Statistika našeho portálu

  • 102 224 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Hradec nad Moravicí

Hradec nad Moravicí

Město Hradec nad Moravicí lež v Moravskoslezském kraji, v okrese Opava, přibližně 14 kilometrů jižním směrem od města Bílovec. Okolní krajina spadá do oblasti předhůří Nízkého Jeseníku a je plná zalesněných kopců s nádhernými výhledy do okolí. Hradcem protéká řeka Moravice. Každoročně sem za krásnou přírodou a dostatkem historických památek přijíždí množství turistů, kterým může přijít vhod i ned…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku


Město Hradec nad Moravicí lež v Moravskoslezském kraji, v okrese Opava, přibližně 14 kilometrů jižním směrem od města Bílovec. Okolní krajina spadá do oblasti předhůří Nízkého Jeseníku a je plná zalesněných kopců s nádhernými výhledy do okolí. Hradcem protéká řeka Moravice. Každoročně sem za krásnou přírodou a dostatkem historických památek přijíždí množství turistů, kterým může přijít vhod i nedaleká státní hranice s Polskem. Zdejší zámek se může pochlubit návštěvami významných osobností současnosti i minulosti. Z možných výletů upozorňujeme na cestu po tzv. Bukovském chodníku, který byl v minulosti loveckou stezkou Lichnovských. Přes zdejší zámecký park vede několik turisticky značených tras. V současné době zde žije přibližně 5 100 obyvatel na území o katastrální výměře 44 km².

Historie

Osudy Hradce nad Moravicí úzce souvisejí s existencí středověkého zeměpanského hradu. Přemyslovci zde přibližně v polovině 11. století vybudovali knížecí hrad, který se stal správním a kulturním centrem Opavska. V polovině 13. století byl knížecí hrad přestavěn na mohutný románsko-gotický hrad, na kterém pobývala po smrti Přemysla Otakara II. i královna Kunhuta. V podhradí se postupně rozvíjelo městečko, kterému v roce 1481 udělil opavský kníže Viktorin městská privilegia, znak a právo trhu. Na počátku 16. století se Hradec stal zástavním zbožím. V roce 1585 prodal Rudolf II. zdejší panství Kašparovi Pruskovskému z Pruskova. Ten se zasloužil o renesanční přestavbu zdejšího zámku. Během třicetileté války pak procházel Hradec střídavě do rukou císařských i protestantských. K obnovení městských práv došlo až na počátku 18. století. V roce 1733 zakoupil hradecké panství rada císařské komory Wolfgang Konrad z Neffzernu. V roce 1778 pak panství připojili ke svému majetku Lichnovští. Železniční trať zde byla postavena na počátku minulého století. Definitivně byl status města Hradci navrácen v roce 1968.

Co je k vidění

Kromě unikátního zámeckého areálu s přilehlým parkem upozorňujeme na kostel svatého Petra a Pavla či na kapličku v Pivovarské ulici. Připomínkou bývalé hospodářské prosperity je objekt Weisshuhnovy papírny. Na kopci Kalvárie se vine pozoruhodná Křížová cesta a najdeme zde i zachovalé dělostřelecké opevnění, tzv. Šance. Pro milovníky vodáctví upozorňujeme na každoroční sjezdy řeky Moravice.

Zajímavost

Přibližně pět kilometrů od Hradce nad Moravicí se na okraji obce Jakubčovice nachází zajímavá rozhledna od architekta Miroslava Slívy. K rozhledně vedou žlutě a zeleně značené stezky z Hradce nad Moravicí.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Farmářský a řemeslný trh 2024 - Dol…

22.06.2024 - 22.06.2024
Dolní Benešov

Zveme Vás, vaše přátele, známé a sousedy na farmářské a řemeslné trhy v Dolním Benešově.

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 21. duben

Dnes má svátek Alexandra

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete