Statistika našeho portálu

  • 93 572 Akcí v kalendáři
  • 5 384 Ubytovacích zařízení
  • 24 179 Míst a památek

Hluboká nad Vltavou

Hluboká nad Vltavou

Město Hluboká nad Vltavou leží v Jihočeském kraji, severním směrem od okresního města České Budějovice. Největším lákadlem pro návštěvníky je bezesporu nádherný zámek, který představuje jednu z nejkrásnějších a nejoblíbenějších památek v České republice. V okolí Hluboké volně přechází Českobudějovická pánev v Táborskou pahorkatinu. Městečko se rozkládá po obou březích řeky Vltavy a jedná se o vyh…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Hluboká nad Vltavou leží v Jihočeském kraji, severním směrem od okresního města České Budějovice. Největším lákadlem pro návštěvníky je bezesporu nádherný zámek, který představuje jednu z nejkrásnějších a nejoblíbenějších památek v České republice. V okolí Hluboké volně přechází Českobudějovická pánev v Táborskou pahorkatinu. Městečko se rozkládá po obou březích řeky Vltavy a jedná se o vyhledávané rekreační letovisko s řadou hotelů a penzionů. Z Hluboké vede do Budějovic značená cyklostezka a prochází tudy několik turistických tras. Městečko je obklopeno soustavou několika rybníků, přičemž ten s názvem Bezdrev je druhým největším rybníkem u nás. U jižního okraje města se rozkládá i malá zoologická zahrada Ohrada, která byla vybudována v parku u loveckého zámečku. Severním směrem od onoho zámečku můžeme navštívit ranč s chovem koní, kde lze realizovat i veřejné jízdy. V současné době žije v Hluboké nad Vltavou necelých 5 000 obyvatel na území o katastrální výměře 91,12 km².

Historie

Historie Hluboké nad Vltavou je spojena od počátku s královským hradem Hluboká, který byl založen v polovině 13. století králem Přemyslem Otakarem II. Původní osada se nazývala Podhrad a povýšení na městečko se dočkala v roce 1496. Stalo se tak zásluhou významného šlechtice Viléma z Pernštejna. V písemných pramenech byla poprvé zmiňována v roce 1378. Město Hluboká nad Vltavou vzniklo spojením osad Podhrad, Hamr, Podskalí a Zámostí až v roce 1907.

Klíčovou dobou v dějinách města byl konec 17. století, kdy se dostalo do majetku rodu Schwarzenbergů. Ti se zasloužili o přestavbu zámku do dnešní romantické a novogotické podoby, při které byli inspirováni anglickým Windsorem. Se zámkem sousedí i objekt bývalé jízdárny, využívaný právě v době raného novověku. Hluboké se bohužel v průběhu staletí nevyhýbaly epidemie nakažlivých nemocí, které vedly k častému vylidnění městečka. V únoru 1883 poslali představitelé obce žádost o povýšení městyse na město a jeho přejmenování na Hlubokou. Místodržitelství nejdříve povolilo změnu názvu a v roce 1907 i povýšení na město z rozhodnutí císaře Františka Josefa I.

Co je k vidění

Kromě unikátního zámeckého objektu s parkem a oborou doporučujeme návštěvu novogotického kostela svatého Jana Nepomuckého, postaveného v druhé polovině 19. století. Na náměstí pak stojí klasicistní budova bývalého úřednického domu. Budovu městského úřadu ozdobil svými malbami sám Mikoláš Aleš. Před objektem kostela se nachází budova bývalé knížecí sýpky z počátku 18. století.

Zajímavost

V malém parku u řeky stojí Závišův kámen, který připomíná popravu Záviše z Falkenštejna, vykonanou v roce 1290.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Tomáš Pfeiffer - Setkání s biotroni…

26.07.2020 - 26.07.2020
Clarion Congress Hotel…

Společenství Josefa Zezulky. Hledáš? Ve svém tichu? Všichni hledáme cestu poznání a moudrosti.

Les zvířátek - České Budějovice

05.09.2020 - 05.09.2020
zastávka autobusu č. 7…

Království zvířátek otevře své brány dětem. Zvířátka budou živá, kreslená i kostýmová. Těšit se můžete na 9 stanovišť.…

Strollering® Závody kočárků - Česk…

06.09.2020 - 06.09.2020
České Budějovice

AKTUALIZOVANÝ TERMÍN! Již 9. ročník se uskuteční 15 hod, PO CELÉ ČR ve 21 městech a také na Slovensku.

Imunita z pohledu psychosomatiky - …

10.09.2020 - 10.09.2020
České Budějovice

Psychosomatika jako způsob myšlení, jak zacházet se svým zdravím a jak porozumět svým nemocem.

« zpět na seznam položek

Sdílet

úterý 14. červenec

Dnes má svátek Karolína

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete