Statistika našeho portálu

  • 92 054 Akcí v kalendáři
  • 5 382 Ubytovacích zařízení
  • 24 175 Míst a památek

Harrachov

Harrachov

Město Harrachov je významným horským letoviskem, ležícím v Libereckém kraji, v Semilském okrese. Nachází se v západní části Krkonoš a Jizerských hor, v údolí řeky Mumlavy. Poloha města pod Čertovou horou a dobrá dostupnost činí z Harrachova vyhledávané středisko zimních sportů i letní rekreace. Okolí města je protkáno desítkami turistických a cyklistických tras, s různými stupni náročnosti. Ve vš…

Loading...

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Harrachov je významným horským letoviskem, ležícím v Libereckém kraji, v Semilském okrese. Nachází se v západní části Krkonoš a Jizerských hor, v údolí řeky Mumlavy. Poloha města pod Čertovou horou a dobrá dostupnost činí z Harrachova vyhledávané středisko zimních sportů i letní rekreace. Okolí města je protkáno desítkami turistických a cyklistických tras, s různými stupni náročnosti. Ve všeobecnou známost město vešlo nejen díky dřívější sklářské tradici, ale i mamutím skokanským můstkem pro odvážlivce na lyžích. S Tanvaldem je město spojeno unikátní železniční tratí, která je národní technickou památkou. Území města přímo sousedí s Polskou republikou, s níž je spojeno známou silniční komunikací. V Harrachově žije více než 1 700 obyvatel na území o katastrální výměře 36,63 km².

Historie

V 17. století byla na místě dnešního města založena ves Dörfl, která byla na počátku následujícího století přejmenována na Harrachov, podle tehdejších majitelů obce. Do širokého povědomí se Harrachov zapsal především výrobou kvalitního sklářského zboží. V oblasti Rýžoviště a později i na Novém Světě se vyráběly prvotřídně ručně vytvořené výrobky z foukaného, broušeného nebo malovaného skla. Dodnes lze některé skvosty obdivovat ve zdejším muzeu sklářského umění.

K zásadnímu rozvoji turistiky a rekreace došlo po skončení první světové války. K připojení osad Nový svět a Rýžoviště k Harrachovu, došlo v padesátých letech minulého století. Prosperitě města výrazně napomohly převratné změny po roce 1989. Proběhla výstavba mnoha ubytovacích a stravovacích zařízení. Ve zdejší sklárně se pořádají rozličné prohlídky ukazující metody výroby skla. Vznikl zde dokonce i malý pivovar. Tradice zimních sportů souvisí se jménem hraběte Harracha, který přivezl do Čech první lyže v 19. století. V roce 1908 pak vznikl Spolek zimních sportů. O 12 let později byly v Harrachově vybudovány první skokanské můstky.

Co je k vidění

Unikátními stavbami v Harrachově jsou dřevěný kostel sv. Václava a empírový kostel s částečně skleněným oltářem z roku 1864. V objektu zdejší sklárny se nachází historická brusírna skla a malý pivovar. V sousedství sklárny stojí novogotická kaple sv. Alžběty se skleněným zvonkem.

Zajímavost

K pravidelným kulturně-společenským akcím konaným v Harrachově patří Setkání s Krakonošem. Ze stálých expozic zaujme sklářský skanzen či Ski muzeum.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Běžkařské závody Jilemnická 50 - Ji…

25.01.2020 - 26.01.2020
areál Hraběnka,…

Patříte mezi milovníky běžeckého lyžování a přijímáte rádi neobvyklé výzvy? Poměřili byste rádi své síly se stejně…

Pašeráckej vejkend - Rokytnice nad …

14.02.2020 - 15.02.2020
Dolním náměstí,…

Těšte se na Pašeráckej jarmark na Dolním náměstí s bohatým doprovodným programem, vepřovými hody a krkonošskými…

Masopust na Dlaskově statku - Dolán…

15.02.2020 - 15.02.2020
Dlaskův statek, Dolánky…

Tradiční Masopust na Dlaskově statku v Dolánkách. Připraveny jsou masopustní hry, rej masek, písně a tance folklórních…

Tomáš Pfeiffer - Setkání s biotroni…

17.03.2020 - 17.03.2020
TJ Sokol Turnov,…

Společenství Josefa Zezulky. Hledáš? Ve svém tichu? Všichni hledáme cestu poznání a moudrosti.

« zpět na seznam položek

Sdílet

Loading...

pátek 24. leden

Dnes má svátek Milena

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete