Statistika našeho portálu

  • 101 439 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Hradec Králové

Hradec Králové

Hradec Králové město na soutoku obklopené zeleníwww.hradeckralove.orgwww.ic-hk.czMěsto leží na soutoku Labe a Orlice v severovýchodních Čechách.Patří k největším a nejvýznamnějším městům v České republice s bohatou historií a architekturou. Je metropolí východních Čech a krajským městem, kde sídlí státní instituce, významné firmy, muzea, galerie, divadla a další kulturní a sportovní organizace. H…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Hradec Králové město na soutoku obklopené zelení

www.hradeckralove.org

www.ic-hk.cz

Město leží na soutoku Labe a Orlice v severovýchodních Čechách.

Patří k největším a nejvýznamnějším městům v České republice s bohatou historií a architekturou.

Je metropolí východních Čech a krajským městem, kde sídlí státní instituce, významné firmy, muzea, galerie, divadla a další kulturní a sportovní organizace.

Hradec Králové je také městem univerzitním - sídlí zde šest fakult třech vysokých škol.

Je to téměř stotisícové město s vysokou kvalitou života a oceněná titulem "Obec přátelská rodiněˇ".

Dominantou města je renesanční Bílá věž (72 m), z jejichž ochozů se otvírá návštěvníkům jedinečný pohled nejen na Hradec Králové, ale i na vzdálené vrcholky Krkonoš a Orlických hor.

Kulturní pozvánky

přijměte pozvání na významné kulturní akce pořádané v Hradci Králové v rámci Calendaria Regina

www.calendariumregina.cz

www.hkpoint.cz

Památky a turistické atraktivity

Bílá věž

Renesanční Bílá věž je nejvyšší dominantou města (72 m), z jejichž ochozů se otvírá návštěvníkům jedinečný pohled nejen na Hradec Králové, ale i na vzdálené vrcholky Krkonoš a Orlických hor.

Jméno je odvozeno od použitého stavebního kamene, který má světlou barvu. Věž je domovem 3. největšího a nejtěžšího zvonu v České republice, který

váží 10 tun a v průměru má více jak 2 metry.

V posledních letech ožila věž výstavami, stala se centrem akcí cestovního ruchu a kultury. Bílou věž lze mimořádně navštívit na nočních prohlídkách, nebo prožít svítání nad Hradcem Králové s bohatou snídaní, či se dokonce účastnit zvonění na zvon Augustin.

Pravidelné akce s kulturním programem

1.4. Jarní vítání turistů

11.11. Přivítejte Martina na bílém koni

www.bilavez.cz

Muzeum východních Čech

Symbol nastupující české moderny byl vybudován na městském nábřeží podle plánu Jana Kotěry v letech 1909-1912. Vzhledem k ojedinělé architektuře i výzdobě bylo muzeum jako jediná stavba v Hradci Králové prohlášeno národní kulturní památkou. Ve stálé expozici jsou tři modely města – takzvaný Žaloudkův, který zobrazuje město v období vojenské pevnosti, model z laboratoře pražské fakulty architektury z roku 2000 a nově také model města představující jeho středověkou podobu.

zajímavosti

Muzeum východních Čech zve na výukové interaktivní programy k probíhajícím výstavám, které jsou určeny hlavně pro školy I. a II. stupně a pro studeny středních škol.

Malí návštěvníci nově otevřeného dětského ateliéru se zde budou moci seznámit s projektem Jak se dělá muzeum s podtitulem Herna – dílna – badatelna. Ateliér slouží jako herna pro nejmenší, jako dílna pro větší děti a jako badatelna pro mládež.

www.muzeumhk.cz

Labská elektrárna

V unikátní secesní budově architekta Františka Sandera z let 1909-1911, která je zároveň dodnes funkční a využívanou technickou památkou, je otevřeno informační centrum. V jeho expozicích si můžete vyzkoušet různé modely zařízení na výrobu alternativní energie nebo soutěžit ve vědomostních hrách.

www.cez.cz

Obří akvárium

Největší sladkovodní akvárium s podvodním tunelem nabízí svým návštěvníkům bezprostřední kontakt s tropickou přírodou. V objektu se též nachází sportoviště s ricochetovým kurtem, saunou a posilovnou, které nabízí aktivní odpočinek v soukromí pro celou rodinu.

www.obriakvarium.cz

Hvězdárna a planetárium

Hvězdárna a planetárium se nachází na jižním okraji města Hradec Králové. Pro stavbu hvězdárny bylo zvoleno jedno z nejkrásnějších míst - na hřebenu mezi Zámečkem a Novým Hradcem Králové, odkud se otevírá pohled na město i jeho okolí.

Hvězdárna a planetárium nabízí kromě tradičních pravidelných projekcí hvězdné oblohy speciálním dalekohledem, ukázky objektů večerní oblohy, Planetární a Galaktickou stezku, pro děti je připraven program s astronomickou pohádkou.

www.astrohk.cz

Botanická zahrada léčivých rostlin

Botanická zahrada byla založena se vznikem farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy jako výukový pavilon v roce 1969. Plochy jsou rozděleny do několika systémů: poznávací, botanický, fytoterapeutický, jedovaté rostliny a produkční plochy.

www.faf.cuni/fakulta/struktura/strediska/botanicka_zahrada/stranky/default.aspx

Šrámkův statek v Pileticích

Centrum lidových tradic - Šrámkův statek v Pileticích je památkově chráněným areálem se vzácnými dřevěnými objekty. Jedná se o areál původní lidové architektury, jehož součástí je ve zdejším prostředí ojedinělé dvoupatrové roubené obytné stavení s pozoruhodnou pavlačí z roku 1802. Stodola byla přistavěna v roce 1814.

Interiér roubenky slouží jako etnografická expozice, kterou tvoří funkční dobové předměty a nábytek. V průběhu roku se v areálu se pořádají různé folklorní slavnosti, jarmarky a prezentace lidových tradic. Při výletě na kole jistě oceníte nabídku místní stylové hospůdky.

Pravidelné akce

Masopust,Velikonoce, Stavění máje, Folklorní léto, Vánoční těšení

Roubená budova spolu s dalšími dřevěnými hospodářskými stavbami patří mezi ojedinělé památky původní lidové architektury 19. století na Královéhradecku.

zajímavosti: Při různých akcích se na statku stále peče chleba v rekonstruované peci.

www.adalbertinum.cz

www.sramkuvstatek.cz

Labyrint Divadla Drak

v sobě skrývá celkem tři zásadní prostory: studiovou scénu, netradiční muzeum loutek a divadelní laboratoř. Divadelní laboratoř je experimentálním prostorem, kde nahlédnete pod pokličku vzniku divadelního představení. Proč se na chvíli nestát výtvarníkem, kostymérem, režisérem nebo dokonce hercem? V laboratoři dostanete možnost vyzkoušet si každou z těchto profesí.

Labyrint nabízí řadu výtvarných workshopů (dílen) pro malé ale i velké.

www.draktheatre.cz

Letní Koupaliště Flošna

V horkých dnech se můžete osvěžit i v nové venkovní plovárně v blízkosti centra. Hradec Králové se konečně pyšní jedinečným sportovním a relaxačním areálem. Padesátimetrový plavecký, rekreační a dětský bazén nenechají na pochybách žádného milovníka vodních radovánek. Dalšími atrakcemi jsou např. skluzavka Jump a dva tobogany či simulace divoké řeky a řada různých masážních proudů. Po dlouhém slunění na trávě si navíc můžete zahrát plážový volejbal. Součástí areálu je objekt wellness studia s celoročním provozem. V budově se dále nachází restaurace s bowlingem, fitness centrum a squashové kurty.

www.snhk.cz

www.flosna.cz

Městské lázně – Aquacentrum, plavecký bazén

Budova městských lázní arch. Oldřicha Lisky dokončená v roce 1933 je další dodnes funkční a využívanou technickou památkou ve městě. Po rekonstrukci v roce 1998 se lázně přeměnily na zábavní aquapark s třicetimetrovým bazénem a řadou dalších atrakcí jako jsou tobogan, vířivka a různé vodní trysky nebo umělý proud. Dále můžete vyzkoušet saunu, vnitřní bar, solárium nebo masáže. Největším lákadlem jistě zůstává umělé mořského vlnobití. V rámci vstupného si můžete kondičně zaplavat v 50m bazénu s osmi dráhami, který je s lázněmi propojen chodbou.

www.snhk.cz

Stříbrný rybník

Rekreační a kempový areál se nachází v krásné přírodě novohradeckých lesů a přírodního parku Orlice. Je velmi oblíbeným cyklistickým zastavením, ale z centra města vás sem pohodlně doveze i autobus MHD č. 17 či 11. Areál nabízí celou řadu aktivit jak pro rodinnou dovolenou, tak pro jednodenní výlet. Na své si přijdou vyznavači přírodního koupání a pochopitelně i rybaření.

Navíc si zde můžete zapůjčit loďku nebo šlapadlo, využít hřiště na plážový volejbal, minigolf a zahrát si můžete i paintball. V areálu se také nachází outdoorové lanové centrum, které nabízí vyžití pro všechny věkové kategorie. Areál, který se nachází na romantickém poloostrově, v sobě zahrnuje dětský park, vysoké lanové překážky, centrum týmové spolupráce a vodní svět.

www.stribrny-rybnik.cz

Dětská železnice

je v provozu od srpna 2010 v parku na náměstí 5. května. Na 350 metrů dlouhé železnici, vedoucí přes dva mostky, vozí mašinka se třemi vagónky děti za příznivého počasí od jara do podzimu.

www.nabreziparomilu.cz

Hradecký turistický vláček

Netradiční dopravní prostředek, který vás nejen proveze centrem města, ale přiblíží vám i jeho historii. Vláček vyjíždí od května do října ze zastávky u Muzea východních Čech.

www.dpmhk.cz

Kolesové labské parníčky a půjčovna lodiček

Z přístaviště na Smetanově nábřeží vyplouvají od května do října parníky Královna Eliška, Hradec nebo Pirátská plachetnice. Přibližně 50minutové plavby po Labi vás zavezou do romantických zákoutí, kde se vám naskytne dosud neviděný pohled na město. A pokud si chcete utužit svaly, využijte i místní půjčovny lodiček. Nově můžete vyzkoušet i cestu motorovou lodí na trase Předměřice–Smiřice.

www.paroplavba.wz.cz

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pondělí 11. prosinec

Dnes má svátek Dana

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete