Statistika našeho portálu

  • 99 607 Akcí v kalendáři
  • 5 394 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Doksy

Doksy

Město Doksy leží Českolipském okrese, v Libereckém kraji a představuje jedno z nejznámějších a nejvyhledávanějších rekreačních středisek v Čechách. Svou polohou u břehu Máchova jezera přiláká každoročně stovky milovníků slunce a vodních radovánek. Stálých obyvatel žije v Doksech něco přes 5 000 a katastrální výměru má město 74,93 km².HistoriePrvní písemná zmínka o Doksech pochází z roku …

Adresa a kontaktní informace

Město Doksy leží Českolipském okrese, v Libereckém kraji a představuje jedno z nejznámějších a nejvyhledávanějších rekreačních středisek v Čechách. Svou polohou u břehu Máchova jezera přiláká každoročně stovky milovníků slunce a vodních radovánek. Stálých obyvatel žije v Doksech něco přes 5 000 a katastrální výměru má město 74,93 km².

Historie

První písemná zmínka o Doksech pochází z roku 1293, kdy je zmiňuje v královské listině Václav II. Pro rozvoj městečka však byl klíčový rok 1367, ve kterém král a císař Karel IV. nechal založit Velký rybní (dnešní Máchovo jezero). Společně se vznikem jezera, obdržely Doksy i důležitá městská privilegia: soudní pravomoc s pranýřem, týdenní trhy, právo vařit a prodávat pivo a nechybělo ani právo mílové. Okolní krajinu si Karel IV. často vybíral jako lovecké teritorium i místo odpočinku.

V druhé polovině 16. století se Doksy staly centrem tzv. dokského panství, které vlastnil prozíravý a schopný hospodář Jan z Vartemberka. Za jeho nadvlády zde vznikl panský dvůr a zámek. Význam Doks stoupl i jejich povýšením na poddanské městečko.

V období následujícím po konečné porážce stavů v bitvě na Bílé hoře, přešlo celé panství do držení Albrechta z Valdštejna, který jej začlenil do svého Frýdlantského vévodství. Paradoxem je, že po Valdštejnově smrti připadlo Doksko jednomu z iniciátorů generálovi smrti – irskému plukovníkovi Walteru Buttlerovi. Návrat celého panství do vlastnictví Valdštejnů se udál v roce 1680, a ti si ho podrželi na necelých 300 let. Třicetiletá válka se negativně podepsala na úbytku obyvatel, i na četném strádání těch, kteří zbyli. V okolních pískovcových skalách se dochovaly svatyně pronásledovaných protestantů.

Doksy byly v následující staletích opakovaně poničeny během četných válek a na jejich architektonické obnově lze sledovat výraznou stopu barokní stylu. S průmyslovou konjunkturou 19. století zase souvisí rozvoj textilního průmyslu, který zajistil práci několika tisícům místních obyvatel. Přesto se nejvýraznější část obyvatel i nadále živila zemědělskými pracemi, přičemž obzvláště vyhledávaným se stal místní chmel. Silnou tradici si do dnešních dní udrželo rybníkářství, či chov dobytka.

Od konce 19. století začal stoupat věhlas místní malebné krajiny, jako ideálního místa pro odpočinek a relaxaci. Jistě tomu napomohla i luxusní vilová zástavba ve Starých Splavech. Ve zlatých 20. a 30. letech byla lázeňská oblast Doksy prezentována v průvodcích Severočeská riviéra. Ačkoliv město přišlo o status lázeňského města, je doposud vyhledáváno turisty z celé republiky.

Co je k vidění

Obdivovatele architektonických skvostů jistě příjemně překvapí renesanční zámek, postavený na konci 16. století. V celých Doksech se nachází několik barokních kapliček a zřejmě tou nejznámější je kaplička Panny Marie Montserratské, kterou lze nalézt v Jiráskově čtvrti. Neodmyslitelnou součástí historického odkazu Doks je i místní muzeum, s exkluzivní expozicí zaměřenou na Karla Hynka Máchu.

Zajímavost

Jednou z nejvyhledávanějších turistických atrakcí nejen celého regionu, ale i Čech obecně, je nádherná procházka okolo Máchova jezera na královský hrad Bezděz, který se nachází přibližně 3 km od Doks.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Za kvetoucí měsíčnicí - Kamenický Š…

20.05.2023 - 20.05.2023
Kino Hvězda

V sobotu 20.5.2023 se uskuteční  23.ročník tradiční turistické a cykloturistické akce vedoucí nádhernou přírodou okolí…

Hrady CZ 2023 - Bezděz

01.09.2023 - 02.09.2023
Hrad Bezděz

HRADY CZ je letní kulturní festival. 18. ročník festivalu se uskuteční během léta 2023 na významných českých a…

« zpět na seznam položek

Sdílet

středa 29. březen

Dnes má svátek Taťána

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete