Statistika našeho portálu

  • 96 083 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 199 Míst a památek

Duchcov

Duchcov

Město Duchcov leží v severních Čechách, v okrese Teplice, v Ústeckém kraji. Lidově se často nazývá městem Giacoma Casanovy, neboť tento svůdce žen zde několik let pobýval. Atraktivitu města zvyšuje dobré dopravní spojení s nedalekým lázeňským městem Teplice a blízkost nádherných přírodních scenérií Krušných hor. V Duchcově žije v současnosti něco přes 9 000 obyvatel a katastrální výměra činí 15,4…

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Severozápad
Kraj
Ústecký kraj
Okres
Teplice
Obec
Duchcov

Fotogalerie k článku

Město Duchcov leží v severních Čechách, v okrese Teplice, v Ústeckém kraji. Lidově se často nazývá městem Giacoma Casanovy, neboť tento svůdce žen zde několik let pobýval. Atraktivitu města zvyšuje dobré dopravní spojení s nedalekým lázeňským městem Teplice a blízkost nádherných přírodních scenérií Krušných hor. V Duchcově žije v současnosti něco přes 9 000 obyvatel a katastrální výměra činí 15,40 km².

Historie

Po pravěkých obyvatelích Duchcova se dochovaly hmotné památky v podobě prstenů a náramků. Samotná obec vznikla pravděpodobně v 11. století, o čemž nás informují první písemné památky z roku 1207. Samo označení Duchcov se poprvé objevuje až v druhé polovině 17. století. V předcházejícím období se obec a město nazývalo nejdříve Hrabišín a později Tokczau.

O rozvoji místní vsi v průběhu 13. – 15. století existuje minimum písemných záznamů. Jednoznačně je prokázána vláda Boreše ml. z Riesenburgu, datovaná do druhé poloviny 14. století. Město Duchcov bylo dobyto a poničeno během husitských válek, což vedlo k částečnému vybydlení. K výraznému rozvoji města došlo za vlády krále Jiřího z Poděbrad, který udělil Duchcovu v roce 1460 městský znak a pečeť. Během 16. století se celé panství dostalo pod vládu pánů z Lobkovic. Václav Popel zde nechal přestavit starou obytnou tvrz na zámek.

V průběhu třicetileté války získali město do držení Valdštejnové, kteří zahájili rozsáhlou stavební činnost. Především Jan Bedřich z Valdštejna se zasloužil o velký stavební a kulturní rozvoj města. Podle plánů J. B. Matheye nechal například přestavět místní zámek. V průběhu 18. století na zámku působil známý svůdník Giacomo Casanova, jehož přítomnost celé město dostala do širšího povědomí společnosti. Význam Duchcova výrazně vzrostl v rozsáhlou výstavbou železniční trati, která z města učinila v průběhu 19. století důležitou dopravní křižovatku. K rozvoji průmyslu přispěla povrchová těžba uhlí, která však narostla do takových rozměrů, že v průběhu 20. století ohrožovala samotnou existenci města. V roce 1849 našli místní obyvatelé pracovní uplatnění v nově otevřených podnicích – cukrovaru a především první sklárně v severozápadních Čechách.

20. století přineslo pro Duchcov několik kritických momentů, souvisejících s využíváním zásob hnědého uhlí pod městem. Zbouráno bylo několik významných architektonických památek. Likvidaci města zabránila výstavba tzv. Duchcovského viaduktu.

Co je k vidění

Jednoznačně nejzajímavější památkou v současném Duchcově je místní zámek, který je spojen se závěrem života Giacoma Casanovy. V blízkosti zámku se nachází kostel Zvěstování P. Marie. Dominantou náměstí je historický sloup Nejsvětější Trojice a kašna sv. Floriana. Podle plánu Octavia Broggia z roku 1726 byla vystavěna zajímavá barokní hřbitovní kaple se sochou sv. Jana Nepomuckého.

Zajímavost

Zámecký park vyzývá k návštěvě milovníky historické architektury a přírodních scenérií, neboť byl na počátku 19. století zajímavě přebudován v anglickém stylu.

Volný čas

Příroda, uprostřed níž se Duchcov nachází, volně a nenásilně navazuje na městskou zeleň a vodní plochy uvnitř města a přímo vybízejí k procházkám či projížďkám na kole.

Ve městě poskytuje služby dostatek vyhovujících ubytovacích a stravovacích zařízení včetně malebných penzionů. Parkovací plocha pro případ individuální dopravy je situována i na historickém náměstí, k návštěvě města je možné využít i běžných železničních či autobusových spojů.

Na okraji města ve směru na Osek naleznete koupaliště s neustále protékající minerální vodou, čerpanou z puklin teplického porfyru hluboko pod zemským povrchem.

Pro odpočinek a relaxaci je možno projít si turisticko-cyklistickou stezku města Duchcova, jejíž součástí je Jilmová alej, která je unikátní svým počtem životaschopných jedinců i svým stářím, odhadovaným na 120 až 150 let. Čítá 70 jilmů a jednotlivé stromy dosahují výšky deseti až dvaceti metrů. Stezku, která tudy prochází, vybudovalo město v lužním lese severozápadně od města v roce 1998 - prochází prostorem čtyř rybníků - Dubský, Hranáč, Hájská I. a II. a okolo Loučenského potoka.

Přímo před vstupem do zámecké zahrady začíná naučná stezka "Po stopách historie a Giacoma Casanovy". Stezka nese samozřejmě jméno nejproslulejší historické osobnosti, svázané s městem. Provede vás nejen zámeckou zahradou a místy, která mohl vidět italský svůdník a literát, ale i zajímavými místy současného Duchcova.

Město nabízí bohaté sportovní vyžití. Můžeme si zde zahrát tenis, posilovat v posilovně, zahrát squash, kuželky nebo si zajít do sauny, zajezdit si na kole, projít se okolím. V nedalekých Krušných horách najdou milovníci pohybu poměrně rozsáhlé udržované turistické a cykloturistické tratě, sjezdovky i běžecké stopy.

Do malebného prostředí Duchcova je zasazena řada kulturních a historických akcí. Své služby nabízí i duchcovské kino Lípa či Kulturní centrum, ve kterých se pravidelně uskutečňují kulturní pořady pro nejširší veřejnost. Soukromé Divadlo "M" se svými kabarety, pohádkami apod. má již své dlouholeté pravidelné návštěvníky.

Celoměstské Casanovské slavnosti s déle než desetiletou tradicí se stávají cílem cesty tuzemských i zahraničních turistů. Pořádají se každoročně druhý týden v červnu a je to jedna z největších kulturních akcí města s bohatým doprovodným programem pro dospělé i děti.

V době adventní se Duchcov převtěluje do neopakovatelné vánoční atmosféry. Tradičně je ozdoben a vztyčen strom na náměstí Republiky, z kostela znějí koledy a celé město je vyzdobeno vánočními motivy. Na Nový rok město pořádá velkolepý novoroční ohňostroj, který je vidět do širokého okolí a celý Duchcov se rozzáří - je to vskutku úchvatná podívaná!

Z historického náměstí se v přilehlé Masarykově ulici nachází v památkově chráněném objektu sídlo Muzea města Duchcova s bohatou stálou expozicí historie města, atriem sloužícím jako lapidárium i Poppelovou výstavní síní, ideální pro krátkodobé výtvarné i dokumentární výstavy. Odborníky i laiky láká také Casanovská badatelna s jedinečnou sbírkou spisů o G.Casanovovi.

Další zajímavosti včetně aktuálních informací o městě, dění v něm a v jeho okolí obdržíte v Městském informačním centru Duchcov, které sídlí v přízemí v objektu městského muzea. Je vedeno jako oficiální informační centrum a jeho provoz je celoroční. Kromě pravidelných výstav nabízí množství propagačních materiálů a publikací o Duchcově, upomínkových předmětů a další.

Aktuální kulturní program

Kontakty:

  • Městské informační centrum Duchcov, Masarykova ul. 71/7, 419 01 Duchcov
tel. /fax + 420 417 514 456, e-mail: info.duchcov@tiscali.cz
  • Muzeum města Duchcova, Masarykova ul. 71/7, 419 01 Duchcov
tel. + 420 417 514 526, e-mail: muzeum.duchcov@tiscali.cz
  • Kulturní centrum Duchcov, Masarykova ul. 447/9, 419 01 Duchcov
tel. + 420 417 822 922, + 420 417 835 62, e-mail: kcduchcov@seznam.cz

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

úterý 21. září

Dnes má svátek Matouš

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete