Statistika našeho portálu

  • 102 700 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Dolní Kounice

Dolní Kounice

Město Dolní Kounice leží v Jihomoravském kraji, v okrese Brno-venkov, přibližně 25 kilometrů jihovýchodním směrem od města Brna. Jde o nevelké město, proslavené dlouhou historií pěstování vína a několika historicky cennými památkami. Západním směrem od města se vypínají kopce Bobravské vrchoviny. Centrem města pak protéká řeka Jihlava. Dolní Kounice jsou výchozím místem řady cyklistických tras a …

Adresa a kontaktní informace

Město Dolní Kounice leží v Jihomoravském kraji, v okrese Brno-venkov, přibližně 25 kilometrů jihovýchodním směrem od města Brna. Jde o nevelké město, proslavené dlouhou historií pěstování vína a několika historicky cennými památkami. Západním směrem od města se vypínají kopce Bobravské vrchoviny. Centrem města pak protéká řeka Jihlava. Dolní Kounice jsou výchozím místem řady cyklistických tras a vede tudy i okružní cyklostrasa Brněnská. V nedalekých Ivančicích můžeme zavzpomínat na Vladimíra Menšíka či navštívit rozhlednu na úpatí kopce Rena. Východním směrem od městečka začíná oblas Dyjsko-svrateckého úvalu. Návštěvník může v Dolních Kounicích ukojit touhu po kulturním a duchovním zážitku, stejně jako ochutnat znamenité víno v jednom ze zdejších vinných sklípků. V Dolních Kounicích žije v současné době přibližně 2 400 obyvatel na území o katastrální výměře 8,97 km².

Historie

První ověřená zmínka o Dolních Kounicích pochází z roku 1183, kdy zde byl vybudován panenský premonstrátský klášter zasvěcený Panně Marii. Zásluhu na jeho založení nesl především pan Vilém z Kounic. V roce 1278 došlo k vydrancování města vojsky Rudolfa I. O šest let později získávají obyvatelé městečka právo týdenního a trhu. Na konci 13. století zde byl vyudován klášterní hrad, který byl po několika desetiletích přestavěn v gotickém slohu.

Během husitských válek byl klášter vypálen a městečko ničivě popleněno. V roce 1527 klášter definitivně zanikl a správu nad celým panstvím přebral král Ferdinand I. V roce 1532 je zastavil Jiřímu Žabkovi z Limberka. V období pobělohorských konfiskací připadly Dolní Kounice Jiřímu Ehrenreichovi z Rogendorfu a jeho ženě Johance. K prudkému vylidnění městečka přispěly třicetiletá válka a epidemie moru v závěru 17. století. Na počátku 19. století odkoupili městečko Dietrichsteinové a zaslužili se o průmyslové i kulturní povznesení Dolních Kounic.

Co je k vidění

V Dolních Kounicích nalezneme mnoho nádherných památek. Jedná se především o monumentální hrad, jehož současná podoba vznikla na konci 16. století. V součané době je však veřejnosti nepřístupný. Na pravém břehu řeky stojí klášter Rosa coeli, který je v současné době využíván pro kulturní účely. Upomínkou na početnou židovskou komunitu ve městě je židovský hřbitov a synagoga, postavená v roce 1652. Jedná se o jednu z nejstarších synagog na Moravě. Ze sakrálních staveb dále upozorňujeme na kostel sv. Petra a Pavla či poutní kapli svatého Antonína. Pravoslavné vyznání je zastoupeno kostelem sv. Fabiána a Šebestiána a sv. Barbory. Zajímavými objekty jsou i měšťanské renesanční a barokní domy.

Zajímavost

Spojení romantické procházky se získáním zajímavým informací nabízí turistický okru vedoucí z Kounic přes nedaleké Ivančice a zpět.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Železo v Železném aneb setkání ková…

03.08.2024 - 03.08.2024
Železné

Vyhlášený minifestival Železo v Železném, aneb setkání kovářů u piva. Máte rádi řemesla? A co pivo? Říká se „Co Čech to…

Strach v Permoniu 2024 - Oslavany

17.08.2024 - 17.08.2024
Permonium® - zábavní…

Noční týmová hra v hororové atmosféře.

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 21. červenec

Dnes má svátek Vítězslav

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete