Statistika našeho portálu

  • 92 676 Akcí v kalendáři
  • 5 381 Ubytovacích zařízení
  • 24 177 Míst a památek

Cvikov

Cvikov

Město Cvikov leží v Libereckém kraji, v Českolipském okrese, přibližně 6 km severozápadním směrem od Nového Boru. Vzhledem k poloze na úpatí jižních vrcholů Lužických hor jistě nepřekvapí, že je městečko obklopeno hustými lesy. Zajímavostí ve Cvikově je fakt, že zde byly vybudovány tři rybníky. Severním směrem od města lze navštívit pozůstatky předválečného opevnění, v podobě linie obranných bunk…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Cvikov leží v Libereckém kraji, v Českolipském okrese, přibližně 6 km severozápadním směrem od Nového Boru. Vzhledem k poloze na úpatí jižních vrcholů Lužických hor jistě nepřekvapí, že je městečko obklopeno hustými lesy. Zajímavostí ve Cvikově je fakt, že zde byly vybudovány tři rybníky. Severním směrem od města lze navštívit pozůstatky předválečného opevnění, v podobě linie obranných bunkrů. Z mnoha turistických tras upozorňujeme na výlet do lůna přírodní rezervace Dutý kámen, která se nachází západním směrem od města. Severně od města leží i unikátní Křížová cesta, sestávající z několika kapliček. Ve Cvikově žije necelých 4 500 obyvatel a katastrální výměra města činí 45,04 km².

Historie

Osada Cvikov byla založena v průběhu 13. století po obou stranách Boberského potoka. V historických písemných záznamech je doložena k roku 1352, pod názvem Czwykaia. Během panování Václava IV. Byl Cvikov povýšen na město. To již zde stál farní kostel a město spadalo k zákupskému panství.

Hospodářskou prosperitu města určovala výhodná poloha na obchodní cestě z Lípy do Žitavy. Pohromou pro Cvikov však byl rok 1634, kdy takřka celé město padlo za oběť ničivým plamenům. K vylidnění neblaze přispěla i morová epidemie, vypuknuvší v roce 1680. Zjitřená atmosféra ve městě i blízkém okolí vygradovala vzpourou sedláků. Ta trvala několik dní a byla potlačena až přivolanou armádou pod vedením generála Piccolominiho.

V 19. století ovlivnila život zdejších obyvatel především Pražsko-Žitavská silnice, která umožňovala efektivnější odbyt vyráběného zboží. Z průmyslových odvětví se rozvíjelo hlavně tkalcovství a sklářství. Krátkodobě zde fungovaly i léčebné lázně, které zde otevřel v roce 1834 Leopold Martin.

Co je k vidění

Nejvýznamnější sakrální stavbou ve Cvikově je původně gotický kostel sv. Alžběty, který byl postaven ve 14. století a později barokně přestavěn. Na zajímavém náměstí se vypíná barokní sloupové sousoší, pocházející z roku 1697. Empírový sloh je zastoupen několika měšťanskými domy stojícími na náměstí.

Zajímavost

Z mnoha lákavých akcí pořádaných ve Cvikově upozorňujeme na Sportovní dny a především na Běh Cvikovem.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Masopust - Kamenický Šenov

29.02.2020 - 29.02.2020
Panská skála

V sobotu 29. 2. od 14ti hodin proběhne na náměstí T. G. Masaryka sraz masek.

Erotický ples - Česká Lípa

29.02.2020 - 29.02.2020
KD Crystal, Česká Lípa

23. ročník dnes už legendárního erotického plesu nabízí vzrušující podívanou - kapela Koneckonců, pánský a dámský…

Masopust v Kamenickém Šenově

29.02.2020 - 29.02.2020
Kamenický Šenov

Tradiční Masopust v Kamenickém Šenově

Velikonoce na Vísecké rychtě - Krav…

04.04.2020 - 04.04.2020
Vlastivědné muzeum,…

Velikonoční tradice se představí v rámci expozice Vlastivědného muzea na Vísecké rychtě. Uvidíte pletení pomlázek a…

« zpět na seznam položek

Sdílet

sobota 29. únor

Dnes má svátek Horymír

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete