Statistika našeho portálu

  • 102 223 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Česká Ves

Česká Ves

Obec Česká Ves leží v Olomouckém kraji, v okrese Jeseník, v severním podhůří pohoří Hrubý Jeseník. Nachází se v údolí řeky Bělé a přímo navazuje na okresní město Jeseník. Severním směrem od obce leží státní hranice s Polskem. Okolní krajina je lemována lesnatými kopci, které spadají do oblasti Rychlebských hor. Obcí prochází státní silnice i železniční trať. Většina České Vsi je položena podél ře…

Adresa a kontaktní informace

Obec Česká Ves leží v Olomouckém kraji, v okrese Jeseník, v severním podhůří pohoří Hrubý Jeseník. Nachází se v údolí řeky Bělé a přímo navazuje na okresní město Jeseník. Severním směrem od obce leží státní hranice s Polskem. Okolní krajina je lemována lesnatými kopci, které spadají do oblasti Rychlebských hor. Obcí prochází státní silnice i železniční trať. Většina České Vsi je položena podél řeky Bělé a její délka pokrývá oblast přibližně čtyř kilometrů. Na severovýchodě sousedí s obcemi Písečná a Supíkovice. V katastru obce nalezneme i několik pramenů jesenické soustavy (např.: Finský, Jitřní, Večerní či Schindlerův). V současné době zde žije přibližně 2 500 obyvatel na území o katastrální výměře 24,51 km².

Historie

Počátky osídlení zdejší oblasti sahají až do doby raného středověku. Prvními slovanskými osadníky byli příslušníci kmenů, žijících původně v oblasti jižního Polska. V písemných pramenech se s osadou pod jménem Waltherovic setkáváme poprvé v roce 1284. Tehdy vznikla Zakládající kniha vratislavského biskupství.

Současný název obce se začal používat až na počátku 15. století. Tehdejšími obyvateli obce byli převážně horníci, kteří přišli z Čech. Na úpatí vrchu Zlatý Chlum dolovali železnou rudu a zlato. Historicky nejstarším majitelem obce byl Hynek Muščín. Největší škody utrpěla Česká Ves během bojů třicetileté války, kdy tudy táhla vojska obou znepřátelených stran. V roce 1627 se krajem prohnala i epidemie moru, která si vyžádala desítky obětí. V závěru století se zde konaly nechvalně známé procesy s údajnými čarodějnicemi, při kterých bylo upáleno 16 žen.

Až na konci 18. století zaznamenala obec větší růst. Došlo k obnově kostela, výstavbě mlýna, spolkové pily a dařilo se i plátenictví. V roce 1894 se spolková továrna přeměnila na akciovou společnost pro výrobu železného zboží.

Co je k vidění

Upozorňujeme zvláště na kostel sv. Josefa, který byl vysvěcen v roce 1928. Pro ojedinělé dvouvěžové řešení je přezdíván skvostem v údolí Bělé. Uprostřed obce stojí mariánský sloup se sousoším Panny Marie s Jezulátkem. Ve stejných místech můžeme navštívit muzeum motoveteránů, které je otevřeno každý den. Nad obcí se vypíná kopec Zlatý Chlum, kde můžeme navštívit kamennou rozhlednu, postavenou Moravskoslezským sudetským horským spolkem v roce 1899.

Zajímavost

Na úpatí hory Zlatý Chlum stojí skalní masiv, nazývaný Čertovy kameny. Narazíme na něj při cestě po Hornické naučné stezce. Ta mapuje období těžby zlata ve zdejších regionu v období středověku.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

sobota 20. duben

Dnes má svátek Marcela

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete