Statistika našeho portálu

  • 98 917 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Hluboká nad Vltavou

Hluboká nad Vltavou

Město Hluboká nad Vltavou leží v Jihočeském kraji, severním směrem od okresního města České Budějovice. Největším lákadlem pro návštěvníky je bezesporu nádherný zámek, který představuje jednu z nejkrásnějších a nejoblíbenějších památek v České republice. V okolí Hluboké volně přechází Českobudějovická pánev v Táborskou pahorkatinu. Městečko se rozkládá po obou březích řeky Vltavy a jedná se o vyh…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Hluboká nad Vltavou leží v Jihočeském kraji, severním směrem od okresního města České Budějovice. Největším lákadlem pro návštěvníky je bezesporu nádherný zámek, který představuje jednu z nejkrásnějších a nejoblíbenějších památek v České republice. V okolí Hluboké volně přechází Českobudějovická pánev v Táborskou pahorkatinu. Městečko se rozkládá po obou březích řeky Vltavy a jedná se o vyhledávané rekreační letovisko s řadou hotelů a penzionů. Z Hluboké vede do Budějovic značená cyklostezka a prochází tudy několik turistických tras. Městečko je obklopeno soustavou několika rybníků, přičemž ten s názvem Bezdrev je druhým největším rybníkem u nás. U jižního okraje města se rozkládá i malá zoologická zahrada Ohrada, která byla vybudována v parku u loveckého zámečku. Severním směrem od onoho zámečku můžeme navštívit ranč s chovem koní, kde lze realizovat i veřejné jízdy. V současné době žije v Hluboké nad Vltavou necelých 5 000 obyvatel na území o katastrální výměře 91,12 km².

Historie

Historie Hluboké nad Vltavou je spojena od počátku s královským hradem Hluboká, který byl založen v polovině 13. století králem Přemyslem Otakarem II. Původní osada se nazývala Podhrad a povýšení na městečko se dočkala v roce 1496. Stalo se tak zásluhou významného šlechtice Viléma z Pernštejna. V písemných pramenech byla poprvé zmiňována v roce 1378. Město Hluboká nad Vltavou vzniklo spojením osad Podhrad, Hamr, Podskalí a Zámostí až v roce 1907.

Klíčovou dobou v dějinách města byl konec 17. století, kdy se dostalo do majetku rodu Schwarzenbergů. Ti se zasloužili o přestavbu zámku do dnešní romantické a novogotické podoby, při které byli inspirováni anglickým Windsorem. Se zámkem sousedí i objekt bývalé jízdárny, využívaný právě v době raného novověku. Hluboké se bohužel v průběhu staletí nevyhýbaly epidemie nakažlivých nemocí, které vedly k častému vylidnění městečka. V únoru 1883 poslali představitelé obce žádost o povýšení městyse na město a jeho přejmenování na Hlubokou. Místodržitelství nejdříve povolilo změnu názvu a v roce 1907 i povýšení na město z rozhodnutí císaře Františka Josefa I.

Co je k vidění

Kromě unikátního zámeckého objektu s parkem a oborou doporučujeme návštěvu novogotického kostela svatého Jana Nepomuckého, postaveného v druhé polovině 19. století. Na náměstí pak stojí klasicistní budova bývalého úřednického domu. Budovu městského úřadu ozdobil svými malbami sám Mikoláš Aleš. Před objektem kostela se nachází budova bývalé knížecí sýpky z počátku 18. století.

Zajímavost

V malém parku u řeky stojí Závišův kámen, který připomíná popravu Záviše z Falkenštejna, vykonanou v roce 1290.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Večery S: Medvíďata, Blondýna, Spol…

16.12.2022 - 16.12.2022
Divadlo U Kapličky,…

Je pro Vás připravený hudební mix s jasným záměrem, že Večery S jsou prostor nejen pro jihočeské kapely a písničkáře.…

International Festival Ballet: Lous…

12.01.2023 - 13.01.2023
Senovážné nám. 2

Baletní soubor INTERNATIONAL FESTIVAL BALLET uvádí představení “Louskáček” v Českých Budějovicích

International Festival Ballet: Labu…

13.01.2023 - 14.01.2023
Senovážné nám. 2

Baletní soubor INTERNATIONAL FESTIVAL BALLET uvádí baletní představení “Labutí jezero” v Českých Budějovicích

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 9. prosinec

Dnes má svátek Vratislav

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete