Statistika našeho portálu

  • 93 058 Akcí v kalendáři
  • 5 382 Ubytovacích zařízení
  • 24 177 Míst a památek

Golčův Jeníkov

Golčův Jeníkov

České město Golčův Jeníkov leží v kraji Vysočina a díky své bohaté historii je každoročně vyhledáváno velkým počtem turistů, kteří hledají její otisky v mnoha pozoruhodných historických stavbách. Pro milovníky pěší či cykloturistiky nabízí okolí města velké množství příjemných tras, které svou náročností uspokojí příležitostné i vášnivé sportovce. V současnosti žije ve městě přibližně 2 500 obyva…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

České město Golčův Jeníkov leží v kraji Vysočina a díky své bohaté historii je každoročně vyhledáváno velkým počtem turistů, kteří hledají její otisky v mnoha pozoruhodných historických stavbách. Pro milovníky pěší či cykloturistiky nabízí okolí města velké množství příjemných tras, které svou náročností uspokojí příležitostné i vášnivé sportovce. V současnosti žije ve městě přibližně 2 500 obyvatel a katastrální výměra představuje 27,49 km².

Historie

Osada předcházející dnešnímu městu byla založena zřejmě již v 10. století. První písemná zmínka o městečku pochází z Jarlochova letopisu, z 12. století. V té době zde již stával první kostel. V popisu pražské diecéze, vypracované na příkaz Arnošta z Pardubic v polovině 14. století se objevuje první nevyvratitelný písemný doklad o Jeníkově. V závěru 14. století patřil Golčův Jeníkov pánům z Chlumu, později přešel do vlastnictví Podhořanům, aby se později opět vrátil do vlastnictví Slavatů z Chlumu. V období husitských válek se Jeníkov ocitl v centru politického dění, neboť Slavatové patřili k významným podporovatelům vyznavačů kalicha.

V průběhu 16. století bohatlo město rozvojem řemesel a obchodu. Výrazně k tomu přispělo i připojení Zábělčic, které patřily k prosperujícím obcím. Vzestup a prosperita pokračovaly až do třicetileté války, kdy byl Golčův Jeníkov opakovaně vydrancován a vypleněn. Zároveň však došlo z popudu Maxmiliána Goltze k založení významných budov radnice, děkanství, lorety a tvrze. Ve 30. letech přešlo vlastnictví celého panství do majetku rodu Trčků. Císař však roku 1636 rozhodl o přesunu Jeníkovského panství do vlastnictví Martina Maxmiliána von und der Goltze. Ten se zde po skončení třicetileté války natrvalo usadil a nechal zde zbudovat věžovitou tvrz, která dnes představuje nejstarší část tzv. zámeckého areálu a začal se podílet na obnově zpustošeného panství. Díky němu se na Jeníkovském panství usazují i jezuitští mniši původně působící v Kutné Hoře. Jejich zásluhou se na panství rychle šířila rekatolizace. Po smrti Martina Goltze se na zvelebování městečka významně podílela jeho manželka Marie Magdalena.

V závěru 18. století zakoupil panství Filip Krakovský hrabě z Kolovrat, z jehož osobou je spojován rozsáhlý rozvoj manufakturní výroby. Docházelo též k pěstování nových plodin, které v časech hladomoru zabránili mnoho obyvatel před smrtí hladem. Katastrofa se městu přesto nevyhnula, když v roce 1784 padla ničivému požáru za oběť polovina města. Neblahé období pokračovala i během napoleonských válek.

V roce 1830 zakoupila Jeníkovské panství hraběnka Terezie z Trautmannsdorfu, která nechala v zámeckém areálu postavit moderní pivovar. Z jeho výnosů těžil i nový vlastník panství, kterým se před polovinou 19. století rod Neubauerů. V té době se o Golčově Jeníkově hovoří jako o městě.

Co je k vidění

Architektonickými dominantami města jsou dva kostely – Svaté Markéty a děkanský kostel sv. Františka Serafínského. Historicky velmi cennou památkou jsou i pozůstatky Golčovy tvrze, pocházející z poloviny 17. století. Působení jezuitského řádu připomíná komplex děkanství, původně jezuitské rezidence. Nejvyšším bodem Golčova Jeníkova je věž, ve které je zavěšen zvon, pocházející z roku 1482. Za návštěvu jistě stojí i zámecký areál.

Zajímavost

Okolí Golčova Jeníkova je proslulé vhodnými podmínkami pro pěší turistiku a v zimě pro vyznavače běžkování.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Hudební festival Hrošení - Krucembu…

17.07.2020 - 18.07.2020
Kemp MOŘE u rybníku Řeka

Festival se zaměřením na folk, bluegrass, tremp a country music se odehrává v zavedeném retrokempu s restaurací.

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Karanténa.

pátek 10. duben

Dnes má svátek Darja

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete