Statistika našeho portálu

  • 101 421 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Dvůr Králové nad Labem

Dvůr Králové nad Labem

Město Dvůr Králové nad Labem leží v Královéhradeckém kraji, v Trutnovském okrese. Ve všeobecnou známost vešlo především díky unikátní zoologické zahradě s Africkým safari. Město najdeme na východě Jičínské pahorkatiny v Královédvorské kotlině. Dvorem Králové protéká řeka Labe a severozápadním směrem od města leží vodní nádrž Les Království. Město je křižovatkou několika značených cyklistických tr…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Dvůr Králové nad Labem leží v Královéhradeckém kraji, v Trutnovském okrese. Ve všeobecnou známost vešlo především díky unikátní zoologické zahradě s Africkým safari. Město najdeme na východě Jičínské pahorkatiny v Královédvorské kotlině. Dvorem Králové protéká řeka Labe a severozápadním směrem od města leží vodní nádrž Les Království. Město je křižovatkou několika značených cyklistických tras, po kterých se lze vydat na relaxační procházku do okolních hustých lesů. Na katastrální výměře 35,82 km² žije v současnosti více než 16 000 obyvatel.

Historie

Původní osada předcházející dnešnímu městu vznikla na křižovatce obchodních cest a stezce vedoucí podél pohraničních hor (Česká Třebová – Kostelec nad Orlicí – Opočno – Jaroměř – Dvůr Králové nad Labem – Hostinné). Název osady (Dvůr) byl zřejmě odvozen od existence královského dvora, který byl situován do blízkosti kostela. |Nejstarší písemná zmínka pochází z roku 1260.

Za krále Václava |II. byl zdejší manský obvod připojen k Trutnovu. Na počátku 14. století zastavil Jan Lucemburský Dvůr Králové šlechtici Půtovi z Turgova. Sám král v roce 1340 osvobodil obyvatele města od pravomoci krajských úředníků a soudců ve věcech popravy a věcech soudních.

V roce 1392 se stal Dvůr věnným městem královen. Od této chvíle se k označení Dvůr přidal i dodatek Králové. Během husitských válek se město vzdalo obléhatelům s kalichem ve znaku a správu nad ním převzal Jan Žižka. Po porážce husitů v bitvě u Lipan připadlo město opět králi.

O většinu statků přišel Dvůr Králové po porážce povstání proti Ferdinadu I. V roce 1547. Za třicetileté války trpělo zdejší obyvatelstvo častými nájezdy drancujících vojáků a negativně se na dalším vývoji podepsal i útok Slezanů. Další válečné strasti přinesla obyvatelům Dvora Králové sedmiletá válka, kdy bylo město napadeno pruskou armádou. To se však již zvolna rozvíjel textilní průmysl, který podporovaly nově zbudované továrny na zpracování lnu a bavlny. Největší rozvoj města nadešel po vybudování železniční trati Pardubice – Stará Paka – Turnov.

Co je k vidění

Při návštěvě Dvora Králové si jistě nenecháte ujít unikátní Africké safari. Město však nabízí i další kulturní lákadla. Největší koncentrace historických budov je na náměstí T. G. Masaryka. Ze sakrálních staveb doporučujeme kostel Povýšení svatého Kříže či kostel sv. Jana Křtitele. Zajímavě působí i objekt radnice či pivovarská hospoda.

Zajímavost

Jako připomínka původního opevnění města působí celistvé fragmenty kamenného zdiva, které můžeme ve Dvoře Králové obdivovat dodnes.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Snow Film Fest 2023 - Pec pod Sněžk…

12.12.2023 - 14.12.2023
KlonDike music club

Zveme vás na další ročník filmového festivalu zimních sportů Snow Film Fest do Pece pod Sněžkou.

ELEKTRÏCK MANN - Holky jsou nahoře …

15.12.2023 - 15.12.2023
KlonDike music club

Chlastám – protože musím, hulim – protože musím, prachy nemám – protože musím, na KlonDike do Pece na koncert Elektrïck…

Narozeniny KlonDiku 11 2023 - Pec p…

16.12.2023 - 16.12.2023
KlonDike music club

Hudební klub KlonDike slaví 11. narozeniny a to znamená jediné, obří oslavu!

Adventní svařák v Peci pod Sněžkou …

16.12.2023 - 16.12.2023
Pec pod Sněžkou 309

Zveme vás na předvánoční akci Adventní svařák. Přijďte ochutnat a ohodnotit vánoční svařáky a zjistit, který je ten…

« zpět na seznam položek

Sdílet

úterý 5. prosinec

Dnes má svátek Jitka

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete