Statistika našeho portálu

  • 92 676 Akcí v kalendáři
  • 5 381 Ubytovacích zařízení
  • 24 177 Míst a památek

Hejnice

Hejnice

Město Hejnice se nachází v Libereckém kraji, v okrese Liberec. Rozkládá se v srdci Jizerských hor (převážná část území patří k chráněné krajinné oblasti Jizerské hory) a protéká jím říčka Smědá. Zároveň jde o jedno z největších měst frýdlantského regionu. Hejnice jsou významným poutním místem a zároveň ideálním výchozím bodem pro výlety do Jizerských hor. Návštěvníky jistě přiláká i blízké lázeňs…

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Severovýchod
Kraj
Liberecký kraj
Okres
Liberec
Obec
Hejnice

Fotogalerie k článku

Město Hejnice se nachází v Libereckém kraji, v okrese Liberec. Rozkládá se v srdci Jizerských hor (převážná část území patří k chráněné krajinné oblasti Jizerské hory) a protéká jím říčka Smědá. Zároveň jde o jedno z největších měst frýdlantského regionu. Hejnice jsou významným poutním místem a zároveň ideálním výchozím bodem pro výlety do Jizerských hor. Návštěvníky jistě přiláká i blízké lázeňské středisko Lázně Libverda.  V bývalém františkánském klášteře funguje Mezinárodní centrum duchovní obnovy. V Hejnicích žije více než 2 700 obyvatel na území o katastrální výměře 38,19 km2.

Historie

Vznik osady předcházející dnešnímu městu je dáván do souvislosti se stavbou poutního kostela, který zde stál již na počátku 13. století. Příznivé účinky zdejší vody vytvořily legendu o Hejnicích, jako místu k uzdravení. Zásadní vliv na vývoj obce měla činnost řeholníků ve zdejším klášteře, který byl založen v roce 1692 Františkem Gallasem.  To již v okolí města fungovalo několik dolů na železnou rudu.

V roce 1725 byl dostavěn barokní chrám, který mohl pojmout až 1000 poutníků. S rozvojem průmyslové výroby vzniklo v Hejnicích několik podniků na výrobu textilního zboží. Hospodářský rozmach během 19. století vedl k tomu, že byly Hejnice v roce 1917 povýšeny na město. V současné době se Hejnice profilují jako průmyslově-zemědělské centrum širokého okolí a jedno z nejvýznamnějších turistických center v Jizerských horách.

Co je k vidění

V chrámu Navštívení Panny Marie se nachází unikátní gotická socha Panny Marie z konce 14. století. Najdeme zde i polní oltář Albrechta z Valdštejna. V okolí kostela i kláštera se nachází několik kamenných plastik. Návštěvníka jistě zaujme i několik historicky cenných domů s hrázdněnými patry. Z okolních zajímavostí doporučujeme návštěvu vyhlídek Ořešník a Paličník, či návštěvu výletní restaurace Obří sud.

Zajímavost

Kromě baziliky Navštívení Panny Marie byl jednou z dominant města i hotel Perun, který se však zřítil v roce 1997 a nyní z něj zůstalo pouze torzo.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Setkání s Ivo Šmoldasem - Český Dub

01.10.2020 - 01.10.2020
Česká beseda

Zábavná talkshow Iva Šmoldase zahrnuje humorné a originální vyprávění, životní příběhy jak ze soukromého, tak z…

Údolský masopust - Kryštofovo Údolí

29.02.2020 - 29.02.2020
Kryštofovo Údolí

Údolský masopust - tradiční akce v Kryštofově Údolí.

Já jsem ty, miláčku! - Český Dub

29.02.2020 - 29.02.2020
Česká beseda

Konverzační komedie líčící stagnující manželství Rudyho a Blanky v podání Divadelní společnosti Vojan z.s. Český Dub.

Charitativní ples Šance zvířatům - …

29.02.2020 - 29.02.2020
Kulturní centrum…

K tanci zahraje kapela Netřesk a celým plesem vás provede okouzlující moderátorka Lucie Fürstová. Můžete se těšit i na…

« zpět na seznam položek

Sdílet

sobota 29. únor

Dnes má svátek Horymír

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete