Statistika našeho portálu

  • 102 670 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Hulín

Hulín

Město Hulín se nachází ve Zlínském kraji, severovýchodním směrem od okresního města Kroměříž, v oblasti Hornomoravského úvalu. Hulín leží na obou březích řeky Rusavy a byly k němu přičleněny obce Chrášťany a Záhlinice. Jižním směrem od města se nachází lužní les, který patří do přírodního parku Záhlinické rybníky. Hnízdí v něm množstvích vodních a tažních ptáků. Na katastrální výměře 32,14 km&…

Adresa a kontaktní informace

Město Hulín se nachází ve Zlínském kraji, severovýchodním směrem od okresního města Kroměříž, v oblasti Hornomoravského úvalu. Hulín leží na obou březích řeky Rusavy a byly k němu přičleněny obce Chrášťany a Záhlinice. Jižním směrem od města se nachází lužní les, který patří do přírodního parku Záhlinické rybníky. Hnízdí v něm množstvích vodních a tažních ptáků. Na katastrální výměře 32,14 km² zde žije necelých 7 500 obyvatel.

Historie

V písemných pramenech se Hulín poprvé objevil v roce 1224, v souvislosti s návštěvnou zdejšího kraje českým králem Přemysla Otakara I. Hulín byl již v této době menším hospodářským a správním centrem výkonné moci. Během vlády Přemysla Otakara II. přešel Hulín do církevního majetku jako dar krále olomouckému biskupovi Brunovi za četné zásluhy. Biskupa Bruna zastupoval většinou při správě města Dětřich. Zasloužil se o rozsáhlé stavební úpravy na celém paství. Zdejší tvrz byla přestavěna na středověký hrad a celý objekt byl opevněn kamennou hradbou a vodním příkopem. V této době byl Hulín povýšen na město.

Obyvatelé se živili především zemědělskou produkcí, zvláště pak chovem dobytka. Svědčí o tom velké množství dřevěných zemědělských objektů kolem náměstí. Tomu dominovala dřevěná radnice. Spolu s ostatními dřevěnými domy však padal za oběť jednomu z četných ničivých požárů. Ten nejhorší přišel v 18. století, kdy shořel i kostel. Spolu se zavedením železnice se pozvedla i průmyslová úroveň města a začali se sem stěhovat dělníci a další pracovní síly. Dělo se tak v druhé polovině 19. století.

Co je k vidění

Hulínský kostel sv. Václava s farou byl založen zřejmě již v první čtvrtině 13. století. V jeho blízkosti se zřejmě nacházela dřevěná tvrz. Východním směrem od kostela najdeme barokní faru s "kaplankou". Jde o romantický objekt budov, spojený s kostelem dřevěnou lávkou. Pro vyznavače vodních sportů je připraveno koupaliště, kde se v letních měsících koná i večerní koupání. Nejvýznamnějším a nejcennějším prvkem z původně románského kostela sv. Václava je románský portál, který tvoří čtyři vinuté sloupky umístěné na patkách a ukončené hlavicemi.

Zajímavost

Mezi známé hulínské rodáky patří Josef Janáček, Zdeněk Nehoda či Radek Drulák.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Festival zdraví pod hvězdami 2024 -…

20.07.2024 - 21.07.2024
Záhlinický pivovar

Na Festivalu zdraví se setkávají lidé hledající harmonii a rovnováhu mezi fyzickým i duševním blahem! Srdečně Vás zveme…

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 12. červenec

Dnes má svátek Bořek

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete