Statistika našeho portálu

  • 96 454 Akcí v kalendáři
  • 5 388 Ubytovacích zařízení
  • 24 199 Míst a památek

Chlumec nad Cidlinou

Chlumec nad Cidlinou

Chlumec nad Cidlinou je město ležící v okrese Hradec Králové, přibližně 28 km západně od okresního města. K Chlumci samotnému patří také tři předměstí – Kolínské, Pražské a Hradecké. K západnímu okraji města dosahuje rozsáhlý les, v němž se nachází oblíbená a vyhledávána rekreační oblast s chatovými osadami. Jak již název města napovídá, protéká jím řeka Cidlina, do které u jižního okra…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Chlumec nad Cidlinou je město ležící v okrese Hradec Králové, přibližně 28 km západně od okresního města. K Chlumci samotnému patří také tři předměstí – Kolínské, Pražské a Hradecké. K západnímu okraji města dosahuje rozsáhlý les, v němž se nachází oblíbená a vyhledávána rekreační oblast s chatovými osadami. Jak již název města napovídá, protéká jím řeka Cidlina, do které u jižního okraje města ústí řeky Bystřice. V tomto místě je zbudováno i oblíbené koupaliště s kempem. V současnosti žije v Chlumci nad Cidlinou přibližně 5 000 obyvatel, na katastrální výměře 21,43 km².

Historie

Název města je odvozen od názvu kopce Chlum, okolo něhož bylo původně zbudováno. Nejstarší zprávy o městě se dochovaly z 12. století, první písemná zmínka pochází z roku 1235. Zdejší osada vznikla při obchodní cestě do Kladska a současně s ní byla zbudována i tvrz. Mezi nejstarší držitele zdejšího panství patří Šternberkové, kteří jej drželi do roku 1397, kdy jej odprodali Otovi z Bergova. Z této doby se dochovalo minimum písemných informací a jasné je jen to, že zde stál kostel Nejsvětější Trojice a šternberská tvrz.

V období husitských válek byl Chlumec dobyt husity a kališnická tradici se zde poté udržovala i prostřednictvím silné obce Jednoty bratrské. Obdobím změn byla doba vlády rodu Pernštejnů, kteří oblast spravovali v letech 1517 – 1547. Došlo k opevnění vodního hradu, výstavbě renesančního kostela sv. Voršily a povýšení městečka na město s městským znakem. V roce 1547 se pak Chlumec stal komorním městem, neboli městem v majetku českého krále.

S třicetiletou válkou přišly pro místní obyvatele krušné časy. Chlumec byl opakovaně dobyt a vypleněn. Při vpádu Švédů v roce 1634 shořelo 13 městských privilegií.

V závěru 17. a v průběhu 18. století se počet obyvatel opět zvětšoval a rozvíjela se i cechovní výroba. Částečně však byl rozvoj narušen válkami o Slezsko, kdy bylo město dvakrát obsazeno pruskou armádou. Významným mezníkem je rok 1775, kdy obyvatelé města spolu s armádou bránili Chlumec před houfy útočících sedláků.

Na počátku 19. století zůstával Chlumec centrem panství Kinských. V roce 1850 se z něj stal soudní okres v rámci politického okresu Nový Bydžov. V této době probíhal rychlý hospodářský i populační růst, vznikaly nové továrny a dílny. Spojení s okolním světem umožnilo i zavedení železniční tratě (1870).

Co je k vidění

Dominantou města je skvostný barokní zámek Karlova Koruna, postavený v letech 1721-1723, stavitelem Františkem Maxmiliánem Kaňkou podle plánů G. Santiniho. Návštěvník by jistě neměl vynechat procházku rozlehlým anglickým parkem, kde se daří vzácným dřevinám a porostům. Mezi nejcennější církevní památky Chlumce patří kostel Nejsvětější Trojice, pocházející již z roku 1134. Připomínkou nadvlády rodu Kinských je zámecká kaple Panny Marie Sedmibolestné, pocházející z poloviny 18. století a fungující jako rodinná hrobka.

Zajímavost

Vydá-li se návštěvník Chlumce východním směrem z města, po silnici spojující Chlumec s Hradcem Králové, narazí zanedlouho na pomník, připomínající dramatické události selského povstání z roku 1775.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Muzejní adventní trh 2021 Hradec Kr…

26.11.2021 - 28.11.2021
Eliščino nábřeží

Muzeum východních Čech v Hradci Králové připravuje po pandemické přestávce v okolí muzea na Eliščině nábřeží tradiční…

Advent na pivovarském dvorku - Hrad…

04.12.2021 - 05.12.2021
Hradecký Klenot

Řemeslné výrobky, food zóna, tematická vánoční výzdoba, zábava pro děti a v neděli,... v neděli i příchod čerta a…

Snow film fest Hradec Králové 2021 …

07.12.2021 - 07.12.2021
Hradec Králové

Těšte se na další ročník Snow film festu 2021. A věřte nám, že dostanete pořádnou nálož lyžařských, horolezeckých,…

Noční koloběžkování 2022 - Hradec K…

14.05.2022 - 15.05.2022
Areál Stříbrného rybníka

Královéhradecké lesy si oblečou světelný kabát pro děti v sobotu 14. 5. 2022 a závodníci i koloběžkáři-pohodáři se…

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 28. listopad

Dnes má svátek René

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete