Statistika našeho portálu

  • 102 241 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Chotěbuz

Chotěbuz

Obec Chotěbuz leží v Moravskoslezském kraji, v okrese Karviná, na historickém území Těšínského Slezská. Vzhledem ke geografické poloze na pomezí České republiky a Polska zde část obyvatelstva tvoří početná polská menšina. Prochází tudy i největší hraniční přechod mezi ČR a Polskem. Přírodní hranici mezi oběma státy pak tvoří řeka Olše. Chotěbuz sousedí s Českým Těšínem, ke kterému byla v období l…

Adresa a kontaktní informace

Obec Chotěbuz leží v Moravskoslezském kraji, v okrese Karviná, na historickém území Těšínského Slezská. Vzhledem ke geografické poloze na pomezí České republiky a Polska zde část obyvatelstva tvoří početná polská menšina. Prochází tudy i největší hraniční přechod mezi ČR a Polskem. Přírodní hranici mezi oběma státy pak tvoří řeka Olše. Chotěbuz sousedí s Českým Těšínem, ke kterému byla v období let 1945 až 1998 připojena. Geomorfologicky obec spadá do Podbeskydské pahorkatiny, která je dále členěná na Těšínskou pahorkatinu. Na území Chotěbuzi se vyskytuje významný biokoridor, tvořený rybničnou soustavou rybníků a mokřadů. K negativním jevům v obci patří vysoká míra prostituce. Areál bývalého slovanského hradiště je využíván jako vyhledávaný archeopark. V současné době zde žije přibližně 1 100 obyvatel na území o katastrální výměře 10,61 km².

Historie

Původní osada Chotěbuz patří k nejstarším osídlením Těšínského Slezska. V písemných pramenech se s ní setkáváme již v roce 1229, kdy patřila benediktinskému filiálnímu klášteru v Orlové. Z opevněného gotického dvora se dodnes dochovala válcová věž hláska. Po rozpadu orlovského kláštera v 15. století se Chotěbuz stala samostatným statkem. Od roku 1447 pak přináležela k fryštátskému panství.

V polovině 16. století získal Chotěbuz od těšínského knížete Václava jeho kancléř Václav Rucký z Rudz. Ten zde nechal vystavět přízemní tvrz s malým dvorem. Obec pod správu jeho rodiny spadala až do konce 17. století. Následní majitelé se často střídali (zmiňme alespoň pana Josefa Tracha z Březí) a v roce 1802 koupila statek Chotěbuz Těšínská komora. V roce 1871 zde byla založena první německá hospodářská škola. Její žáci mohli pracovat v přilehlém pivovaru, seznamovat se s výrobou a zpracováním lnu či pozorovat proces vzniku sýrů ve zdejší sýrárně. Až do roku 1974 byla Chotěbuz samostatnou obcí. Poté byla připojena k Českému Těšínu a samostatnost znovu získala v roce 1998.

Co je k vidění

Původní objekt zámku byl přestavěn v druhé polovině předminulého století a jeho vzhled připomíná původní zámeckou budovu jen velmi vzdáleně. Vstupní bránu do zámeckého areálu zdobí sochy svatého Jana Nepomuckého a svatého Antonína. Nejzajímavějším místem v Chotěbuzi je bezesporu objekt původního bikulturního hradiska, které zde existovalo již přibližně 800 let před naším letopočtem. Významnou technickou památkou je unikátní most, spojující Českou republiku s Polskem. U západního okraje Chotěbuzi roste státem chráněný památný strom (dub), jehož stáří je odhadováno na 300 let.

Zajímavost

Obcí prochází cyklistická trasa, vedoucí k Těrlické přehradě. Po modré turistické značce se můžeme vydat do Českého Těšína či do obce Albrechtice.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 26. duben

Dnes má svátek Oto

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete