Statistika našeho portálu

  • 85 487 Akcí v kalendáři
  • 5 370 Ubytovacích zařízení
  • 24 151 Míst a památek

Hrušovany nad Jevišovkou

Hrušovany nad Jevišovkou

Hrušovany nad Jevišovkou jsou městem ležícím v Jihomoravském kraji, východním směrem od okresního města Znojmo. Původní obec ležící nedaleko hranic s Rakouskem se rozkládá na levém břehu řeky Jeviškovky a povýšení na město se dočkala až v roce 1996. Severovýchodním směrem od města se rozkládají takřka nekonečné hektary vinic a ovocných sadů, které každoročně zásobují chutnými plodinami a produkty…

Adresa a kontaktní informace

Hrušovany nad Jevišovkou jsou městem ležícím v Jihomoravském kraji, východním směrem od okresního města Znojmo. Původní obec ležící nedaleko hranic s Rakouskem se rozkládá na levém břehu řeky Jeviškovky a povýšení na město se dočkala až v roce 1996. Severovýchodním směrem od města se rozkládají takřka nekonečné hektary vinic a ovocných sadů, které každoročně zásobují chutnými plodinami a produkty stovky milovníků dobrého vína a ovoce. Cukrovar nacházející se v Hrušovanech patří k největším cukrovarům na území České republiky. V okolí města pak nalezneme několik přírodních i uměle vytvořených koupališť, které jsou hojně navštěvovány v letních měsících. Zájemce o cykloturistiku jistě zaujme značená trasa Znojemské cyklostezky. V Hrušovanech nad Jevišovkou žije v současné době necelých 3 200 obyvatel na území o katastrální výměře 25,32 km².

Historie

Nejstarší archeologické nálezy dokazují osídlení zdejší oblasti již ve straší době kamenné. Z období stěhování národů (5. století) se nám zachovala úplná kostra, která byla objevena v jednom z hrobů a měla na ruce těžký zlacený náramek. V období Velkomoravské říše zde jistě existovalo jedno z významných center tehdejší Moravy, ovšem vzhledem k absenci písemných pramenů se spoléháme pouze na archeologické nálezy.

Z historických análů vyplývá, že v polovině 14.století stála ve zdejší obci kamenná tvrz, kterou během dalších staletí nahradil barokní zámek, zbudovaný pány z Anhaltu. Povýšení na městečko se Hrušovany nad Jevišovkou dočkaly v roce 1495 a zasloužil se o to král Ladislav II. Jagellonský.

Vlastníci městečka se často střídali a patřili mezi ně i páni z Bukoviny, Hrušovan, Vajtmile, Pernštejna či z Čertorej. Po porážce stavovského povstání připadlo celé zdejší panství císařskému radovi Siegfridu Kryštofovi Breunerovi. V roce 1668 jej pak odkoupili hrabata z Anhaltu, kteří zde vládli až do roku 1840. Posledními aristokratickými držiteli panství byli příslušníci rodu Khuen-Belassi. K rozvoji městečka v průběhu 19. století přispělo zvláště vybudování cukrovaru a modernizace dalších administrativních a hospodářských budov. V roce 1866 pak byla zahájena výstavba železniční trati spojující Vídeň s Brnem. V Hrušovanech pak vznikl železniční uzel této trati.

Co je k vidění

Při návštěvě Hrušovan si nenechte ujít prohlídku pozdně barokního farního kostela sv. Štěpána, který byl dostavěn v roce 1758. Dominantou zajímavého náměstí je pak sousoší Nejsvětěší Trojice, které sem bylo umístěno v roce 1711. Již jen vzpomínat na zašlou slávu může objekt empírového trojkřídlého zámku, vystavěného v roce 1669. Ve 20. letech minulého století byl zrekonstruován objekt lesního zámečku Emín.

Zajímavost

Na nedalekém návrší byl postaven v roce 1970 jeden z nejmodernějších cukrovarů v republice, který navázal na slavnou cukrovarnickou tradici Hrušovan nad Jevišovkou.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pondělí 21. leden

Dnes má svátek Běla

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete