Statistika našeho portálu

  • 93 218 Akcí v kalendáři
  • 5 384 Ubytovacích zařízení
  • 24 177 Míst a památek

Husinec

Husinec

Město Husinec leží v Jihočeském kraji, v okrese Prachatice ve zvlněné krajině severozápadní části předhůří Šumavy. Protéká tudy řeka Blanice a okolní krajina je utvářena vrchy Bavorovské vrchoviny. Ve všeobecnou známost vešlo město zvláště jako rodné místo Mistra Jana Husa. Ačkoliv se o Husově rodišti vedly a vedou rozsáhlé spory v historické obci, lze se dle historických záznamů a svě…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Husinec leží v Jihočeském kraji, v okrese Prachatice ve zvlněné krajině severozápadní části předhůří Šumavy. Protéká tudy řeka Blanice a okolní krajina je utvářena vrchy Bavorovské vrchoviny. Ve všeobecnou známost vešlo město zvláště jako rodné místo Mistra Jana Husa. Ačkoliv se o Husově rodišti vedly a vedou rozsáhlé spory v historické obci, lze se dle historických záznamů a svědectví domnívat, že se ideový vůdce reformačního hnutí narodil právě zde. Většina návštěvníků sem přijíždí právě za prohlídkou Husova rodného domu, ovšem okolní příroda nabízí dostatek možností pro příjemnou turistickou či cykloturistickou procházku. V současné době zde žije přibližně 1300 obyvatel na území o katastrální výměře 10,34 km².

Historie

Z historických análů se jako první osobnost spjatá s Husincem objevuje Jindřich Vok z Borku a Husince, který v roce 1291 zasedal u zemského soudu. První písemná zmínka o obci samotné pochází z roku 1359, kdy byl Husinec povýšen na město. V témže roce je zde poprvé připomínán kostel, který byl tehdy ještě filiální ke kostelu v nedalekém Vlachově Březí. V roce 1369 se zde měl údajně narodit Jan Hus. Zdejší středověký hrad byl od roku 1390 v držení Sigmunda Hullera z Orlíka, který patřil mezi oblíbence krále Václava IV. Během 13. století se majitelem tehdy již opuštěného hradu stal Habart z Hrádku, zvaný také Lopata z Budějovic. Ten však musel čelit ráznému nesouhlasu zdejších měšťanů a okolních měst, kteří se zapříčinili o vypálení a rozboření hradu v roce 1441. Přibližně v polovině 13. století bylo celé zdejší panství připojeno k panství Winterberskému. Městská pečeť se poprvé objevuje v roce 1587, tedy v době, kdy rozvoj Husince úzce souvisel s existencí jedné z odboček známé Zlaté stezky. Těsně před vypuknutím třicetileté války přešel Husinec do ochrany pána Joachyma Novohradského z Kolovrat, který jej začlenil do Vimpersko-Drslavického panství. Většina obyvatel musela město opustit během třicetileté války, neboť v opačném případě by museli přijmout katolickou víru. V polovině 17. století se Husinec dostal pod správu rodu Schwarzenberků, kde setrval až do roku 1848. Městská práva byla Husinci definitivně potvrzena císařským rozhodnutím z roku 1905.

Co je k vidění

Nejvyhledávanějším místem v Husinci a zároveň Národní kulturní památkou je rodný dům Mistra Jana Husa, který je od roku 1873 oficiálně přístupný. Na gotických základech byl na počátku předminulého století vystavěn farní kostel, který tvoří jasnou dominantu obce. Za vidění jistě stojí oltář Povýšení sv. Kříže, který se nachází uvnitř kostela. Na náměstí v Husinci můžeme obdivovat sochu Mistra Jana Husa od profesora Karla Lidického.

Zajímavost

Přibližně půl kilometru od obce se nachází tzv. Husova skála, kde dle starobylých legend odpočíval mladý Hus při svých cestách ze školy v Prachaticích.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Karanténa.

úterý 26. květen

Dnes má svátek Filip

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete