Statistika našeho portálu

  • 84 794 Akcí v kalendáři
  • 5 368 Ubytovacích zařízení
  • 24 149 Míst a památek

Fulnek

Fulnek

Město Fulnek nalezneme na Severní Moravě, severozápadním směrem od města Nový Jičín. Rozkládá se pod vrcholy Vítkovické vrchoviny, na soutoku Gručovického a Husího potoka. Zasahuje do obou stran historické zemské hranice mezi Slezskem a Moravou. Součástí Fulneku je i několik okolních obcí a osad. Na výměře 68,46 km² žije necelých 7 tisíc obyvatel. HistorieZaložení města Fulnek souviselo …

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Fulnek nalezneme na Severní Moravě, severozápadním směrem od města Nový Jičín. Rozkládá se pod vrcholy Vítkovické vrchoviny, na soutoku Gručovického a Husího potoka. Zasahuje do obou stran historické zemské hranice mezi Slezskem a Moravou. Součástí Fulneku je i několik okolních obcí a osad. Na výměře 68,46 km² žije necelých 7 tisíc obyvatel.

Historie

Založení města Fulnek souviselo s kolonizací oblastí, kterými vedly vedlejší větve tzv. Jantarové stezky. Ta kdysi spojovala Pobaltí se Středozemím. Název města byl zřejmě odvozen od německého slova faul, které znamenalo shnilý nebo líný a odkazovalo na bažinatý terén kolem Husího potoka.

Zakladateli města zřejmě byli šlechtici z rodu Lichtenburků, kteří vlastnili rozsáhlá území na Opavsku. V písemných pramenech se Fulnek poprvé objevuje v roce 1293. To se již jednalo o dokonale organizované město s kostelem, farou i rychtářem. Většina původního obyvatelstva se rekrutovala z německého obyvatelstva. Národnostní struktura zdejších obyvatel se však zásadně proměnila během husitských válek v 15. století. Dokazuje to i český jazyk používaný při udílení jednotlivých privilegií, který se objevuje v druhé třetině 15. století.

Fulnek se v průběhu 15. a 16. století stal významným centrem Jednoty bratrské, která zde zřídila i svou školu. V letech 1618-1621 zde jako správce Jednoty působil významný český myslitel, Jan Amos Komenský. V této době se architektonická podoba Fulneku radikálně proměnila. Převahu získal renesanční sloh, který záhy vystřídalo rozevláté baroko. Stalo se tak přičiněním především nové vrchnosti (pánů Bruntálských z Vrbna).

V průběhu 18. a 19. století se rozloha města rozrůstala, a to zásluhou vzrůstající hospodářské prosperity. Dynamicky se rozvíjejícími obory bylo soukenictví a tkalcovství. Stagnace a pozvolné vyklízení těžce nabytých pozic přišlo ve chvíli, kdy se Fulneku vyhnula nově budovaná železniční trať. Současně se proměnilo i národnostní složení města, ve kterém získali jasnou převahu němečtí obyvatelé. Jistě tak nepřekvapí, že v období bezprostředně předcházejícím první světové válce zde vznikla základna radikální německé nacionální dělnické strany. Po vzniku Československa se vedení Fulneku zasazovalo o odtržení celého pohraničí. Ovládnutí města Henleinovými příznivci ve třicátých letech tak bylo logickým vyústěním celé národnostní problematiky. Obrození Fulneku ve druhé polovině 20. století probíhalo v režimu nově příchozího obyvatelstva, který šel ruku v ruce s katastrálním rozšiřováním města.

Co je k vidění

Fulnek nabízí zájemcům o poznání architektonických památek velké množství lákadel. Zdejší zámek má dlouhou a pohnutou historii. Návštěvníci jej však mohou obdivovat pouze zvnějšku, neboť je v soukromém vlastnictví a není přístupný veřejnosti. Jistě však zaujme mnoho církevních staveb a objektů. Jedná se především o areál bývalého kapucínského kláštera s kostelem sv. Josefa, kostel Nanebevzetí Panny Marie se hřbitovem, farní kostel Nejsvětější Trojice či Kostnici (areál starého hřbitova s ohradní zdí, kostnicí a kaplí sv. Rocha). Ve Fulneku najdeme i velké množství historických domů či památník J. A. Komenského.

Zajímavost

Fulnekem prochází velké množství okouzlujících turistických tras. Jedna z nejzajímavějších vede k romantickému zámku v Hradci nad Moravicí.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Lukáš Pavlásek: Kdo nepláče není Če…

29.01.2019 - 29.01.2019
Bílovec

90 minutová one man show s podtitulem Češi, alkohol a Rock and roll je klasickou standup comedy, jen komik a mikrofon.…

Diashow Jiřího Kolbaby: Sedm divů I…

06.03.2019 - 06.03.2019
Bílovec

Osamělá pevnina v severovýchodním Atlantiku je druhým největším ostrovem Evropy. Dynamická geologie z něj dělá…

« zpět na seznam položek

Sdílet

pondělí 10. prosinec

Dnes má svátek Julie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Nejlevnější cestovní pojištění do zahraničí najdete a do 2 minut sjednáte až s 50% slevou na srovnávači cestovního pojištění Srovnejto.cz

Vaše cestovní pojištění od ePojisteni.cz může trvat pár dní, ale i celý rok.

Na Atlase Česka dále najdete