Statistika našeho portálu

  • 94 244 Akcí v kalendáři
  • 5 384 Ubytovacích zařízení
  • 24 186 Míst a památek

Jablonec nad Jizerou

Jablonec nad Jizerou

Město Jablonec nad Jizerou leží v Libereckém kraji, v okrese Semily, v údolí řeky Jizery. Jablonec je obklopen několika zalesněnými kopci (Kamenec, Stráží) a jeho součástí je dokonce i vzdálená horská osada Rezek. Jedná se o vyhledávané centrum vyznavačů zimních sportů, kteří využívají především oblíbený sjezdařský areál na Kamenci. V letních měsících vyzývá k návštěvě zvláště sportovní areál Pil…

Adresa a kontaktní informace

Město Jablonec nad Jizerou leží v Libereckém kraji, v okrese Semily, v údolí řeky Jizery. Jablonec je obklopen několika zalesněnými kopci (Kamenec, Stráží) a jeho součástí je dokonce i vzdálená horská osada Rezek. Jedná se o vyhledávané centrum vyznavačů zimních sportů, kteří využívají především oblíbený sjezdařský areál na Kamenci. V letních měsících vyzývá k návštěvě zvláště sportovní areál Pilišťata. V Jablonci nad Jizerou žije necelých 2 000 obyvatel na území o katastrální výměře 22,32 km².

Historie

O vzniku názvu obce se vede dlouholetý spor. Jednou z variant je pojmenování podle keltského označení pro mýto (gaolun), to druhou zase odvození jména od jabloně, která se objevuje již ve znaku z roku 1896. Jistý je fakt, že v písemných pramenech se o existenci Jablonce dozvídáme v polovině 14. století. Do zemských desek byla ves zanesena v roce 1492. V té době bylo štěpanické panství rozděleno mezi Hynka z Valdštejna a jeho synovce Heníka. Od této doby patřil Jablonec pod Jilemnické paství.

Většina obyvatel se živila hornictvím a především zemědělstvím. Ke změně došlo až v průběhu 18. a 19. století. Noví majitelé města (hrabata Harrachové) se zasloužili o hospodářský i kulturní rozkvět. Vznikly nové průmyslové podniky. Tím nejstarším bylo Slavíkovo bělidlo, časem přestavěné na chemické bělidlo a barvírnu. Kromě toho vystavěl továrník Kuna v Blansku tkalcovnu a následně i šlichtovnu. Tovární výroba postupně vytlačila tu domácí. V roce 1885 se vytvořil odbor Národní jednoty severočeské, který se zasloužil o vznik Krkonošské záložny v roce 1893. Nová výstavba pozměnila na přelomu 19. a 20.století vzhled města a z původní zástavby zůstaly dochovány pouze některé památky původní roubené krkonošské architektury. S novým stoletím se začal rozvíjet i turistický ruch, kterému napomáhala především výstavba nových hotelů. V roce 1896 byl Jablonedc povýšen na městys.

Co je k vidění

Nejvýznamnější architektonickou památkou v Jablonci je pozdně barokní kostel sv. Prokopa, který stojí na místě původního dřevěného kostelíku. Poblíž kostela stojí barokní hřbitovní kaple a empírová fara. Upozorňujeme i na několik lidových roubených staveb.

Zajímavost

Ukázkou zachovalé krkonošské lidové architektury je dřevěný Janatův mlýv, nacházející se v blízkých Buřanech.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Auto-moto-Farmářské a bleší trhy Tu…

27.09.2020 - 27.09.2020
Obec Tuhaň - okr. Semily

Všechny zveme na Neděli 27. září 2020 do obce Tuhaň u Semil na tradiční trhy. Více info na www.trhy-tuhan.cz.

Cirk-UFF festival nového cirkusu - …

23.09.2020 - 27.09.2020
Turnov

Tradiční svátek milovníků adrenalinu, euforické zábavy i experimentálního umění Cirk-UFF ovládne Trutnov ve dnech 23. -…

Svatováclavská pouť - Harrachov

28.09.2020 - 28.09.2020
Kostel sv. Václava,…

Svatováclavská pouť, atrakce, kostel, koláče.

« zpět na seznam položek

Sdílet

sobota 19. září

Dnes má svátek Zita

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete