Statistika našeho portálu

  • 95 203 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 192 Míst a památek

Dvůr Králové nad Labem

Dvůr Králové nad Labem

Město Dvůr Králové nad Labem leží v Královéhradeckém kraji, v Trutnovském okrese. Ve všeobecnou známost vešlo především díky unikátní zoologické zahradě s Africkým safari. Město najdeme na východě Jičínské pahorkatiny v Královédvorské kotlině. Dvorem Králové protéká řeka Labe a severozápadním směrem od města leží vodní nádrž Les Království. Město je křižovatkou několika značených cyklistických tr…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Dvůr Králové nad Labem leží v Královéhradeckém kraji, v Trutnovském okrese. Ve všeobecnou známost vešlo především díky unikátní zoologické zahradě s Africkým safari. Město najdeme na východě Jičínské pahorkatiny v Královédvorské kotlině. Dvorem Králové protéká řeka Labe a severozápadním směrem od města leží vodní nádrž Les Království. Město je křižovatkou několika značených cyklistických tras, po kterých se lze vydat na relaxační procházku do okolních hustých lesů. Na katastrální výměře 35,82 km² žije v současnosti více než 16 000 obyvatel.

Historie

Původní osada předcházející dnešnímu městu vznikla na křižovatce obchodních cest a stezce vedoucí podél pohraničních hor (Česká Třebová – Kostelec nad Orlicí – Opočno – Jaroměř – Dvůr Králové nad Labem – Hostinné). Název osady (Dvůr) byl zřejmě odvozen od existence královského dvora, který byl situován do blízkosti kostela. |Nejstarší písemná zmínka pochází z roku 1260.

Za krále Václava |II. byl zdejší manský obvod připojen k Trutnovu. Na počátku 14. století zastavil Jan Lucemburský Dvůr Králové šlechtici Půtovi z Turgova. Sám král v roce 1340 osvobodil obyvatele města od pravomoci krajských úředníků a soudců ve věcech popravy a věcech soudních.

V roce 1392 se stal Dvůr věnným městem královen. Od této chvíle se k označení Dvůr přidal i dodatek Králové. Během husitských válek se město vzdalo obléhatelům s kalichem ve znaku a správu nad ním převzal Jan Žižka. Po porážce husitů v bitvě u Lipan připadlo město opět králi.

O většinu statků přišel Dvůr Králové po porážce povstání proti Ferdinadu I. V roce 1547. Za třicetileté války trpělo zdejší obyvatelstvo častými nájezdy drancujících vojáků a negativně se na dalším vývoji podepsal i útok Slezanů. Další válečné strasti přinesla obyvatelům Dvora Králové sedmiletá válka, kdy bylo město napadeno pruskou armádou. To se však již zvolna rozvíjel textilní průmysl, který podporovaly nově zbudované továrny na zpracování lnu a bavlny. Největší rozvoj města nadešel po vybudování železniční trati Pardubice – Stará Paka – Turnov.

Co je k vidění

Při návštěvě Dvora Králové si jistě nenecháte ujít unikátní Africké safari. Město však nabízí i další kulturní lákadla. Největší koncentrace historických budov je na náměstí T. G. Masaryka. Ze sakrálních staveb doporučujeme kostel Povýšení svatého Kříže či kostel sv. Jana Křtitele. Zajímavě působí i objekt radnice či pivovarská hospoda.

Zajímavost

Jako připomínka původního opevnění města působí celistvé fragmenty kamenného zdiva, které můžeme ve Dvoře Králové obdivovat dodnes.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Příměstský in-line víkend 2021 - Če…

12.06.2021 - 13.06.2021
Černý Důl

Víkendový kemp v Černém Dole je pro děti i dospělé. Je zkrácenou variantou našich prázdninových příměstských táborů.…

Příměstský cyklo víkend 2021 - Čern…

12.06.2021 - 13.06.2021
Černý Důl

Víkendový kemp v Černém Dole je určen pro děti i dospělé. Je zkrácenou variantou našich prázdninových příměstských…

Příměstský cyklo kemp 2021 - Trutnov

09.08.2021 - 13.08.2021
ZŠ Mládežnická

Cyklo kempy jsou oblíbené pětidenní příměstské tábory určené pro děti ve věku od 5 do 15 let. Jsou zaměřeny na výuku…

Příměstský cyklo kemp 2021 - Trutnov

16.08.2021 - 20.08.2021
ZŠ Mládežnická

Cyklo kempy jsou oblíbené pětidenní příměstské tábory určené pro děti ve věku od 5 do 15 let. Jsou zaměřeny na výuku…

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

pátek 7. květen

Dnes má svátek Stanislav

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete