Statistika našeho portálu

  • 94 733 Akcí v kalendáři
  • 5 388 Ubytovacích zařízení
  • 24 188 Míst a památek

Horní Štěpánov

Horní Štěpánov

Obec Horní Štěpánov leží v Olomouckém kraji, v okrese Prostějov, jihozápadním směrem od města Konice. Spolu s osadami Pohora a Nové Sady spadá do severní části Drahanské vrchoviny, označované jako Konická vrchovina. Do roku 1948 náležela obec do soudního jevíčského okresu a nyní je součástí prostějovského okresu. V okolí obce se zvedají zalesněné stráně kopců, spadající do území tří ch…

Adresa a kontaktní informace


Obec Horní Štěpánov leží v Olomouckém kraji, v okrese Prostějov, jihozápadním směrem od města Konice. Spolu s osadami Pohora a Nové Sady spadá do severní části Drahanské vrchoviny, označované jako Konická vrchovina. Do roku 1948 náležela obec do soudního jevíčského okresu a nyní je součástí prostějovského okresu. V okolí obce se zvedají zalesněné stráně kopců, spadající do území tří chráněných území (přírodní rezervace Pohorská louka, V Chaloupkách a Uhlisko). Prochází tudy modrá turistická značka i značená lokální cyklostezka. V současné době žije v Horním Štěpánově přibližně 1 000 obyvatel na území o katastrální výměře 20 km².

Historie

K založení Horního Štěpánova došlo v průběhu 13. století, při kolonizaci zalesněného území patřícího hradišťského kláštera. Jméno obec získala po patronovi kláštera – sv. Štěpánovi. Původní obec však zanikla brzy po svém vzniku a nezachránil jí ani Fabián z Opatovic, který byl prvním historicky známým majitelem.

Další fáze osídlení katastru obce souvisí s polovinou 16. století. Zasloužil se o ní především opat Beneš. V této době byly založeny i slavné skelné hutě, které zanikly spolu s klášterem. Na období raného novověku nás upomíná objekt kostela sv. Vavřince, který byl dostavěn v roce 1712. Na konci 18. století byl kostel opatřen cihlovou klenbou, která nahradila původní dřevěný strop. V té samé době došlo k vybudování školy, která byla přestavěna až v roce 1963. Místní část Pohoře se v historických záznamech objevuje poprvé v druhé polovině 18. století. Vznikla zrušením a rozprodáním dvora, který náležel k šebetovskému panství. Obyvatelé Horního Štěpánova museli v letech 1885 a 1899 čelit dvěma ničivým požárům. Na konci 19. století stálo v obci přes 300 obytných domů, ve kterých žilo více než 2 200 obyvatel. Architektonické přestavby se Štěpánov dočkal až v druhé polovině minulého století.

Co je k vidění

Ve středu obce můžeme obdivovat kostel svatého Vavřince, postavený na počátku 18. století. Nedaleko od obce se na kopci vypíná starobylý větrný mlýn. U objektu kostela najdeme i kamenný kříž.

Zajímavost

Každý ze zdejších obyvatel Vám potvrdí, že okolní lesy jsou ideálním místem pro letní procházky, či zimní výlety na běžkách.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

středa 20. leden

Dnes má svátek Ilona

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete