Statistika našeho portálu

  • 88 967 Akcí v kalendáři
  • 5 377 Ubytovacích zařízení
  • 24 163 Míst a památek

Hrusice

Hrusice

Obec Hrusice leží ve Středočeském kraji, v okrese Praha-východ, přibližně 11 km jihovýchodním směrem od Říčan. Nachází se na geomorfologickém okrsku Ondřejsovská vrchovina a Konopištská pahorkatina. Okolní krajina je protkána malebnými kopečky a místními srázy. Protéká tudy řeka Mnichovka a vede silnice Mnichovice – Mirošovice. Středem obce prochází údolí Hrusického potoka. Hrusice jsou…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Obec Hrusice leží ve Středočeském kraji, v okrese Praha-východ, přibližně 11 km jihovýchodním směrem od Říčan. Nachází se na geomorfologickém okrsku Ondřejsovská vrchovina a Konopištská pahorkatina. Okolní krajina je protkána malebnými kopečky a místními srázy. Protéká tudy řeka Mnichovka a vede silnice Mnichovice – Mirošovice. Středem obce prochází údolí Hrusického potoka. Hrusice jsou spojeny s dílem a životem malíře a spisovatele Josefa Lady, který se zde narodil a prožil velkou část života. V současné době žije v Hrusicích přibližně 600 obyvatel na území o katastrální výměře 5,43 km².

Historie

Nejstarší písemná zmínka o Hrusicích pochází z panovnického dekretu Přemysla Otakara I. Z ledna 1205. V té době patřily Hrusice zřejmě pod přímou správu vládnoucího rodu Přemyslovců. V dalších desetiletích se ve správě střídaly majitelé okolních hradů. Šlo o hrady Čejchanův hrádek u Chocerad, Stará Dubá či Ježov. Po skončení husitských válek přešlo tzv. Podací právo na pány z Dubék, kteří sídlili na hradě Zlenice. Ten však byl v roce 1465 zničen a o rok později přešlo právo na Komorní Hrádek u Chocerad. Pod správou tohoto hradu setrvávala obec až do revolučního roku 1848. Majitelé se však rychle střídali. Mezi nejznámější patřili Valdštejnové či hrabata Khevenhueller-Metsch.

Během třicetileté války byla obec těžce zasažena válečnými boji. Po jejím skončení žilo v Hrusicích devět sedláků, dva chalupníci a stálo zde sedm pustých usedlostí. Zápisy z roku 1725 nás informují o faktu, že zde v této žilo pouhých 16 rodin. Mezi nimi vyčnívají rodiny Pavla Lady a Jana Lady. Až v roce 1848 získala obec samosprávu a byla řízena a spravována obecním zastupitelstvem v čele se starostou. Na konci 19. století byly v Hrusicích vybudovány komunikace, obecní knihovna a nový most přes potok.

Co je k vidění

Ze zdejších pamětihodností upoutá především románský kostel svatého Václava, postavený v polovině 13. století. Naproti budově kostela stojí fara, pocházející z roku 1914. Na návsi pak najdeme vyhlášenou hospodu "U Sejků", která se díky obrazů a kresbám Josefa Lady stala známou po celém světě. V budově Obecního úřadu byla vybudována expozice zaměřená na tvorbu Josefa Lady. Pozorný návštěvník si jistě povšimne i Ladova pomníku.

Zajímavost

Pro vyznavače procházek krásnou přírodou doporučujeme návštěvu národní přírodní rezervace Voděradské bučiny a přírodního parku Velkopopovicko.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Radonický víceboj dvojic

03.08.2019 - 03.08.2019
Radonice

V ceně startovného je pitný nealko režim po celý den a taška plná dárečků.

Koncert AG Flek na Brandýském zámku

06.09.2019 - 06.09.2019
nádvoří

Koncert legendární kapely AG Flek na nádvoří Brandýského zámku, začátek v 19.30 hod.

« zpět na seznam položek

Sdílet

středa 17. červenec

Dnes má svátek Martina

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete