Statistika našeho portálu

  • 97 940 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 202 Míst a památek

Hamr na Jezeře

Hamr na Jezeře

Obec Hamr na Jezeře leží v Libereckém kraji, ve východní části okresu Česká Lípa, přibližně dva kilometry východním směrem od Stráže pod Ralskem. Rozkládá se uprostřed krásné přírody s vysokými borovými lesy a zajímavými pískovcovými útvary. Malebný vzhled obce dokresluje i Hamerské jezero pod vrcholem Děvín a sousedním vrcholem Ostrý. Protéká tudy i řeka Ploučnice, na které se nachází unikátní C…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Obec Hamr na Jezeře leží v Libereckém kraji, ve východní části okresu Česká Lípa, přibližně dva kilometry východním směrem od Stráže pod Ralskem. Rozkládá se uprostřed krásné přírody s vysokými borovými lesy a zajímavými pískovcovými útvary. Malebný vzhled obce dokresluje i Hamerské jezero pod vrcholem Děvín a sousedním vrcholem Ostrý. Protéká tudy i řeka Ploučnice, na které se nachází unikátní Chrástenský vodopád. Obcí prochází červená turistická trasa od Stráže na Osečnou a též zelená turistická trasa, pokračující směrem na sever. V minulém století obec katastrálně spadala do oblasti vojenského prostoru Ralsko. Do Hamru na Jezeře nevede železniční trať a spojení s okolím zajišťuje pravidelná autobusová linka. V současné době žije v obci přibližně 350 obyvatel na území o katastrální výměře 17,67 km².

Historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1322 a informuje nás o existenci části obce Útěchovice a pánu Blektovi z Útěchovic. Na počátku 16. století zde byl založen Hamerský rybník, který se v minulém století stal oblíbeným centrem rekreace. Na jeho březích byly vybudovány písečné pláže. U hráze rybníka byla vybudována středověká pevnůstka, která během dalšího staletí získala podobu romantického zámku. Během 16. století zde byl vybudován mlýn a několik hamrů na zpracování železné rudy, těžené z nedalekého Děvína. Výrazným rozšířením pracovních příležitostí pro zdejší obyvatele bylo otevření Hamru na Jezeře pro široké spektrum turistů v druhé polovině 19. století. Vznikla zde řada penzionů a dobových vilek, které můžeme dodnes obdivovat při sledování kultovního filmu Dovolená s Andělem. V polovině minulého století se Hamr na desetiletí stal centrem těžby uranové rudy.

Co je k vidění

Z historických památek obce určitě stojí za zmínku:

Zřícenina hradu Děvín

Královský hrad byl založený před rokem 1250 rodem Markvarticů na vrchu Děvín, jenž je součástí Ralské pahorkatiny. Děvín nebyl nikdy dobyt a svou rozlohou patří k našim největším hradům.

Kaple Panny Marie Pomocnice křesťanů

Nad obcí na Křížovém vrchu můžeme spatřit novogotickou , pocházející z roku 1830. V blízkosti obce nalezneme také Sochorův pomník, jenž je památkou na tragickou smrt generála Čs. armády Antonína Sochora.

Hamerské jezero(Hamerský rybník)

O rozloze 56 ha bylo založeno pravděpodobně v 16. století jako panský rybník a od konce 19. století využíváno k lázeňské rekreaci. V jeho okolí se rozprostírá i několik přístupných chráněných přírodních památek, jako např. botanicky cenné rašeliniště Černý rybník, dále přírodní památka Široký kámen a unikátní Skalní divadlo s výraznými pískovcovými útvary a populací chráněných druhů živočichů a rostlin.

Stohánek

V neposlední řadě zmíníme významný skalní útvar – strážní hrádek se zbytky středověkého osídlení a s výskytem vzácných druhů rostlin. Historickou zajímavostí z 18. století jsou i pozůstatky místností vytesaných do skály, ve kterých údajně přebýval poustevník.

Obcí dnes prochází významné turistické cesty i cyklotrasy vedoucí do Mimoně a dále do bývalého vojenského prostoru Ralsko, čímž se Hamr na Jezeře stal startovním místem do tzv. Cykloráje Podralsko.

Zajímavost

Nešťastné úmrtí generálmajora Antonína Sochora připomíná Sochorův pomník, nacházející se na okraji obce.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

středa 6. červenec

Státní svátek - Hus

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete