Statistika našeho portálu

  • 94 552 Akcí v kalendáři
  • 5 386 Ubytovacích zařízení
  • 24 188 Míst a památek

Chropyně

Chropyně

Zajímavé moravské město Chropyně leží ve Zlínském kraji, mezi okresním městem Kroměříží a Přerovem. Poloha v jižním cípu středomoravské roviny Hané, v nivě řeky Moravy, každoročně přiláká mnoho milovníků romantických procházek po příjemné krajině. V historii byla Chropyně často zkoušena četnými povodněmi. Ty poslední z roku 1997 zcela zničily zdejší lázně, na jejichž obnovu se zatím marně čeká. V…

Adresa a kontaktní informace


Zajímavé moravské město Chropyně leží ve Zlínském kraji, mezi okresním městem Kroměříží a Přerovem. Poloha v jižním cípu středomoravské roviny Hané, v nivě řeky Moravy, každoročně přiláká mnoho milovníků romantických procházek po příjemné krajině. V historii byla Chropyně často zkoušena četnými povodněmi. Ty poslední z roku 1997 zcela zničily zdejší lázně, na jejichž obnovu se zatím marně čeká. V Chropyni žije v současnosti více než 5000 obyvatel na katastrální výměře 19 km².

Historie

V období raného středověku existovala na místě dnešního města osada, jejímž jádrem byla Chlopova tvrz. Její název je odvozen od jména Chrop. Ačkoliv tvrz brzy zanikla, osada se i nadále rozvíjela a v písemných pramenech se poprvé objevuje již v roce 1261. To ji daroval Smil ze Střilek nově založenému cisterciáckému klášteru ve Vizovicích. O 200 let později fungovala Chropyně jako centrum panství pánů z Ludanic, kteří rozvíjeli především rybníkářství a mají velkou zásluhu na vybudování rozsáhlé sítě rybníků.

Hospodářský rozvoj obce nemohl uniknout ani českých panovníkům. Proto byla Chropyně v roce 1535 povýšena Ferdinandem I. na městečko. Rozvinuté rybníkářství bylo znázorněno v městském znaku, který zobrazuje vydru držící v tlamě ulovenou štiku. Před vypuknutím třicetileté války se majitelem městečka stal kardinál František Ditrichštejn. Ten však Chropyni brzy vyměnil s olomouckým biskupstvím za jiné statky. V majetku biskupů setrvala Chropyně až do zlomového roku 1848. V té době již naplno vzkvétala průmyslová výroba cukru v místním cukrovaru, postaveném v roce 1868. Odbytu cukru napomohlo zavedení železniční tratě Brna do Přerova. Cukrovar byl v roce 1949 přeměněn na závod Technoplast, který zaměstnává stále velké množství lidí. K povýšení Chropyně na město došlo v roce 1970.

Co je k vidění

Národní přírodní rezervací je rybník "Zámecký", který se jako jeden z mála zachoval z bývalé soustavy rybníků. V blízkosti rybníka najdeme dominantu Chropyně – místní zámek. Z něho v polovině 19. století vybudoval arcibiskup kardinál Bedřich Furstenberg lovecký zámeček. Kostel v Chropyni nese jméno opata sv. Jiljí a je vystavěn v barokním slohu. Vysvěcen byl arcibiskupem Theodorem Colloredo-Waldsee v roce 1780.

Zajímavost

Na zdejších rybnících najdeme kromě mnoha vzácných vodních rostlin i kolonie racků chechtavých.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

pondělí 30. listopad

Dnes má svátek Ondřej

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete