Statistika našeho portálu

  • 97 916 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 202 Míst a památek

Frýdlant

Frýdlant

Město Frýdlant leží na severu Čech, v Libereckém okrese a kraji. Poloha ve frýdlantském výběžku na okraji Jizerských hor byla odedávna přirozeným centrem okolního kraje, nazývaného Frýdlantsko. Frýdlant vznikl z původní osady pod zdejším hradem a zámkem, kudy protéká řeka Smědá. U jižního okraje města je na úbočí Křížového vrchu vybudována vyhledávaná sjezdová trať s lyžařským vlekem. Ve městě se…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Frýdlant leží na severu Čech, v Libereckém okrese a kraji. Poloha ve frýdlantském výběžku na okraji Jizerských hor byla odedávna přirozeným centrem okolního kraje, nazývaného Frýdlantsko. Frýdlant vznikl z původní osady pod zdejším hradem a zámkem, kudy protéká řeka Smědá. U jižního okraje města je na úbočí Křížového vrchu vybudována vyhledávaná sjezdová trať s lyžařským vlekem. Ve městě se křižují dvě dálkové cyklistické trasy – Pohodová a Krakonošová. Ve městě o rozloze 31,62 km² žije necelých 8 000 obyvatel.

Historie

K osídlení zdejšího kraje došlo již v období 6. století. Prvními osadníky byli slovanští zemědělci a především rybáři. K ochraně důležité zemské stzeky byla na čedičové skále postavena strážní věž, v pozdějších staletích přestavěná na hrad. V písemných pramenech se o hradu dozvídáme poprvé k roku 1278, kdy zdejší panství koupil Rudolf z Bibersteinů. V podhradí se usazovalo stále více obyvatel a vznikla obec, která dala základ budoucímu městu. K povýšení na město došlo během 14. století, kdy mu byla přidělena i řada privilegií.

V době po porážce českého stavovského povstání se majitelem hradu a města stal Albrecht z Valdštejna. Ačkoliv celé Albrechtovo vévodství neslo jméno po Frýdlantu, vévoda tu pobýval minimálně. Přesto toto období znamenalo pro město i okolí nebývalý rozkvět. Válečná konjunktura poskytovala obyvatelům mnoho pracovních příležitostí. Vyráběl se střelný prach, fungovala papírna i další podniky. Po Valdštejnově smrti se majiteli panství stali Gallasové. Do konce třicetileté války bylo město několikrát obsazeno Švédy, který se dokonce podařilo obsadit i frýdlantský zámek. Posledními vlastníky panství se stali Clam-Gallasové, kteří zde vládli až do 20. století. V průběhu 19. století začal Frýdlant zaostávat za progresivnějším Libercem. Hospodářský růst narušilo i několik ničivých požárů.

Co je k vidění

Ve Frýdlantu se nachází mnoho zajímavých architektonických památek. Jde především o pseudorenesanční budovu radnice, kostel Nalezení sv. Kříže či kostel sv. Maří Magdaleny. K nejvýznamnějším renesančním památkám v Čechách patří rodinná hrobka Redernů. Mezi městké památky můžeme zařadit i zmiňovaný hrad, který byl v raném novověku rozšířen o zámecké budovy.

Zajímavost

Město Frýdlant žije každoročně nebývalým kulturním ruchem. Oblíbené jsou především Valdštejnské slavnosti, Letní jazzová dílna či Mezinárodní festival dětského zpěvu.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Příměstský in-line kemp s angličtin…

18.07.2022 - 22.07.2022
ZŠ Aloisina výšina

In- line kemp je veden formou příměstského tábora a nabízí program denně od 8:00 do 16:30. Děti jsou rozděleny do…

Příměstský cyklo kemp 2022 - Liberec

25.07.2022 - 29.07.2022
ZŠ Aloisina výšina

Cyklo kempy jsou oblíbené pětidenní příměstské tábory určené pro děti ve věku od 5 do 15 let. Jsou zaměřeny na výuku…

Muzejní příměstský tábor: Pacourkov…

01.08.2022 - 05.08.2022
Severočeské muzeum v…

Muzejní příměstský tábor pro děti ve věku 1. stupně ZŠ má ještě volná místa!

Varhanní koncert - Liberec

27.08.2022 - 27.08.2022
Kostel Nalezení sv.…

Zveme zájemce o varhanní hudbu na každoroční varhanní koncert, který se uskuteční v libereckém kostele Nalezení sv.…

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 1. červenec

Dnes má svátek Jaroslava

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete