Statistika našeho portálu

  • 102 700 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Jablonné v Podještědí

Jablonné v Podještědí

Město Jablonné v Podještědí leží v Libereckém kraji i okrese. Nachází se na úpatí Lužických hor, přibližně 30 km západně od Liberce. Jde o jedno z nejstarších měst na českém severu, které disponuje mnoha historickými památkami a obklopuje jej nádherná příroda s několika turistickými zajímavostmi. V Jablonném žije na katastrální výměře 57,85 km² více než 3 500 obyvatel.HistorieNázev města…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Jablonné v Podještědí leží v Libereckém kraji i okrese. Nachází se na úpatí Lužických hor, přibližně 30 km západně od Liberce. Jde o jedno z nejstarších měst na českém severu, které disponuje mnoha historickými památkami a obklopuje jej nádherná příroda s několika turistickými zajímavostmi. V Jablonném žije na katastrální výměře 57,85 km² více než 3 500 obyvatel.

Historie

Název města Jablonné v Podještědí prozrazuje pobyt našich dávných slovanských předků ve zdejší oblasti. Kromě Slovanů přicházeli do neprostupné oblasti hraničních hvozdů i němečtí kolonisté. Kolonizační aktivita souvisela s pronikáním rodu Markvarticů do této oblasti. Zejména Havel z Lemberka, který patřil k důvěrníkům krále Václava I. se zasloužil o rozvoj Jablonného, které bylo založena zřejmě na počátku minulého tisíciletí.

Významným plusem původní osady byla poloha na středověké obchodní cestě ze Žitavy do Prahy. Určitou dobu tu dokonce fungovala i mincovna, razící tzv. brakteáty. Karel IV. si byl vědom významu Jablonného a zasadil se o výstavbu několika hradů podél obchodní cesty. Přikázal cestovat do Lužice pouze přes Jablonné. Vlastníci zdejšího panství se často střídali. Patřili mezi ně Lemberkové, Berkové z Dubé či již zmiňovaní Vartemberkové. V průběhu husitských válek stálo město na straně krále Zikmunda a vyznavači kalicha jej proto napadli a vypálili. Další válečné běsnění zkomplikovalo život zdejších obyvatel v průběhu třicetileté války, kdy zde plenili Švédové.

Na přelomu 17. a 18. století propukly ve oblasti Jablonného v Podještědí rozsáhlé selské nepokoje, které pokračovaly i v roce 1775. Královské armádě se je však podařilo rychle pacifikovat a vůdce povstání tvrdě potrestat. Těžkou ranou pro město byl ničivý požár z roku 1788, který zpustošil naprostou většinu objektů ve městě. Rozvoji průmyslu zásadně napomohlo vybudování železniční tratě z Mimoně do Liberce v roce 1900. Během první světové války pak na okraji města existoval zajatecký tábor. Z průmyslových odvětví se dařilo především sklářství a textilní výrobě.

Co je k vidění

Návštěvník Jablonného by neměl vynechat výlet do blízkého zámku Lemberku či návštěvu Bredovského Letohrádku. Ze sakrálních staveb upozorňujeme na baziliku Minor svatého Vavřince a svaté Zdislavy, dále na kapli svatého Wolfganga a na zámek Nový Falkenburk, který je však veřejnosti nepřístupný.

Zajímavost

V bývalém kostele Narození Panny Marie lze navštívit vyhlídkovou věž, která je kromě pondělí otevřena každý den, v období od dubna do září.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 21. červenec

Dnes má svátek Vítězslav

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete