Statistika našeho portálu

  • 95 141 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 192 Míst a památek

Hutisko-Solanec

Hutisko-Solanec

Nevelká obec Hutisko-Solanec leží ve Zlínském kraji, v okrese Vsetín. Většina návštěvníků sem přijíždí za krásami okolní Chráněné krajinné oblasti Beskydy, která nabízí bezpočet cyklistických a turistických tras. K vidění je mnoho přírodních zajímavostí, historických památek či unikátních objektů dřevněné architektury. Cykloturisty jistě potěší více než 300 kilometrů značených cykloturistických t…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Nevelká obec Hutisko-Solanec leží ve Zlínském kraji, v okrese Vsetín. Většina návštěvníků sem přijíždí za krásami okolní Chráněné krajinné oblasti Beskydy, která nabízí bezpočet cyklistických a turistických tras. K vidění je mnoho přírodních zajímavostí, historických památek či unikátních objektů dřevněné architektury. Cykloturisty jistě potěší více než 300 kilometrů značených cykloturistických tras, vedoucích převážně po polních a lesních cestách. Několik kilometrů od Hutiska se nachází i vyhlášené Valašské muzeum v přírodě v nedalekém Rožnově pod Radhoštěm. Obcí protékají potoky Solanecký a Léští nad kterými se klenou dva významné vrcholy – Soláň a Tanečnice. V obci se nachází několik desítek penzionů a rekreačních objektů, vyhledávaných v období celého roku. Zvláště náročnější lyžaři ocení nedaleký sjezdový areál na Soláni. Velkou popularitu si získala místní cimbálová muzika produkovaná souborem Světlina. V současné době žije v obci přibližně 2000 obyvatel na území o katastrální výměře 29,93 km².

Historie

Ke vzniku obce Hutisko-Solanec došlo v roce 1960, kdy byla sklářská obec Hutisko připojena k osadě nazvané podle vrcholu Soláň – Solanec.

Osada Hutisko byla založena na počátku 17. století a jejími prvními obyvateli byli převážně huťaři ze zdejších sklářských hutí. Na jejím založení měl největší podíl Baltazar z Žerotína, který se spolu se svým synem Bernardem zasloužil o její růst a rozvoj. Od konce 17. století patřilo Hutisko k panství Rožnovskému. Osada byla na obec povýšena v roce 1666, kdy byla založena gruntovní registra. Na počátku minulého století zde existovalo 15 průmyslových a obchodních živností a 66 domácích i řemeslných pracovníků.

Ves Solanec byla založena v 16. století a k jejímu povýšení na obec došlo v druhé polovině století následujícího. Struktura obce se skládá z mnoha roztroušených jednotlivých stavení a budov, přičemž nejvíce jich vždy bylo shromážděno okolo fojtství a školy. Obec náležela k Meziříčskému panství a její majitelé též drželi Rožnov pod Radhoštěm. Lepšímu spojení s okolím přispělo vystavění okresní silnice v roce 1885. Přibližně ve stejném období byla vystavěna i zdejší škola.

Co je k vidění

Ze zdejších památek je třeba zmínit kostel sv. Josefa, který byl vystavěn na konci 18. století po požáru původního dřevěného kostela. Za vidění jistě stojí i unikátní pomník Ch. G. Masarykové, který jako jediný v České republice upomíná na manželku první československého prezidenta. Objekt bývalého fojtství byl přeměněn na útulnou valašskou hospodu, kde můžete ochutnat vyhlášené speciality zdejšího kraje. Z mnoha přírodních památek doporučujeme návštěvu tří samostatných lokalit na mírně ukloněném severním svahu vrchu Poskla.

Zajímavost

V roce 2009 bylo za finanční podpory Evropské unie kompletně zrekonstruováno a zmodernizováno místní koupaliště.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

pátek 23. duben

Dnes má svátek Vojtěch

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete