Statistika našeho portálu

  • 93 049 Akcí v kalendáři
  • 5 382 Ubytovacích zařízení
  • 24 177 Míst a památek

Horní Cerekev

Horní Cerekev

Město Horní Cerekev leží v kraji Vysočina, přibližně 16 kilometrů jihovýchodním směrem od okresního města Pelhřimov, na česko-moravském pomezí. Okolní malebná krajina spadá do oblasti Českomoravské vysočiny a je protkána bezpočtem kopců, lesů, rybníků a luk. Oblast Jihlavské vrchy je vyhledávaným turistickým cílem tisíců návštěvníků, kteří sem každoročně zavítají. Lákají nejen pěší stezky, ale i …

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Horní Cerekev leží v kraji Vysočina, přibližně 16 kilometrů jihovýchodním směrem od okresního města Pelhřimov, na česko-moravském pomezí. Okolní malebná krajina spadá do oblasti Českomoravské vysočiny a je protkána bezpočtem kopců, lesů, rybníků a luk. Oblast Jihlavské vrchy je vyhledávaným turistickým cílem tisíců návštěvníků, kteří sem každoročně zavítají. Lákají nejen pěší stezky, ale i značené cyklostezky a ideální podmínky pro agroturistiku. V Horní Cerekvi najdeme i barokní zámek, který však není v současné době veřejnosti přístupný. V současné době žije v Horní Cerekvi přibližně 1 900 obyvatel na území o katastrální výměře 31,98 km².

Historie

Dnešní město vzniklo na místě původní středověké osady Lískovice, která byla založena jistým Líčkem ve 13. století. Postupem času se název osady proměnil na Cerekev, a to z důvodu původně dřevěného kostela (cierkev). Nejvyšší maršál Českého království, Dobeš z Bechyně, se zasloužil o významné rozšíření Cerekve ve 14. století. V souvislosti s tím bylo osadě přiděleno několik městských práv. Z nevýznamné osady se tak stalo prosperující středověké město, o jehož existenci nás informují písemné záznamy poprvé v roce 1361. Na břehu největšího rybníka byla dokonce vystavěna středověká vodní tvrz.

Za vlády Léskovců (1411 -1655) se Cerekev stala významným hospodářským, politickým i správním centrem oblasti. Vliv vládnoucího rodu potvrzuje i povýšení Jana Léskovce do panského stavu. Léskovci vymřeli v roce 1655. Posledním šlechtickým rodem vlastnícím hornocerekvické panství byl rod německého knížete Antonína Hohenzollerna. Tito aristokraté, vládnoucí v několika zemích Evropy, vlastnili město až do skončení druhé světové války v roce 1945. K definitivnímu povýšení na město se obyvatelé Horní Cerekve dočkali v roce 2000.

Co je k vidění

Z významných dominant obce upozorňujeme na kostel sv. Jana Křtitele a kostel Zvěstování Panny Marie. Pěkným tipem na procházku může být i návštěva židovského hřbitova či cesta za pamětním kamenem v lese směrem na Pláňavy. Na náměstí pak nalezneme středověkou faru, sochu sv. Jana Nepomuckého či působivou kašnu. Nádherný objekt zámku je v současné době bohužel veřejnosti nepřístupný a chátrá.

Zajímavost

Ze známých rodáků Horní Cerekve nesmíme zapomenout na komika Josefa Dvořáka, kněze Jaroslava Kadlece či matku Karla Havlíčka, Josefínu Dvořákovou – Havlíčkovou.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Velikonoce na zámku - Žirovnice

12.04.2020 - 12.04.2020
Zámek Žirovnice

Přijďte se podívat na zámek Žirovnice na velikonoční zvyky, historické souboje, divadelní a hudební představení,…

Program pro děti S Fábulou na prázd…

01.07.2020 - 01.07.2020
Rodinný zábavní park…

A je to tady! 1.7.2020 park Fábula již poosmé otevírá své brány do pohádkové říše. Bytosti ze světa fantazie si pro vás…

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Karanténa.

pátek 10. duben

Dnes má svátek Darja

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete