Statistika našeho portálu

  • 102 701 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Český Brod

Český Brod

Původně trhová osada na trstenické stezce, později přímý svědek husitských válek, od roku 1437 město s titulem "královské"...Se zajímavostmi, které se s Českým Brodem pojí, bychom mohli ještě dlouho pokračovat. Zveme vás tímto k návštěvě Českého Brodu, kde se nejen s historií a dochovalými památkami můžete seznámit osobně.

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Český Brod je druhým největším městem v okrese Kolín. Žije zde přibližně 7 000 obyvatel a díky svému gotickému původu stojí jistě za vidění! Gotická sklepení, zbytky městských hradeb, městská Šatlava či Kostel Nejsvětější Trojice z 16. století jsou jistě místa, která při návštěvě nemůžete vynechat. V informačním centru Vám pak rádi poradí i s výlety po okolí.

Historie

K založení Českého Brodu jako trhové osady došlo velmi pravděpodobně v první polovině 12. století zásluhou pražského biskupa Jana I., který zde nechal zřídit i biskupskou celnici. Díky svému umístění v oblasti rozsáhlých bažinatých území se Brodu dostávalo rámcového bezpečí před cizími vpády a přineslo mu i jeho jméno.

V roce 1268 byla trhová osada povýšena na město pražským biskupem Janem III. z Dražic a dostalo se jí jména Biskupský Brod. Díky silnému obchodnímu a cestovnímu ruchu se brzy Brod stal důležitým tržním, obchodním i ubytovacím střediskem. Během 13. století zde nechal biskup Tobiáš z Bechyně vybudovat velkou tvrz a pravděpodobně v této době došlo i k přejmenování na Český Brod. Za pomoci prvního českého arcibiskupa Arnošta z Pardubic byly vybudovány okolo Brodu kamenné hradby zpevněné opevněnou tvrzí a pokračovalo se ve výstavbě trojlodního chrámu sv. Gotharda. Jako výraz sebevědomí místního měšťanstva, byla vystavena na počátku 15. století uprostřed náměstí velká radnice.

Husitské války vedly k obsazení Brodu nejdříve Zikmundovými a později husitskými vojsky, čímž bylo město vážně postiženo. Po bitvě u Lipan a úspěšném vyjednávání s císařem Zikmundem, započalo období rozkvětu města jak po stránce společensko-ekonomické, tak architektonické. Napomáhala tomu i silná produkce piva, k jejímuž útlumu došlo až na konci 16. století. Tragédií však pro město byla třicetiletá válka, kdy švédská vojska opakovaně město vyrabovala a z Brodu tak zbylo po jejím konci ožebračené a poloprázdné torzo.

V dalších staletích docházelo k pozvolné obnově, ovšem svého původního věhlasu již město nikdy nedosáhlo. Charakter hospodářství se změnil v zemědělsko-řemeslnickou orientaci, často zde bývalo ubytováno i vojsko, což nepůsobilo příliš kladně na obnovu města. Vzestup byl zaznamenán až v polovině 19. století, kdy se do Brodu začalo stěhovat více obyvatel a ruku v ruce s tím se začal rozvíjet i místní průmysl, především cukrovarský, pivovarnický či strojírenský. Na konci 19. století tak zde žilo již více než 4 tisíce obyvatel.

V druhé polovině 20. století potom definitivně zanikl Českobrodský pivovar a českobrodský okres byl připojen ke Kolínu. Přes tyto změny však Český Brod zůstává přirozeným hospodářsko-kulturním střediskem Českobrodska.

Co je k vidění

Při návštěvě Českého Brodu nesmíme zapomenout na původně gotickou a dnes barokně přestavěnou městskou radnici, která byla postavena jako vůbec první v Čechách a v níž dnes sídlí informační centrum i Městská knihovna. Z jejího sklepení vedou staré podzemní chodby pod náměstí, které jsou přístupné stejně jako městská šatlava. Návštěvník pak jistě nevynechá ani secesní budovu místního muzea. Jako tip na výlet do blízkého okolí se jistě hodí návštěva návrší Klepec, kde jsou roztroušené žulové balvany či nedaleký památník bitvy u Lipan.

 

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Brod 1995 přivítá letos No Name, Ho…

17.08.2024 - 17.08.2024
Český Brod

17. srpna se v Českém Brodě uskuteční v pořadí 11. ročníku hudebního festivalu Brod 1995. Jednodenní přehlídka, která…

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 21. červenec

Dnes má svátek Vítězslav

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete