Statistika našeho portálu

  • 97 940 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 202 Míst a památek

Chrastava

Chrastava

Město Chrastava leží v Libereckém kraji, přibližně 9 km severozápadním směrem od okresního města Liberec. Nachází se v Ještědsko-kozákovského hřbetu, západním směrem od Jizerských hor a protéká jím Lužická Nisa, do které se zde vlévá říčka Jeřice. Z mnoha zajímavých tipů na výlet doporučujeme vydat se jižním směrem z města, kde po pár stovkách metrů narazíte na osadu Andělská hora, kde stojí i sj…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Chrastava leží v Libereckém kraji, přibližně 9 km severozápadním směrem od okresního města Liberec. Nachází se v Ještědsko-kozákovského hřbetu, západním směrem od Jizerských hor a protéká jím Lužická Nisa, do které se zde vlévá říčka Jeřice. Z mnoha zajímavých tipů na výlet doporučujeme vydat se jižním směrem z města, kde po pár stovkách metrů narazíte na osadu Andělská hora, kde stojí i sjezdová trať s lyžařským vlekem. Zajímavým zážitkem je i cesta vycházkovým okruhem přírodního parku Ještěd. V Chrastavě žije necelých 6 000 obyvatel na území o katastrální výměře 27,46 km².

Historie

K založení obce došlo již v 10. století a zasloužil se o něj zřejmě slovanský kmen Milčanů. Rozvoj obce však přichází až za Přemysla Otakara II., který pozval do českého pohraničí zahraniční osadníky. Především sasští horníci začali ve 13. století těžit v okolí Chratstavy měď, olovo a stříbro. Uvádí to i písemné záznamy, pocházející ze 14. století. Tím prvním byl záznam z knih o placení desátků, pocházející z roku 1352. Spolu s obcí se rozvíjelo i nejbližší okolí. V době husitských válek stál nad městem dřevěný hrad. Sídlil v něm Mikuláš z Kajšperka, který odtud podnikal loupežné nájezdy do Lužice. Hrad však zanikl v závěru husitských válek. Projevilo se to v úbytku obyvatel. Významnou osobou vlastnící město byl Jiří Mehl ze Střelic, který byl vícekancléřem království za vlády Rudolfa II.

Období třicetileté války přineslo zdejším obyvatelům mnoho útrap a strastí. Chrastava totiž byla opakovaně napadnuta i vypleněna nepřátelskými vojsky. V důsledku těžkých ztrát povzolna zanikala i těžební činnost, která byla nahrazena v 18. a 19. století rozvíjejícím se textilním průmyslem. K odbytu vyráběného zboží přispělo vybudování železniční zastávky ve městě, napojené na trasu s Liberce do Žitavy. V období druhé světové války pak byla Chrastava v důsledku Mnichovské dohody připojena k nacistické Třetí říši a vyráběly se zde výbušné granáty.

Zajímavost

Chrastava je rodištěm mnoha významný osoboností. Patří mezi ně Josef Führich (malíř), F. J. Schütka (operní pěvec) či K. D. Schroff (jeden ze zakladatelů farmakologie).

Památky

  • Městské muzeum

Městské muzeum bylo otevřeno pro veřejnost v roce 1996. Díky společnému úsilí Společnosti přátel historie města Chrastavy (SPHMCh) a Městského úřadu se mohou dnes návštěvníci seznámit s dávnou i blízkou historií nejen našeho města, ale i okolí. Hned ve vstupním prostoru muzea překvapí návštěvníky železný hornický vozík nalezený v blízkosti štol mezi Chrastavou a Bílým Kostelem či několik restaurovaných renesančních náhrobků, které donedávna stály ve špatném stavu u zdi mezi kostelem a farou.

  • Führichův dům

Rodný dům malíře Josefa Führicha byl postaven roku 1802. Dům je památka chráněná státem. Přízemí této krásné hrázděné stavby je muzeem bytového vybavení, neboť nábytek se zachoval původní. V prvním patře vás jistě nadchne veliký betlém a dále muzeum o životě a díle Josefa Führicha, církevního malíře evropského významu.

  • Muzeum hasičské techniky

Muzeum hasičské techniky potěší nejen malé pro pestrost a atraktivitu exponátů, ale i dospělé, kteří ocení dovednost a um našich předků při konstruování těchto občas tolik potřebných zařízení.

Současnost

Chrastavské slavnosti

Stalo se již tradicí, že se centrum našeho města na jeden květnový nebo červnový víkend zaplní lidmi, kteří se zde scházejí, aby si užili kultury, sportu a společenské zábavy. Každoročně je připraven nadmíru bohatý program.

Kontakt:

Městský úřad Chrastava

náměstí 1. máje 1

463 31 Chrastava

www.chrastava.cz

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Příměstský in-line kemp s angličtin…

18.07.2022 - 22.07.2022
ZŠ Aloisina výšina

In- line kemp je veden formou příměstského tábora a nabízí program denně od 8:00 do 16:30. Děti jsou rozděleny do…

Příměstský cyklo kemp 2022 - Liberec

25.07.2022 - 29.07.2022
ZŠ Aloisina výšina

Cyklo kempy jsou oblíbené pětidenní příměstské tábory určené pro děti ve věku od 5 do 15 let. Jsou zaměřeny na výuku…

Muzejní příměstský tábor: Pacourkov…

01.08.2022 - 05.08.2022
Severočeské muzeum v…

Muzejní příměstský tábor pro děti ve věku 1. stupně ZŠ má ještě volná místa!

Varhanní koncert - Liberec

27.08.2022 - 27.08.2022
Kostel Nalezení sv.…

Zveme zájemce o varhanní hudbu na každoroční varhanní koncert, který se uskuteční v libereckém kostele Nalezení sv.…

« zpět na seznam položek

Sdílet

středa 6. červenec

Státní svátek - Hus

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete