaně vypáleno. Po skončení doposud největšího evropského konfliktu musely být Čelákovice vystavěny takřka celé znovu. Hospodářskou prosperitu pak přineslo až 19. století a zvláště zavedení železniční trati do města v roce 1873. Ke katastrálnímu rozšíření města došlo na počátku 20. století. V 80. letech minulého století proběhla necitlivá přestavba náměstí, při které bylo mnoho historických staveb nahrazeno novou výstavbou.

Co je k vidění

Po necitlivé přestavbě Čelákovického náměstí se z historicky cenných staveb dochoval jen objekt novobarokní radnice, postavený v roce 1911. Vedle malého hrádku u břehu řeky Labe stojí původně gotická tvrz, přestavěná v renesančních stylu. V současné době zde sídlí městské muzeum. Ze sakrálních staveb zaujme kostel Nanebevzetí Panny Marie z 12. století. Upomínkou na dávnou košíkářskou tradici ve městě je expozice městkého muzea v domě malíře Čeňka Jandy.

Zajímavost

Sportovní fanoušky jistě potěší letní přípravný fotbalový turnaj O pohár starosty města Čelákovic, kterého se tradičně účastní nejlepší ligové kluby. Jednoznačným vítězem posledního ročníku (2009) se stal fotbalový tým Slavia Praha.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

sobota 24. říjen

Dnes má svátek Nina

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete