Statistika našeho portálu

  • 84 309 Akcí v kalendáři
  • 5 367 Ubytovacích zařízení
  • 24 150 Míst a památek

Hořičky

Hořičky

Obec Hořičky leží v Královéhradeckém kraji, v okrese Náchod. Nachází se na jižním výběžku Podkrkonošské pahorkatiny a sousedí s obcemi Lhota pod Hořičkami, Litoboř, Mezilečí, Brzice, Libňatov a Slatina nad Úpou. Město je obehnáno zalesněným terénem, který vyhledávají především vyznavači houbařství. V současné době zde na katastrální výměře 6,65 km² žije přibližně 500 obyvatel.HistorieV p…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Obec Hořičky leží v Královéhradeckém kraji, v okrese Náchod. Nachází se na jižním výběžku Podkrkonošské pahorkatiny a sousedí s obcemi Lhota pod Hořičkami, Litoboř, Mezilečí, Brzice, Libňatov a Slatina nad Úpou. Město je obehnáno zalesněným terénem, který vyhledávají především vyznavači houbařství. V současné době zde na katastrální výměře 6,65 km² žije přibližně 500 obyvatel.

Historie

V písemných pramenech jsou Hořičky poprvé připomínány v roce 1357, jako samostatné zboží rytíře Ludgera z Hořiček. Na počátku 15. století se pak staly součástí litobořského panství a později panství Rýzmburského. Do roku 1848 pak vstupovaly jako součást panství náchodského. Změny tohoto bouřlivého roku přinesly i proměnu pro Hořičky. Stala se z nich katastrální obec s připojenými obcemi Chlístov, Kalousov, Posadov a Nový Dvůr. V této době zřejmě dosáhly největšího významu, neboť se zde soustředily potřebné služby pro široké okolí. V Hořičkách fungovala dokonce i škola.

Nejvýznamnější stavba v obci (barokní kostel sv. Ducha) byla vybudována v letech 1714-1715 a nahradila původní gotický kostelík. V 19. století se Hořičky staly vyhledávaným letoviskem pro zájemce z širokého okolí. Působil zde i známý léčitel zlomenin Antonín Pich či MUDr. Kašpar Rosa.

Co je k vidění

Kromě barokního kostela sv. Ducha zaujme i empírová fara z roku 1800 či busta lidového lékaře zlomenin Antonína Pichla. Na pobyt Julia Zeyera v hostinci U Vitoušků upozorňuje pamětní deska. Na návsi se nachází pomníček připomínající Josefa Čapka. Na cestě Brzic se narazíte na kamenný smírčí kříž.

Zajímavost

Z nedaleké Barunčiny vyhlídky je krásný výhled na část Podkrkonoší, Góry Stolowe, Bor, Hejšovinu, Orlické hory či do Polabské nížíny.

Více o obci na www.horicky.cz

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Broumovským klášterem od sklepa po …

17.11.2018 - 17.11.2018
Klášter Broumov,…

Mimořádné prohlídky broumovského kláštera. Nenechte si ujít jedinečnou příležitost nahlédnout do míst, která jsou běžně…

10. vánoční trhy v Náchodě

24.11.2018 - 25.11.2018
Náchod

Již po desáté Vás srdečně zveme na Vánoční trhy v Náchodě! V sobotu i v neděli 24. - 25. 11.2018 se na Vás těšíme od 9…

« zpět na seznam položek

Sdílet

sobota 17. listopad

Dnes má svátek Mahulena

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Nejlevnější cestovní pojištění do zahraničí najdete a do 2 minut sjednáte až s 50% slevou na srovnávači cestovního pojištění Srovnejto.cz

Vaše cestovní pojištění od ePojisteni.cz může trvat pár dní, ale i celý rok.

Na Atlase Česka dále najdete