Statistika našeho portálu

  • 101 893 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Domažlice

Domažlice

Město Domažlice.Domažlice jsou okresní město v Plzeňském kraji a tradiční centrum regionu Chodsko. Město se rozkládá na potoce Zubřina. Jeho zástavba má protáhlý tvar. Je vzdáleno 14 km od hranic s Německem a má necelých 11.000 obyvatel. Pohraniční a kdysi též královské město Domažlice se sousedním Chodskem patří k turisticky nejatraktivnějším místem západních Čech. Bohatou historii kraje zde půs…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Domažlice.

Domažlice jsou okresní město v Plzeňském kraji a tradiční centrum regionu Chodsko. Město se rozkládá na potoce Zubřina. Jeho zástavba má protáhlý tvar. Je vzdáleno 14 km od hranic s Německem a má necelých 11.000 obyvatel. Pohraniční a kdysi též královské město Domažlice se sousedním Chodskem patří k turisticky nejatraktivnějším místem západních Čech. Bohatou historii kraje zde působivě dotváří klidná a průmyslem nedotčená krajina českého lesa. Regionem dnes, stejně jako v dávné minulosti, prochází důležitá mezinárodní komunikace, která po staletí spojuje území Bavorska s českým vnitrozemím.

Historie Domažlic.

Právě na této stezce stála od konce 10.století osada, která je předchůdkyní nynějšího města. Později jí Přemysl Otakar II. udělil městská práva. Roku 1231 bylo město obehnáno hradbami, aby tak bylo zabezpečeno před Bavory. Od 13. století bylo na hradě purkrabství, v 60. letech byly Domažlice povýšeny na královské město. Pod pravomoc purkrabství náležely svobodné chodské vsi.

Za husitské revoluce se město přidalo na protikatolickou stranu. Roku 1431 zvítězili na vrchu Baldov západně od města Táborité nad vojsky páté křížové výpravy. V 15. a 16. století vládlo městu několik rodů. Počátkem 17. století se Domažlice i přilehlé obce připojily ke stavovskému povstání, na které po Bílé hoře navázalo povstání Chodů. Porážka obou povstání znamenala pro město úpadek a celý region úpadek.

Vzestup města přineslo až 19.století kdy se Domažlice stávají významným trhovým městem, bourají se hradby a město se rozrůstá za své původně stanované území. Domažlice měly , díky svému převažujícímu českému obyvatelstvu, netypický osud pro pohraniční město. Během druhé světové války zůstávají na území Protektorátu Čechy a Morava.

Co je v Domažlicích k vidění.

Na návštěvníky Domažlic dýchne bohatá historie města i celého Chodska. Z původního městského opevnění se dochovala pouze Dolejší brána. Uprostřed náměstí je situován děkanský kostel Narození Panny Marie, nesoucí stopy gotického původu. V období pozdní gotiky byl vylepšen obranný systém města, a byla postavena také například kruhová hláska na náměstí, známá dominanta Domažlic.

V jihozápadní části byl jako součást městského opevnění postaven v 60. letech 13. st. královský hrad. Dnes v něm sídlí Muzeum Chodska s expozicemi přibližujícími historii regionu a svérázný chodský folklor. Na severozápadní straně náměstí s charakteristickým podloubím stojí augustiniánský klášter. V Domažlicích pobývali významní literáti jako Božena Němcová, Karel Jaromír Erben, Alois Jirásek, Jaroslav Vrchlický, který ve městě zemřel. Jsou jim věnovány mnohé pamětní desky a pomníky.

Každoročně v polovině je k vidění chodský folklór na chodských slavnostech spojených se svatovavřineckou poutí. Poutní kostelík sv. Vavřince je v těsné blízkosti města na Veselé hoře. Je odtud pěkný pohled na Domažlice i okolí. Nedaleko Domažlic leží Plzeň.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

čtvrtek 29. únor

Dnes má svátek Horymír

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete