Statistika našeho portálu

  • 98 917 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Dobrá Voda u Českých Budějovic

Dobrá Voda u Českých Budějovic

Obec Dobrá Voda u Českých Budějovic leží v Jihočeském kraji, přibližně 4 kilometry východním směrem od centra okresního města Českých Budějovic, při hranicích místní části Suché Vrbné. Okolní krajina je utvářena rozhraním českobudějovické a třeboňské pánve. Jde o vyhledávané poutní místo, které ožívá především v době velikonočních svátků. K návštěvě láká i rozmanitá okolní příroda s mnoha zajímav…

Adresa a kontaktní informace

Obec Dobrá Voda u Českých Budějovic leží v Jihočeském kraji, přibližně 4 kilometry východním směrem od centra okresního města Českých Budějovic, při hranicích místní části Suché Vrbné. Okolní krajina je utvářena rozhraním českobudějovické a třeboňské pánve. Jde o vyhledávané poutní místo, které ožívá především v době velikonočních svátků. K návštěvě láká i rozmanitá okolní příroda s mnoha zajímavými místy. V letních měsících návštěvníci jistě ocení nově vybudovanou letní plovárnu či atraktivní prohlídku barokního kostela Panny Marie Bolestné. Za výlet jistě stojí i lesnaté údolí Švajcy, kterým vede vyhledávaná turistická stezka. V současné době žije v Dobré Vodě přibližně 2 400 obyvatel na území o katastrální výměře 1,54 km².

Historie

Dobrá Voda byla založena v první polovině 16. století v souvislosti s rozvíjející se těžbou stříbra a křemene, ze kterého se vyrábělo ryzí zlato. Těžební činnost zde probíhala až do vypuknutí první fáze třicetileté války a definitivnímu uzavření dolů došlo na počátku minulého století. Zásadním zlomem ve vývoji obce bylo objevení léčivých účinků zdejších minerálních pramenů. V letech 1677 až 1678 zde vznikly nevelké lázně, které se postupně rozrůstaly. V roce 1779 je odkoupil soukromý podnikatel Antoní Graf.

Spolu s rozvojem lázeňství se rozvíjela i přilehlá osada a na konci 18. století došlo i k obnovení těžební činnosti. Provoz opětovně zahájily doly Šebestián, Václav a Anna. Na počátku 19. století fungovala Dobrá Voda jako prosperující vesnice s desítkami domů a vlastní farností. Po zrušení poddanství se v roce 1850 Dobrá Voda stala součástí obce Mladá a k definitivnímu osamostatnění došlo na počátku minulého století. V té době se z ní pozvolna stávalo vyhledávané místo pro turisty a výletníky. Bohatí podnikatelé si zde nechávali budovat moderní vily a s oblibou zde trávili svůj volný čas. Po krátkodobém připojení k Českým Budějovicím získala Dobrá Voda samostatnost opět v roce 1990.

Co je k vidění

Nádherná barokní stavba farního kostela Panny Marie Bolestné pochází z první poloviny 18. století a podílel se na ní především Kilián Ignác Dientzenhofer. O pozoruhodnou freskovou výzdobu se zasloužil Václav Vavřinec Reiner. Barokní objekt fary je v současné době využíván jako domov pro vysloužilé kněze. Secesní nová fara byla postavena v roce 1911. Okolím kostela vede křížová cesta s Božím hrobem. Pomník padlým v první světové válce vytvořil v roce 1920 místní sochař Edwin Schopenhauer.

Zajímavost

Nejen místní obyvatelé doporučují procházku na nedaleký kopec Dlouhý Vrch, ze kterého lze spatřit nádherný pohled na celé České Budějovice.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Večery S: Medvíďata, Blondýna, Spol…

16.12.2022 - 16.12.2022
Divadlo U Kapličky,…

Je pro Vás připravený hudební mix s jasným záměrem, že Večery S jsou prostor nejen pro jihočeské kapely a písničkáře.…

International Festival Ballet: Lous…

12.01.2023 - 13.01.2023
Senovážné nám. 2

Baletní soubor INTERNATIONAL FESTIVAL BALLET uvádí představení “Louskáček” v Českých Budějovicích

International Festival Ballet: Labu…

13.01.2023 - 14.01.2023
Senovážné nám. 2

Baletní soubor INTERNATIONAL FESTIVAL BALLET uvádí baletní představení “Labutí jezero” v Českých Budějovicích

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 9. prosinec

Dnes má svátek Vratislav

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete