Statistika našeho portálu

  • 102 224 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Hlinsko

Hlinsko

Město Hlinsko se nachází na okraji centrální části Českomoravské vrchoviny. Na rozhraní chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy a chráněné krajinné oblasti Železné hory. Leží cca 40 km jižně od Pardubic. Historie Osada v těchto místech je připomínána již v 11. století. Vznikla na cestě z Čech na Moravu, na řece Chrudimce v Železných horách. Podle pověsti ji založili hrnčíři, odtud také název. Za…

Adresa a kontaktní informace

Město Hlinsko se nachází na okraji centrální části Českomoravské vrchoviny. Na rozhraní chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy a chráněné krajinné oblasti Železné hory. Leží cca 40 km jižně od Pardubic.

Historie

Osada v těchto místech je připomínána již v 11. století. Vznikla na cestě z Čech na Moravu, na řece Chrudimce v Železných horách. Podle pověsti ji založili hrnčíři, odtud také název. Za vlády krále Václava IV. bylo povýšeno na městečko. V době husitských válek bylo po jistou dobu spravováno husitským hejtmanem. V roce 1547 bylo zkonfiskováno a byla zde zřízena královská pomezní celnice. V roce 1834 bylo opět povýšeno na město. Až do konce 19. století bylo hlavní obživou obyvatel Hlinska hrnčířství a tkalcovství. Na přelomu 19. a 20. století zde vzniká průmysl.

Co je k vidění

Za nejstarší stavbu v Hlinsku je považována Tvrz, prvně zmiňována již roku 1413. Mezi další významné památky patří Ježdíkův dům na kterém je sgrafita Mikoláše Alše, znázorňující vítězství hlineckých nad Švédy, Radnice, Kostel Narození Panny Marie a Městské muzeum a galerie, které je nejstarším zařízením svého druhu v Čechách. Součástí Hlinska je historická čtvrť Betlém. Je to soubor roubených domků drobných městských řemeslníků, které byly postaveny v polovině 18. století. V rekonstruovaných domech naleznete expozice bydlení a dílny tehdejších obyvatel. Betlém je součástí skanzenu Soubor lidových staveb Vysočina.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Bike sraz na Vysočině 21. ročník 20…

14.06.2024 - 16.06.2024
Vysočina

Turbošnek team uvádí, již 21. ročník tradiční bajkové akce na Vysočině. Máš kolo, tak nemůžeš chybět.

Železnohorský traktor 2024 - Seč

17.08.2024 - 17.08.2024
Areál za kulturním domem

10. ročník traktoriády s programem pro celou rodinu. Událost se koná pod záštitou radního Pardubického kraje Miroslava…

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 21. duben

Dnes má svátek Alexandra

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete