Statistika našeho portálu

  • 89 040 Akcí v kalendáři
  • 5 377 Ubytovacích zařízení
  • 24 163 Míst a památek

Chlum u Třeboně

Chlum u Třeboně

Městys Chlum u Třeboně leží v Jihočeském kraji, přibližně 12 kilometrů jihovýchodním směrem od Třeboně, v okrese Jindřichův Hradec. Jde o významné letovisko v Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko, nacházející se u rybníka Hejtman. Desítky zdejších kempů a penzionů nabízejí ideální zázemí pro převážně letní rekreaci. Chlum je rozdělen na dvě části Koštěnickým potokem. Na pravém břehu najdeme budovu…

Adresa a kontaktní informace

Městys Chlum u Třeboně leží v Jihočeském kraji, přibližně 12 kilometrů jihovýchodním směrem od Třeboně, v okrese Jindřichův Hradec. Jde o významné letovisko v Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko, nacházející se u rybníka Hejtman. Desítky zdejších kempů a penzionů nabízejí ideální zázemí pro převážně letní rekreaci. Chlum je rozdělen na dvě části Koštěnickým potokem. Na pravém břehu najdeme budovu bývalého pivovaru a zámek, který je v současné době využíván jako ubytovna pro turisty. Na levém břehu si pak přijdou na své zvláště milovníci nákupů, neboť zde stojí rozsáhlé obchodní centrum. Nechybí ani sprotovní areál či tovární komplex skláren. Okolní příroda je jako stvořená k cyklistickým či pěším výletům, o houbaření ani nemluvě. V současné době žije v Chlumu u Třeboně přibližně 2 100 obyvatel na území o katastrální výměře 47,37 km².

Historie

První písemná zmínka o vsi ležící v místech za dnešním kostelem objevuje na konci 13. století. Historicky ověřitelný záznam však pochází až z roku 1399, kdy poplužní chlumecký dvůr odkoupil špitál na Svinenském předměstí v Třeboni. Ves i s okolním panstvím ovládali na počátku 15. století mocní Rožmberkové. O sto let později patřil Chlum Volfu Krajíři, který se zasloužil o rozsáhlou výstavbu rybniční sítě. Na počátku 17. století přešlo chlumecké panství do majetku rodu Slavatů. Na konci téhož století se majitelem Chlumu stal Jan z Fünfkirchenu. Od jeho potomků jej odkoupil v roce 1834 Eduard hrabě Stadion – Thannhausen, aby jej v roce 1861 prodal Františku V., vévodovi z Modeny-Este. Po jeho smrti přešlo panství do majetku Františka Ferdinanda. Ten zásadním způsobem omezil průmyslovou výrobu v Chlumu a vytvořil z něj své oblíbené letní sídlo.

V období po vzniku samostatné Československé republiky připadl Chlum u Třeboně do majteku ředitelství státních lesů a statků v Praze. V této době patřil k oblíbeným letním letoviskům mnoha vládních činitelů. Kromě nich sem s chutí zajížděli i skauti a trampové, pro jejichž aktivity byla okolní přiroda jako stvořená. Po skončení druhé světové války byla okolní krajina postupně přeměněna v komplex desítek zemědělských statků a podníků. V současné době se sem vrací stále více návštěvníků, kteří městys i okolí využívají k rekreačním účelům.

Co je k vidění

Upozorňujeme zvláště na zámek Chlum u Třeboně, postavený na počátku 18. století. Ze sakrálních staveb zaujme zvláště kostel Nanebevzetí Panny Marie či zajímavá Křížová cesta. Ozdobou náměstí je zachovalá kašna a historicky cenný objekt radnice. Rozlehlý rybník Hejtman je určen převážně k rekreačním účelům. Pro milovníky sportu doporučujeme návštěvu sportovního areálu na sídlišti Františka Hrubína.

Zajímavost

Z pravidelných sportovních akcí vypichujeme tradiční fotbalový turnaj "Memoriál Františka Pavlíka", či podzimní přespolní běh okolo rybníka Hejtman.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Pohádkový Chlum u Třeboně

29.07.2019 - 02.08.2019
Chlum u Třeboně

V závěru července se již od roku 2002 koná oblíbený hudebně-divadelní festival pro děti i dospělé "Pohádkový Chlum u…

Třeboňské slavnosti Jakuba Krčína

20.07.2019 - 20.07.2019
Třeboň

Třeboňské slavnosti Jakuba Krčína představí Třeboň za časů dávno minulých, kdy město vzkvétalo pod dohledem rodu…

Hrané procházky s komentářem - Jind…

22.07.2019 - 22.07.2019
Státní hrad a zámek…

Historie a mýty ožijí během divadelních komentovaných procházek Jinřichovým Hradcem.

« zpět na seznam položek

Sdílet

sobota 20. červenec

Dnes má svátek Ilja

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete