Statistika našeho portálu

  • 98 908 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Česká Skalice

Česká Skalice

Česká Skalice leží v Úpsko-metujské tabuli, v Královehradeckém kraji v blízkosti přehradní nádrže Rozkoš, označované jako Východočeské moře. Celková rozloha města je 1735 ha a v současností v něm žije přibližně 5 500 obyvatel. Česká Skalice je vyhledávaným místem pro letní rekreaci, kdy se počet obyvatel města často až zdvojnásobuje. Samotné město je pak pomyslně rozděleno řekou Úpou, která prame…

Adresa a kontaktní informace

Česká Skalice leží v Úpsko-metujské tabuli, v Královehradeckém kraji v blízkosti přehradní nádrže Rozkoš, označované jako Východočeské moře. Celková rozloha města je 1735 ha a v současností v něm žije přibližně 5 500 obyvatel. Česká Skalice je vyhledávaným místem pro letní rekreaci, kdy se počet obyvatel města často až zdvojnásobuje. Samotné město je pak pomyslně rozděleno řekou Úpou, která pramení v Krkonoších.

Historie

Oblastí dnešního města procházela již v 11. století obchodní stezka, spojující české země s Polskem. Potvrzuje to i záznam v Kosmově kronice. Okolo kupecké stezky vznikly na počátku 13. století dvě malé obce s tvrzemi, nazvané Malá a Velká Skalice. Poprvé se název Česká Skalice objevuje v písemných pramenech v roce 1490 a o 14 let později se Skalice stala městečkem. Šlechtična Hedvika Skořičná se v roce 1575 zasloužila o povýšení městečka na město.

17. století se pro Skalici neslo ve znamení útrap s strastí. Ty nejzávažnější decimovaly obec za třicetileté války, kdy se město stávalo zásluhou absence hradeb, častým terčem drancujících armád. Na klesajícím počtu obyvatel se negativně podepsaly i časté požáry, které v roce 1707 zcela poničily radnici, městský pivovar, špitál a nenávratně zmizely i obecní knihy a privilegia. Nová výstavba nesla rysy renesančních trendů, které může návštěvník města obdivovat dodnes.

V období prusko-rakouských válek sloužila Skalice střídavě jako útočiště pruských i rakouských vojsk. V roce 1866 zde byla svedena jedna z klíčových bitev, kterou dodnes připomíná množství pomníčků a hrobů padlých vojáků. Velkého významu dosáhla Česká Skalice v období národního obrození. V roce 1837 se zde konala poprvé známá kulturně-společenská akce – Jiřinkové slavnosti. Hlavní myšlenkou akce bylo symbolické propojení pěstitelů jiřin s probouzejícím se národním povědomím. Do místní školy chodila i Barbora Panklová, známá pod jménem Božena Němcová. Té je věnována pamětní deska na budově staré školy a její jméno nese místní muzeum.

V průběhu 19. století zaznamenala raketový vzestup textilní výroba, která nahradila původní soukenickou a punčochářskou výrobu. Původní cechovní zřízení bylo nahrazeno hromadnou výrobou v továrnách. V období první republiky se Česká Skalice dostala do popředí obecného zájmu především v roce 1922, kdy bylo v Ratibořicích odhaleno Gutfreundovo sousoší Babička s dětmi. V roce 1942 došlo ke sloučení Velké Skalice a Skaličky, které definitivně určilo dnešní podobu města.

Co je k vidění

Největším lákadlem pro návštěvníka České Skalice bude bezesporu muzeum Boženy Němcové, které je nejstarším českým literárním muzeem a nabízí kromě expozice věnované známé spisovatelce i stálou výstavu o prusko-rakouské válce a historii města. Ve Skalici existuje i další muzeum, věnované historii i současnosti textilní výroby.
Pozoruhodnou architektonickou stavbou je kostel Nanebevzetí Panny Marie, jehož počátky sahají až do 14. století. Při vjezdu do Babiččina údolí uvítá návštěvníka známý pomník Boženy Němcové, vytvořený sochařem Františkem Vejsem z Hořic.

Zajímavost

Celým městem i okolím prochází naučná stezka Babiččino údolí, která seznamuje zájemce se životem jedné z nejpřednějším českých literátek, která zde dlouhou dobu žila a čerpala inspiraci pro své dílo.


Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 2. prosinec

Dnes má svátek Blanka

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete