Statistika našeho portálu

  • 92 981 Akcí v kalendáři
  • 5 382 Ubytovacích zařízení
  • 24 177 Míst a památek

Dvůr Králové nad Labem

Dvůr Králové nad Labem

Město Dvůr Králové nad Labem leží v Královéhradeckém kraji, v Trutnovském okrese. Ve všeobecnou známost vešlo především díky unikátní zoologické zahradě s Africkým safari. Město najdeme na východě Jičínské pahorkatiny v Královédvorské kotlině. Dvorem Králové protéká řeka Labe a severozápadním směrem od města leží vodní nádrž Les Království. Město je křižovatkou několika značených cyklistických tr…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Dvůr Králové nad Labem leží v Královéhradeckém kraji, v Trutnovském okrese. Ve všeobecnou známost vešlo především díky unikátní zoologické zahradě s Africkým safari. Město najdeme na východě Jičínské pahorkatiny v Královédvorské kotlině. Dvorem Králové protéká řeka Labe a severozápadním směrem od města leží vodní nádrž Les Království. Město je křižovatkou několika značených cyklistických tras, po kterých se lze vydat na relaxační procházku do okolních hustých lesů. Na katastrální výměře 35,82 km² žije v současnosti více než 16 000 obyvatel.

Historie

Původní osada předcházející dnešnímu městu vznikla na křižovatce obchodních cest a stezce vedoucí podél pohraničních hor (Česká Třebová – Kostelec nad Orlicí – Opočno – Jaroměř – Dvůr Králové nad Labem – Hostinné). Název osady (Dvůr) byl zřejmě odvozen od existence královského dvora, který byl situován do blízkosti kostela. |Nejstarší písemná zmínka pochází z roku 1260.

Za krále Václava |II. byl zdejší manský obvod připojen k Trutnovu. Na počátku 14. století zastavil Jan Lucemburský Dvůr Králové šlechtici Půtovi z Turgova. Sám král v roce 1340 osvobodil obyvatele města od pravomoci krajských úředníků a soudců ve věcech popravy a věcech soudních.

V roce 1392 se stal Dvůr věnným městem královen. Od této chvíle se k označení Dvůr přidal i dodatek Králové. Během husitských válek se město vzdalo obléhatelům s kalichem ve znaku a správu nad ním převzal Jan Žižka. Po porážce husitů v bitvě u Lipan připadlo město opět králi.

O většinu statků přišel Dvůr Králové po porážce povstání proti Ferdinadu I. V roce 1547. Za třicetileté války trpělo zdejší obyvatelstvo častými nájezdy drancujících vojáků a negativně se na dalším vývoji podepsal i útok Slezanů. Další válečné strasti přinesla obyvatelům Dvora Králové sedmiletá válka, kdy bylo město napadeno pruskou armádou. To se však již zvolna rozvíjel textilní průmysl, který podporovaly nově zbudované továrny na zpracování lnu a bavlny. Největší rozvoj města nadešel po vybudování železniční trati Pardubice – Stará Paka – Turnov.

Co je k vidění

Při návštěvě Dvora Králové si jistě nenecháte ujít unikátní Africké safari. Město však nabízí i další kulturní lákadla. Největší koncentrace historických budov je na náměstí T. G. Masaryka. Ze sakrálních staveb doporučujeme kostel Povýšení svatého Kříže či kostel sv. Jana Křtitele. Zajímavě působí i objekt radnice či pivovarská hospoda.

Zajímavost

Jako připomínka původního opevnění města působí celistvé fragmenty kamenného zdiva, které můžeme ve Dvoře Králové obdivovat dodnes.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

RC Truck Show Trutnov

18.04.2020 - 18.04.2020
Trutnov

Každoroční setkání modelářů v Trutnově v tělocvičně ZŠ R.Frimla se nám již blíží. Přihlášky modelářů jsou již v plném…

Pálení čarodějnic - Hostinné

30.04.2020 - 30.04.2020
Hostinné

Čarodějnický sletsraz v pondělí 30. 4. 2020 na náměstí.

Pochod Babička - Velké Svatoňovice

09.05.2020 - 09.05.2020
Velké Svatoňovice

Vyrážíme. Jako každý rok. 25 nebo 50 km pěšky, 5 km pěšky pro děti. 30, 50 nebo 70 km na kole a 27 km na koloběžce.

Závody dračích lodí na Dolcích - Tr…

20.06.2020 - 20.06.2020
Trutnov

RK Dragons a Camp Dolce *** Vás srdečně zvou na jubilejní 10. ročník závodu dračích lodí v našem rekreačním areálu…

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Karanténa.

středa 1. duben

Dnes má svátek Hugo

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete