Statistika našeho portálu

  • 84 794 Akcí v kalendáři
  • 5 368 Ubytovacích zařízení
  • 24 149 Míst a památek

Havířov

Havířov

Havířov se nachází v ostravské aglomeraci, v Moravskoslezském kraji. Jedná se o statutární město v těšínském Slezsku a zároveň největší město v České republice, které nikdy nebylo okresním ani krajským městem. Výstavba Havířova probíhala v druhé polovině 20. století se záměrem učinit z něj satelitní město Ostravy. V převážně průmyslově zaměřeném Havířově žije více než 82 tisíc obyvatel na katastr…

Adresa a kontaktní informace

Havířov se nachází v ostravské aglomeraci, v Moravskoslezském kraji. Jedná se o statutární město v těšínském Slezsku a zároveň největší město v České republice, které nikdy nebylo okresním ani krajským městem. Výstavba Havířova probíhala v druhé polovině 20. století se záměrem učinit z něj satelitní město Ostravy. V převážně průmyslově zaměřeném Havířově žije více než 82 tisíc obyvatel na katastrální výměře 32,07 km².

Historie

Ačkoliv nejstarší zprávy o bývalých obcích na území dnešního Havířova pocházejí již z přelomu 13. a 14. století, tak současná podoba města souvisí s výstavbou hornických sídlišť v druhé polovině minulého století. Oficiálně získal Havířov městská práva 4. prosince 1955, na základě usnesení československé vlády. Samotný název města byl vybrán ve veřejné soutěži, do které bylo zasláno více než 2000 návrhů.

Vznik Havířova v roce 1955 souvisel s rozvojem těžby černého uhlí. Nové město vzniklo sloučením obcí Šumbark, Prostřední Suchá, Dolní Bludovice a části Šenova. Pro potřeby obyvatel vzniklo v krátké době rozsáhlé sídliště a nedaleké přehradní nádrže (Těrlicko a Žermanice) zajišťovaly rekreační potřeby. Samotné centrum města vznikalo v 50. letech minulého století a architektura se podřizovala socialistickému realismu. V roce 1992 bylo centrum města vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Na fasádách mnoha domů lze do dnešních dnů objevit prvky české renesance, ale i široké spektrum odkazů na Sovětskou kulturu. V současnosti převažuje v Havířově strojní, energetický, gumárenský a potravinářský průmysl.

Co je k vidění

Nejzajímavější částí Havířova je jeho jádro, které bylo postaveno v 50. letech ve stylu socialistického realismu. A právě na inspiraci při výstavbě centra odkazuje jeho dnešní označení – Sorela. Historicky zajímavou stavbou v Havířově je budova kina Radost, kterou zdobí sgrafity napodobující styl české renesance. Před několika lety byl zrekonstruován zajímavý kulturní dům Petra Bezruče, původně z roku 1961. Na okraji města stojí empírový zámeček z roku 1823. Barokní kostel sv. Markéty zastupuje architekturu konce 18. století.

K příjemné procházce poslouží Pežgovský les, který se nachází u severního okraje města. Havířovem prochází velké množství cyklistických tras, které vybízejí k zajímavému výletu. Městem vedou i dvě značené dálkové trasy (Permoníkova a Cyklistický okruh Euroregionem Těšínské slezsko). K rekreačním účelům slouží dvě oblíbené přehradní nádrže (Těrlicko a Žermanice), u nichž jsou prostorné kempy, penziony a rekreační střediska.

Zajímavost

V roce 2008 byl obnoven motocyklový závod Havířovský zlatý kahanec, který volně navázal na motocyklové závody pořádané v Havířově v letech 1967 – 1990.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pondělí 10. prosinec

Dnes má svátek Julie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Nejlevnější cestovní pojištění do zahraničí najdete a do 2 minut sjednáte až s 50% slevou na srovnávači cestovního pojištění Srovnejto.cz

Vaše cestovní pojištění od ePojisteni.cz může trvat pár dní, ale i celý rok.

Na Atlase Česka dále najdete