Statistika našeho portálu

  • 93 218 Akcí v kalendáři
  • 5 384 Ubytovacích zařízení
  • 24 177 Míst a památek

Habartov

Habartov

Město Habartov leží v Karlovarském kraji, přibližně 8 kilometrů severozápadním směrem od okresního města Sokolov. Rozkládá se u severozápadního okraje Sokolovské hnědouhelné pánve, pod jihozápadními vrcholky Krušných hor. Habartov ležel původně více na jih, ovšem musel ustoupit těžbě v povrchových dolem. Po roce 1948 tak bylo vystavěno zcela nové město. V současné době je těžba na ústupu a v okol…

Adresa a kontaktní informace

Město Habartov leží v Karlovarském kraji, přibližně 8 kilometrů severozápadním směrem od okresního města Sokolov. Rozkládá se u severozápadního okraje Sokolovské hnědouhelné pánve, pod jihozápadními vrcholky Krušných hor. Habartov ležel původně více na jih, ovšem musel ustoupit těžbě v povrchových dolem. Po roce 1948 tak bylo vystavěno zcela nové město. V současné době je těžba na ústupu a v okolí města probíhá rozsáhlá rekultivace. Jihozápadním směrem od města byla v místech bývalého lomu Boden vybudována rekreační oblast. Nacházejí se v ní kromě zalesněného území i dvě malebná jezera. Pro výletníky doporučujeme cestu na nedalekou zříceninu hradu Hartenberk. V současné době žije v Habartově přibližně 5 200 obyvatel na území o katastrální rozloze 21,16 km².

Historie

V písemných pramenech se první zmínka o Habartově objevuje v roce 1339. Tehdy jej držel jistý Jan Prisner. Za vlády Jana Lucemburského se městečko stalo lenním statkem a jeho vrchním pánem saští vévodové. Nejdříve to byli Perglerové z Perglasu a od roku 1573 Stolzové ze Simbsdorfu. Od nich zakoupili habartovské panství v roce 1668 Nosticové. V souvislosti s tím byl Habartov propuštěn z lenního svazku. Nosticové drželi statek až do roku 1719, kdy je prodali za 33 tisíc zlatých Jindřichu Mulcovi z Valdova. V první polovině 18. století byl Habartov připojen k hertenberskému panství. Na konci 18. století byl již samostatným statkem s jedinou vsí. V roce 1848 získal Habartov samostatnost. V té době se v okolí Habartova rozvíjela těžba uhlí a zpracovávání nerostů. V souvislosti s tím se rozrostl počet obyvatel. Na konci 19. století zde žilo více než tři a půl tisíce lidí. V září 1938 se zde Henleinovci pokusili o fašistický puč. Při krvavé srážce přišlo o život několik desítek lidí.

Co je k vidění

Nejvýznamnější sakrální stavbou ve městě byl kostel svaté Anny, který však byl bohužel v 50. letech 20. století zbořen. Upomínkou na incident z roku 1938 je pomník zastřelených četníků. Jižním směrem od Habartova je pozoruhodné poutní místo – Chlum svaté Máří. Nachází se zde trojlodní kostel Nanebevzetí Panny Marie a svaté Máří a klášter křížovníků. Zajímavým tipem na výlet je návštěva vrcholku Drsný, na němž stojí cihlová rozhledna.

Zajímavost

Většina kulturních akcí se odehrává v Městském kulturním středisku s kinosálem a klubovnou, kde se pořádají divadelní představení, koncerty a přednášky.

Současnost

Dnešní město Habartov se svými 5476 obyvateli se rozkládá z větší části na mírném svahu severozápadního okraje sokolovské hnědouhelné pánve. Původně stála obec Habartov jižněji a s postupující těžbou zbyla jen malá část. Do 1. dubna 1976 tvořilo město nové sídliště se zbytkem staré obce a dvě místní části Kluč a Úžlabí. V roce 1976 byla pak k Habartovu připojena obec Lítov a osada Na rovince a Horní Částkov.

Cyklostezky a Rekreace

Na okraji města se nacházejí v bývalém dolovém území vodní plochy, které slouží k rekreaci a v jejich okolí se nachází řada cyklostezek. V bezprostředním okolí vodní plochy lze k aktivnímu odpočinku využít také in - line okruh v délce cca 4 km. V tomto území vznikl rovněž geopark, kde je možno vidět rekultivované dolové území.Více..

Budoucnost města je spojena s budovaným jezerem Medard (500 ha vodní plochy) které je napouštěno na jižní straně Habartova.Více..

Kontakt: Habartov, Náměstí přátelství 112, 35709

muhabartov@mestohabartov.cz

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Sokolovský food festival - Sokolov

13.06.2020 - 13.06.2020
Sokolov

První FOOD FESTIVAL v Sokolově je tady!

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Karanténa.

středa 27. květen

Dnes má svátek Valdemar

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete