Statistika našeho portálu

  • 102 224 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Dobřichovice

Dobřichovice

Dobřichovice jsou nevelkým městem ležícím ve Středočeském kraji, v okrese Praha-západ. Poloha na obou březích Berounky, přibližně 20 km jihozápadním směrem od Prahy, z nich činí vyhledávané centrum rekreace pro velké množství obyvatel Prahy. Severním směrem od města se rozkládá chráněná krajinná oblast Český kras. V současné době žije v Dobřichovicích necelých 3 200 obyvatel, na katastrální výměř…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Dobřichovice jsou nevelkým městem ležícím ve Středočeském kraji, v okrese Praha-západ. Poloha na obou březích Berounky, přibližně 20 km jihozápadním směrem od Prahy, z nich činí vyhledávané centrum rekreace pro velké množství obyvatel Prahy. Severním směrem od města se rozkládá chráněná krajinná oblast Český kras. V současné době žije v Dobřichovicích necelých 3 200 obyvatel, na katastrální výměře 10,91 km².


Historie

Historie Dobřichovic je po většinu staletí spojena s Rytířským řádem Křížovníků s červenou hvězdou. Kříž a šesticípá červená hvězda se objevují i ve znaku obce. V písemných pramenech jsou Dobřichovice poprvé zmiňovány v roce 1253, kdy český král Václav I. potvrdil jejich darování Řádu Křížovníků. V té době zde již existoval opevněný hrádek s románskou rotundou, chránící brod přes Berounku.

Během husitských válek přišli Křížovníci (jednalo se o katolický řád) o Dobřichovice a tvrz u řeky byla rozbořena. Na počátku 16. století se však obec vrátila do vlastnictví řádu a začaly rozsáhlé stavební úpravy. Největší zásluhu na nich měl velmistr Hynek Berka z Dubé, který nechal na místě tvrze vystavět nádherný renesanční zámek a založil "panskou zahradu".

Během třicetileté války se obci nevyhnula vlna rabování a krutostí, spojených s válečnou vřavou. V roce 1631 vypálili Švédové zdejší zámek a poničili celou obec. Na rekonstrukci zámku se podílel především velmistr řádu Pospíchal, jehož zásluhou byla přistavěna kaple sv. Judy Tadeáše. Dnešní barokní podoba zámku vznikla na konci 18. století, kdy bylo nutno zámek rekonstruovat po opětovném požáru.

Obec Dobřichovice byla povýšena na městečko v roce 1876. O čtyři roky předtím se obcí prohnala zřejmě největší povodeň zdejší historie. 80. léta přinesla velký rozvoj, spojený s budováním venkovských sídel bohatými pražskými občany. Lepší kontakt s Prahou umožnila vybudovaná železniční trať, spojující Prahu s Plzní. Slavnostní dnem pro celé městečko bylo otevření nového (prvního) mostu přes Berounku, v roce 1896.

Významná etapa rozvoje přichází se vznikem Československé republiky v roce 1918. Mlynář Karel Havlík staví turbínu a elektrifikuje obec, Křížovníci stavějí na Brunšově vodovod. Přesto se Dobřichovice velmi často potýkaly s ničivými povodněmi. V roce 2006 se staly Dobřichovice městem.


Co je k vidění

Přímo ve městě je v místech, kde stávala gotická tvrz barokní zámek. Současná podoba zámku pochází z roku 1779. Součástí zámeckého areálu je i kaple svatého Tadeáše z roku 1679. Za vidění stojí i barokní socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1729 či památná Svatojánská lípa, jejíž stáří je odhadováno na 280 let. Pro milovníky architektury je připraven zajímavý soubor vil se zahradami ve svahu, v části města Brunšov.


Zajímavost

V areálu Dobřichovského zámku se každoročně konají Vinařské slavnosti. Kromě nich se zde odehrávají i divadelní představení. Stále větší popularitu získává Letní hudební festival MUSICA VIVA Dobřichovice.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Beer&Grill Fest Hostivice 2024

25.05.2024 - 25.05.2024
Hostivice

Návštěvníci jsou zváni na 1. ročník festivalu Beer&Grill Hostivice, který přinese pestrou přehlídku malých pivovarů a…

Den v růžovém 2024 - Jinočany

30.05.2024 - 30.05.2024
MLÝNSKÝ DOMOV…

Největší degustace frizzante a růžových vín v České republice. Ochutnejte skvělou domácí gastronomii.

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 21. duben

Dnes má svátek Alexandra

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete