Statistika našeho portálu

  • 102 700 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Horní Slavkov

Horní Slavkov

Horní Slavkov je městem v Sokolovském okrese a Karlovarském kraji, jehož historie je úzce spojená s hornictvím. Nachází se v lázeňském trojúhelníku mezi městy Mariánské Lázně, Františkovy Lázně a Karlovy Vary. Počet obyvatel se pohybuje těsně pod hranicí 6000 a katastrální výměru má město 36,81 km2. Výhodnou polohou v chráněné krajinné oblasti Slavkovský les, je Horní Slavkov ideálním místem pro …

Adresa a kontaktní informace

Horní Slavkov je městem v Sokolovském okrese a Karlovarském kraji, jehož historie je úzce spojená s hornictvím. Nachází se v lázeňském trojúhelníku mezi městy Mariánské Lázně, Františkovy Lázně a Karlovy Vary. Počet obyvatel se pohybuje těsně pod hranicí 6000 a katastrální výměru má město 36,81 km2. Výhodnou polohou v chráněné krajinné oblasti Slavkovský les, je Horní Slavkov ideálním místem pro návštěvu řady nedalekých památek.

Historie

První písemnou zmínkou o Horním Slavkově je zaznamenání uvedení místního faráře do úřadu, v roce 1357. V té době zde již několik stovek let existovala osada, jež byla významným místem vývozu cínu a stříbra. Prvnímu majiteli celého bečevského panství byli Riesenburkové. V polovině 15. století pak celé panství přešlo do vlastnictví pánů z Plavna. Jejich nadvláda však pro město mnohou pozitivního nepřinesla. O poznání lépe se Slavkovu dařilo za Pluhů z Rabštejna, kteří získali panství na konci 15. století. Výrazně se přičinili o rozvoj těžby a zaměstnávali několik tisíc horníků. Slavkov dokonce roku 1539 získal právo na hory (doly), které mu zajišťovalo podíl na těžbě i zisku. Převážně protestantské město však tragicky postihly události následující po bitvě na Bílé hoře. Městu byl konfiskován majetek a zasáhlo ho několik morových epidemií. Počet obyvatel tak klesl na polovinu.

Těžba nerostných surovin však pokračovala i nadále. S nepoctivci se místní dokázali rychle vyrovnat díky využívání starého městského práva na soudnictví, které bylo Slavkovu odejmuto až v roce 1750. K vytěžení hlavního ložiska došlo v závěru 17. století a horníci začali pozvolna opouštět město. K tomu se přidala katastrofa v podobě ničivého požáru a vojenského tažení. Finančně vyčerpané město jen těžko navazovalo na svou dřívější prosperitu. K obnově výrazně přispěla rozvíjející se výroba porcelánu. V roce 1792 zde otevřel Jan Jiří Paulu první porcelánku v Čechách, která o 20 let později získala privilegium na výrobu porcelánu.

V důsledku podepsání Mnichovské dohody v září 1938, bylo město připojeno k německé říši. Pro válečné účely se začal těžit nově objevený wolfram a cín. Po válce byla odsunuta většina obyvatel německé národnosti a započalo období nové  těžby, tentokrát zaměřené na uran. V Horním Slavkově byl dokonce zbudován jeden z pracovních táborů, pro politicky nepohodlné odpůrce komunistického režimu.

Co je k vidění

Návštěvníkovi Horního Slavkova se přímo nabízí exkurze do místního muzea, ve kterém se nachází rozsáhlá expozice hornictví, nerostů, řemesel i zajímavé ukázky z produkce manufaktury za uplynulých více než 200 let. Nejvýznamnější architektonickou stavbou je kostel sv. Jiří. Pro milovníky přírody lze nabídnout výstup na rozhlednu na Krásenském vrchu či výlet do okolní Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.

Zajímavost

Součástí expozice v místním muzeu je unikátní měšťanská černá kuchyně, představující podmínky pro přípravu pokrmů v minulých staletích.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 21. červenec

Dnes má svátek Vítězslav

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete