Statistika našeho portálu

  • 96 454 Akcí v kalendáři
  • 5 388 Ubytovacích zařízení
  • 24 199 Míst a památek

Hukvaldy

Hukvaldy

Obec Hukvaldy leží v Moravskoslezském kraji, v okrese Frýdek Místek, na úpatí Palkovického pohoří. Jednoznačnou dominantou Hukvald je zřícenina středověkého hradu. Jedná se o poslední čistě lašskou obec na valašsko-lašském rozhraní. Okolní krajina spadá do předhůří Beskyd a nejzápadnější části Karpat. K návštěvě obce mohou přilákat rozličné možnosti prohlídek zříceniny hradu a dlouhé procházky zd…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Obec Hukvaldy leží v Moravskoslezském kraji, v okrese Frýdek Místek, na úpatí Palkovického pohoří. Jednoznačnou dominantou Hukvald je zřícenina středověkého hradu. Jedná se o poslední čistě lašskou obec na valašsko-lašském rozhraní. Okolní krajina spadá do předhůří Beskyd a nejzápadnější části Karpat. K návštěvě obce mohou přilákat rozličné možnosti prohlídek zříceniny hradu a dlouhé procházky zdejší oborou. S osudy obce je neodmyslitelně spjato i jméno hudebního skladatele Leoše Janáčka, který se zde narodil. V současné době zde žije 1 800 obyvatel na území o katastrální výměře 20,28 km².

Historie

V písemných pramenech se první zmínka o obci objevuje 1294. Šlo o místní část Sklenov. Dnešni Hukvaldy se skládají ze čtyř místních částí: Hukvaldy Rychaltice, Horní Sklenov, Dolní Sklenov. Osudy obce byly spojeny se středověkým hradem, který byl založen v první polovině 13. století. V 18. století však byl stižen ničivým požárem, který zničil větší část hradu. Po většinu středověku a raného novověku byla obec obklopující hrad využívána jako zásobovací místo pro sídlo šlechty. V roce 1567 zde byla založen pivovar a později i palírna kořalky. K zásadnějšímu osídlení Hukvald došlo až v 18. století, kdy vznikl i kostel a leního sídlo biskupa.

Z řemesel, kterými se živili zdejší obyvatelé vyniká především tkalcovství, které zde kvetlo až do poloviny 19. století. Poté muselo ustoupit novým továrnám v okolních městech. V téže době dosáhl velkého věhlasu hukvaldský hřebčín, založený v roce 1858 kardinálem Fürstenberkem. V roce 1960 došlo k sjednocení jednotlivých částí obce v jeden celek.

Co je k vidění

Nejpřitažlivějším místem v obci je zřícenina středověkého hradu a unikátní obora s dančí a mufloní zvěří. Památkou na Leoše Janáčka je nejen jeho rodný dům, ale i amfiteátr se sochou Lišky Bystroušky a památník. Ze sakrálních staveb doporučujeme návštěvu kostela svatého Maxmiliána. Přes Hukvaldy vede i naučná stezka, která zájemce seznamuje s významnými místy obce i okolí. Z přírodních zajímavostí upozorňujeme na rezervace "Pod Hukvaldskou oborou" a "Palkovické hůrky".

Zajímavost

Z kulturního dění v obci doporučujeme každoroční mezinárodní hudební festival, konající se pod názvem Janáčkovy Hukvaldy.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 28. listopad

Dnes má svátek René

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete